A Magyar Nemzet úgy tudja, írásban is megkapták a gyógyszerpiac szereplői, hogy július 1-től milyen intézkedéseket tervez a kormány. A tervezett lépesek között - amelyektől 25,9 milliárd forint megtakarítást vár a kabinet - szerepel egyebek mellett a gyógyszergyártói befizetések növelése és a koleszterinszint-csökkentők támogatásának a mérséklése.
A napilap a birtokába került dokumentumra hivatkozva azt írta: a gyógyszercégeket terhelő "különadó jellegű", a támogatott forgalmuk után számított befizetési kötelezettséget 12-ről 18 százalékra emelnék, amely 3,9 milliárd forint bevételnövekedést hozhat az Egészségbiztosítási Alapnak. Duplájára, a jelenlegi ötről tízmillió forintra emelnék az orvoslátogatók után fizetendő díjat és felülvizsgálnák a koleszterinszint-csökkentő gyógyszerek támogatását, melynek eredményeként a tervek szerint akár ötmilliárd forint is meg tudna takarítani a kormány.
A kabinet kétmilliárd forintos kiadáscsökkentést remél a további terápiás területek támogatási mértékének felülvizsgálatától. Ugyancsak felülvizsgálnák a kombinációs - egy gyógyszerben kétféle hatóanyagot tartalmazó - készítmények támogatását, ami több mint négymilliárd forintot megtakarítást hozhat - olvasható a cikkben.
A Magyosz válasza
Az egészségügybe visszaforgatható, az orvosok és szakápolók bérének rendezésére fordítható válságadó bevezetését javasolja a gyógyszeriparban a Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetsége (Magyosz)
A gyártók által javasolt válságadó a gyógyszerár támogatásban részesülő készítmények termelői áron számított forgalma 5 százalékának megfelelő összeg, mintegy 25 milliárd forint lenne a már eddig is befizetett iparág specifikus adókon felül.
A Magyosz szerint a javasolt intézkedés az azonnali beavatkozási igény miatt már 2011. július 1-jei hatállyal bevezethető lenne. A kormány múlt hét csütörtökön kezdett egyeztetéseket a gyógyszergyártókkal és -forgalmazókkal az új gyógyszer-támogatási rendszer kialakításáról.
A gyártók olyan javaslattal kívánnak élni, amely hozzájárulhat az egészségügyi szektor helyzetének javításához is, mivel tisztában vannak a magyarországi egészségügyi szektor kritikusnak mondható helyzetével, és felelősséget éreznek mind az egészségügyben dolgozók, mind pedig a betegek iránt - áll a közleményben.
Hozzáteszik, hogy a Magyosz a kormány által megjelölt megtakarítási cél elérése érdekében természetesen további javaslatokat is tesz, azonban mivel bízik benne, hogy a múlt heti egyeztetés az iparággal a konzultációs sorozat első fordulója volt, melyet hamarosan újabb egyeztetés követ, ezen további javaslatokat egyelőre nem kívánja a nyilvánosság elé tárni.
A Magyosz az ország hosszú távú érdekeit is szem előtt tartva csak és kizárólag olyan megoldás irányába kíván elmozdulni,mely a Széll Kálmán Tervben foglalt adósság szolgálatot megcélzó prioritások mellett figyelembe veszi a Széchenyi Tervben megfogalmazott hazai versenyképességet javító és ezáltal GDP növekedést elérni kívánó célkitűzéseket is - fogalmaznak a közleményben.
A versenyképesség megtartása érdekében a gyártói szövetség kiemelten fontosnak tartja, hogy 2020-ra GDP-arányosan a jelenlegi 1,15 százalékról 1,8 százalékra nőhessenek a K+F ráfordítások Magyarországon. A Magyosz a jelenlegi gyógyszerár támogatási rendszer szerkezeti átalakítása során olyan megoldást tud csak támogatni, amely előmozdítja mind az ország versenyképességének megőrzését, mind az egészségügyi szektor működőképességének megtartását, mindez egyben elősegíti az államadósság csökkentését is.
A március elsején ismertetett Széll Kálmán Terv azt tartalmazza: úgy kell átalakítani a gyógyszertámogatás rendszerét, hogy a gyógyszerek ára ne emelkedjen, de az adófizetők pénzéből kevesebbet kelljen költeni rá. A dokumentum alapján a kormány július elsejéig alkotja meg az új gyógyszer-finanszírozási rendszerhez szükséges jogszabályokat. A terv azzal számol, hogy 2013-ig a gyógyszerár-támogatást mintegy egyharmaddal, 120 milliárd forinttal csökkentenék.
MTI, Magyar Nemzet