1p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Gyurcsány Ferenc szerint a továbbiakban nyugodt és mérsékelt reformpolitikát kell folytatni, ebben benne van az adó- és járulékrendszer érdemi megújítása.
Gyurcsány Ferenc kormányfő szerint a továbbiakban nyugodt és mérsékelt reformpolitikát kell folytatni, ebben benne van az adó- és járulékrendszer érdemi megújítása, megváltoztatása.

A miniszterelnök ezt az ATV "Friderikusz most" című műsorának utolsó adásában jelentette ki, amelyet a csatorna csütörtök este sugároz.

A kormányfő szerint hatalmas problémát jelent az, hogy ezeknek a változtatásoknak a forrásoldalát biztosítania kell a kormányzatnak. "Látni kell azt, hogy meddig lehet takarékos költségvetést csinálni és annak mi az ára, lehet takarékosabbat csinálni, ebben van némi mozgástér, lehet kedvezményeket érdemben szűkíteni, át lehet rendezni az adózás belső világát"  - mondta Gyurcsány Ferenc.

A kormányfő a műsorban Békesi Lászlóval, Vértes Andrással és Hamecz Istvánnal beszélgetett az ország helyzetéről, Friderikusz Sándor mindegyiküket közgazdászként mutatta be, nem említette meg múltbeli, illetve jelenlegi beosztásukat.

A miniszterelnök szerint a kormány lezárta a ciklus első felét, elvégezte a kiigazítást, a szerkezeti reformokban pedig látszott, meddig mehetett el, most pedig jönnie kell az adó- és járulékreformnak.

A kormányfő egyetértett azzal, hogy a költségvetést tekintve olyan gyorsan kell előre menni, amennyire csak lehet. Nem tagadta, hogy vita van kormányon belül is, ugyan a fiskális szabályokban, a változtatásokban egyetértenek, de a frakciónak van egy olyan része, amely szerint az új szabályokat csak akkor lehet elfogadni, ha megvan hozzá a kétharmados támogatottság a parlamentben.

Gyurcsány Ferenc úgy vélte: hosszú távon versenyképes ország csak egy garanciákkal is "megtűzdelt", egyensúlyban lévő költségvetéssel létezhet.

A miniszterelnök aláhúzta: Magyarországon a bérnövekedés ütemének, azaz a "bérdinamikának" a termelékenység-növekedés alatt kell maradnia, azaz a GDP növekedésének felét nem haladhatja meg a reálbérnövekedés az országban.

A műsor elején riporteri kérdésre válaszolva a kormányfő az elmúlt időszak sikerei közé sorolta, hogy a biztosítási jogviszony érvényesül az egészségügyi szolgáltatások igénybe vétele során. Az is sikernek könyvelhető el a kormányfő szerint, hogy a gáz- és villamosenergia-támogatásban erőteljesen érvényesítette a kormány a szociális rászorultságot, és ennek révén "a nehezebben élők is többet kaptak kevesebb pénzből".

Gyurcsány Ferenc Sárközy Tamás professzort idézte, aki úgy vélte, hogy a rendszerváltás ideje óta ilyen alapos átrendeződés nem érvényesült még az országban.

"Az egészségügyben mentem volna tovább, nem örülök, hogy egy reformellenes tábor megszerveződött a politikában és a társadalomban, és nagyon szívesen folytatnám a felsőoktatás nyitását, versenyképessé tételét, fontosnak tartanám a közoktatás átalakítását" - mondta a kormányfő.

A jelenlévő közgazdászok, Hamecz István és Békesi László, kevesellték a megtett reformintézkedéseket és azt is bírálták, ahogy az egyes intézkedéseket a bevezetésük előtt kommunikálta a kormányzat.
 
Békesi László például a nyugdíjrendszer tekintetében úgy vélte: a megtett lépések elmaradtak attól, ami az átalakítás szempontjából elkerülhetetlen lett volna. Elmondta: az eddigi lépések elismerésre méltóak ugyan, sokkal rosszabb lett volna, ha ezek nem történnek meg, de a nyugdíjrendszer a  megtett intézkedésekkel együtt nemhogy hosszú-, de középtávon sem fenntartható. Aláhúzta: Magyarországon egyre kevesebb dolgozó befizetése kell, hogy eltartson egyre több nyugdíjast.

A három közgazdász egyetértett azzal, hogy a versenyképesség javítása érdekében a közterhek - elsősorban a munkára rakódó adó- és járulékterhek - csökkentése elengedhetetlen.

Hamecz István úgy fogalmazott: a vizitdíjról tartott népszavazás során az állampolgárok nem a 300 forint fizetését tagadták meg. A közgazdász az elutasítást a középosztály egyfajta lázadásának nevezte, amelynek során kinyilvánították az emberek, hogy a már eddig fizetett jelentős adó- és járulékterheknek nem látják az ellentételezését a szolgáltatások nyújtásában.

A beszélgetés során Gyurcsány Ferenc felvetette azt, hogy a közgazdászok az értelmiség egyik fontos rétegeként nem vesznek részt kellően a közéleti párbeszédben, nem vesznek részt az egyeztetésekben és nem emelnek szót olyan fellépés ellen, mint például amit a legnagyobb ellenzéki párt, a Fidesz képvisel.

Békesi László ezzel a bírálattal nem értett egyet, sőt úgy fogalmazott: "a legrosszabb Gyurcsány is jobb, mint a legjobb Orbán." Hamecz István ezzel a véleménnyel nem értett egyet. Véleménye szerint a közgazdászoknak nem a politikai véleménynyilvánítás a feladata, sokkal inkább a folyamatok vizsgálata.

Vértes András szerint a 2006-os kiigazítás jó irányba tett lépés volt az egyensúly megteremtése felé, sőt megteremtette annak a lehetőségét, hogy  2008-ban az állami kiadások oldalán valósul meg a csökkentés. Vértes András úgy vélte: a kormánynak lépéseket kell tennie a hitelesség és a bizalom erősítése érdekében. Ennek során javasolta például, hogy többlépcsős adóreformot valósítsanak meg, és egy hiteles eurocsatlakozási menetrendet hirdessen meg a kormány.

Az euró és az adóreform kihúzna a csávából
Megint elvonul a kormány
Nagy nyara lehet az SZDSZ-nek
Gyurcsánynak nagy tervei vannak a mezőgazdasággal (hanganyag)

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG