1p
A gyógyszergyártói befizetések növelése és a koleszterinszint-csökkentők támogatásának a mérséklése is szerepel a kormány tervei között, a Magyosz reagált
Többek között a gyógyszergyártói befizetések növelése és a koleszterinszint-csökkentők támogatásának a mérséklése is szerepel a kormány tervei között, a Magyosz reagált

A Magyar Nemzet úgy tudja, írásban is megkapták a gyógyszerpiac szereplői, hogy július 1-től milyen intézkedéseket tervez a kormány. A tervezett lépesek között - amelyektől 25,9 milliárd forint megtakarítást vár a kabinet - szerepel egyebek mellett a gyógyszergyártói befizetések növelése és a koleszterinszint-csökkentők támogatásának a mérséklése.

A napilap a birtokába került dokumentumra hivatkozva azt írta: a gyógyszercégeket terhelő "különadó jellegű", a támogatott forgalmuk után számított befizetési kötelezettséget 12-ről 18 százalékra emelnék, amely 3,9 milliárd forint bevételnövekedést hozhat az Egészségbiztosítási Alapnak. Duplájára, a jelenlegi ötről tízmillió forintra emelnék az orvoslátogatók után fizetendő díjat és felülvizsgálnák a koleszterinszint-csökkentő gyógyszerek támogatását, melynek eredményeként a tervek szerint akár ötmilliárd forint is meg tudna takarítani a kormány.

A kabinet kétmilliárd forintos kiadáscsökkentést remél a további terápiás területek támogatási mértékének felülvizsgálatától. Ugyancsak felülvizsgálnák a kombinációs - egy gyógyszerben kétféle hatóanyagot tartalmazó - készítmények támogatását, ami több mint négymilliárd forintot megtakarítást hozhat - olvasható a cikkben.

A Magyosz válasza

Az egészségügybe visszaforgatható, az orvosok és szakápolók bérének rendezésére fordítható válságadó bevezetését javasolja a gyógyszeriparban a Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetsége (Magyosz)

A gyártók által javasolt válságadó a gyógyszerár támogatásban részesülő készítmények termelői áron számított forgalma 5 százalékának megfelelő összeg, mintegy 25 milliárd forint lenne a már eddig is befizetett iparág specifikus adókon felül.

A Magyosz szerint a javasolt intézkedés az azonnali beavatkozási igény miatt már 2011. július 1-jei hatállyal bevezethető lenne. A kormány múlt hét csütörtökön kezdett egyeztetéseket a gyógyszergyártókkal és -forgalmazókkal az új gyógyszer-támogatási rendszer kialakításáról.

A gyártók olyan javaslattal kívánnak élni, amely hozzájárulhat az egészségügyi szektor helyzetének javításához is, mivel tisztában vannak a magyarországi egészségügyi szektor kritikusnak mondható helyzetével, és felelősséget éreznek mind az egészségügyben dolgozók, mind pedig a betegek iránt - áll a közleményben.

Hozzáteszik, hogy a Magyosz a kormány által megjelölt megtakarítási cél elérése érdekében természetesen további javaslatokat is tesz, azonban mivel bízik benne, hogy a múlt heti egyeztetés az iparággal a konzultációs sorozat első fordulója volt, melyet hamarosan újabb egyeztetés követ, ezen további javaslatokat egyelőre nem kívánja a nyilvánosság elé tárni.

A Magyosz az ország hosszú távú érdekeit is szem előtt tartva csak és kizárólag olyan megoldás irányába kíván elmozdulni,mely a Széll Kálmán Tervben foglalt adósság szolgálatot megcélzó prioritások mellett figyelembe veszi a Széchenyi Tervben megfogalmazott hazai versenyképességet javító és ezáltal GDP növekedést elérni kívánó célkitűzéseket is - fogalmaznak a közleményben.

A versenyképesség megtartása érdekében a gyártói szövetség kiemelten fontosnak tartja, hogy 2020-ra GDP-arányosan a jelenlegi 1,15 százalékról 1,8 százalékra nőhessenek a K+F ráfordítások Magyarországon. A Magyosz a jelenlegi gyógyszerár támogatási rendszer szerkezeti átalakítása során olyan megoldást tud csak támogatni, amely előmozdítja mind az ország versenyképességének megőrzését, mind az egészségügyi szektor működőképességének megtartását, mindez egyben elősegíti az államadósság csökkentését is.

A március elsején ismertetett Széll Kálmán Terv azt tartalmazza: úgy kell átalakítani a gyógyszertámogatás rendszerét, hogy a gyógyszerek ára ne emelkedjen, de az adófizetők pénzéből kevesebbet kelljen költeni rá. A dokumentum alapján a kormány július elsejéig alkotja meg az új gyógyszer-finanszírozási rendszerhez szükséges jogszabályokat. A terv azzal számol, hogy 2013-ig a gyógyszerár-támogatást mintegy egyharmaddal, 120 milliárd forinttal csökkentenék.

MTI, Magyar Nemzet

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG