1p
Magyarországon ma nem az a probléma, hogy meg kell birkózni a gazdasági válság kihívásaival, hanem hogy kettészakadt az ország politikai közössége - mondta Gyurcsány
Magyarországon ma nem az a probléma, hogy meg kell birkózni a gazdasági válság kihívásaival, hanem hogy kettészakadt az ország politikai közössége - mondta Gyurcsány ferenc

Magyarországon ma nem az probléma, hogy meg kell birkózni a gazdasági válság kihívásaival, azzal az ország meg fog birkózni - közölte Gyurcsány Ferenc miniszterelnök parlamenti beszédében. A kormányfő szerint az ország túl lesz a gazdasági válság okozta gondokon, azok múló, de fájdalmas nehézségek.

Kiemelte: az igazi probléma az, hogy az ország politikai közössége legalábbis kettészakadt.

"Magyarország polgárai, a polgárok nem jelentéktelen része nem egyszerűen rivális politikai gondolkodóként, megismerésre érdemes, izgalmas embertársként tekint a többiekre, hanem kiiktatandó, megsemmisítendő ellenségként" - fogalmazott Gyurcsány Ferenc. Hozzátette: "ha ez a helyzet, akkor nekem is részem van benne". "Ha engem is terhel felelősség, akkor ezt vállalom, azzal, hogy kezdeményeztem, hogy alakuljon másik kormány".

Gyurcsány Ferenc szerint az új kormány feladata a válságkezelés lesz, alapvetően arra szerződik, hogy új lendületet adjon a magyar gazdaságnak. A leköszönő miniszterelnök úgy fogalmazott: az új kabinetet nem bántani és támadni, hanem támogatni kell, mert azt teszi, ami az ország érdeke.

Azt kérte a parlamenttől, hogy segítsék és támogassák az új kormányt, mert megérdemli, hiszen olyan intézkedéseket fog javasolni és olyan dolgokat fog tenni, amelyeket eldönteni és végrehajtani sem könnyű.

Gyurcsány Ferenc kitért arra, a változások sorozatában nagyon könnyű lesz azt mondani, hogy van, ami elkerülhető lenne, és könnyű lesz az egyébként is meglévő feszültségeket akár "gyilkos politikai szenvedéllyé fordítani". Szeretném óvni ettől Magyarországot - jelentette ki.

A politikus szerint "ezt a kormányt szidalmazni, ellene indulatot szítani, Magyarországon politikai békétlenséget kezdeményezni, indítani, az nem a kormány ellen való vétek, az Magyarország érdekei ellen való vétek" - vélekedett. Mint mondta, az új kormánynak valószínűleg nehezebb dolga lesz, mint amilyen dolga a Gyurcsány-kormánynak volt.

A távozó kormányfő azt kérte Magyarország polgáraitól, segítsék az új kormányt abban, hogy elvégezhesse a feladatát. "Ha eljön az idő, remélem, 2010 tavaszán, akkor pedig adjanak új mandátumot annak, akinek a programjában vagy személyében jobban hisznek" - kérte a választóktól Gyurcsány Ferenc.

Úgy vélte, hogy az elmúlt években sikerek és kudarcok is érték az országot. "Én is adósa is maradtam Magyarországnak. Adósa maradtam akkor, amikor nem tudtam kellő erővel és talán elegendő őszinteséggel elfogadtatni és elhitetni, hogy ha Magyarország csak vár, vár arra, hogy élete jobbra forduljon, akkor a végén csalódni fog" - közölte a politikus. Mint mondta, ezzel illúziót okozott, álomba ringatta az országot.

Gyurcsány Ferenc beszélt arról is, hogy Magyarország húsz éve demokratikus jogállam, az ország szuverén, független. "Magyarország sikeres utat tett meg, történelmi értelemben büszke lehet arra, amit elért, mégis Magyarország veszekedős ország. Perben és haragban áll időnként önmagával" - fogalmazott. A távozó kormányfő elismerve, hogy neki is van része abban, hogy ez így alakult,  hozzátette: az ország kevéssé érti az összetartás, az együttműködés szabályait. Gyurcsány Ferenc szerint Magyarországnak a korábbi éveknél bátrabban kell változtatnia, hogy ne maradjon le a világtól.

A miniszterelnök közölte, hogy a következő hónapokban, években nem fog nyilvánosság elé állni, és megköszönte az MSZP-nek és az SZDSZ-nek, hogy kiállt a kormány mellett. "Tisztességes feladatra vállalkoztunk, arra, hogy Magyarországon fontos változások sokaságát indítjuk el. Voltak sikereink és kudarcaink" - fogalmazott.

"Köszönöm, hogy szolgálhattam önöket. Köszönöm, hogy az ország miniszterelnöke lehettem" - zárta beszédét Gyurcsány Ferenc.

Ön szerint meddig lesz miniszterelnök Bajnai Gordon? Szavazzon!

Az MDF tartózkodik
Bent lesz a Fidesz, de nem nyomnak gombot
Az SZDSZ igent mond a Bajnai-kormányra
Az MSZP egy emberként áll Bajnai mögé
Kiszorítják a tüntetőket a Kossuth térről - készenlétben a vízágyú
Már ma nyilvános lehet a kormánynévsor
Az MSZP egy emberként áll Bajnai mögé
Bajnai programját is hazavághatja a népszavazás

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG