Az önálló frakció megalakulása akkor a legvalószínűbb, ha Mesterházy Attila a választások után is meg tudja őrizni frakcióvezető pozícióját.
Ebben az esetben ugyanis Gyurcsány Ferencnek be kell érnie egy másodlagos szereppel is az új ellenzéki frakcióban. Ha a volt miniszterelnök nem akar Mesterházy Attila helyettese lenni, felmerülhet benne az önálló képviselőcsoport alakítása.
A Gyurcsány-frakció megalakítható akkor is, ha az MDF vagy az LMP is bejut a parlamentbe, s akkor is, ha csak hárompárti Országgyűlés alakul (Fidesz, MSZP, Jobbik). Mindkét lehetséges forgatókönyv esetén megvan a frakció létrehozásához minimálisan szükséges tíz képviselő, akik támogatásával számolni lehet.
Az MDF bekerülése esetén akár tizennégy, kimaradásával pedig tizenöt olyan képviselőt is találhat a volt miniszterelnök, aki eddigi politikusi pályája, közéleti szerepvállalásai vagy a volt kormányfőhöz fűződő személyes kapcsolata alapján csatlakozna az új frakcióhoz.
Az új baloldali képviselőcsoport megalakításnak egyedüli feltétele, hogy a tagoknak szakítaniuk kell az MSZP-vel, s függetlenként vagy egy új párt tagjaként alakíthatják csak meg az új frakciót.
Mindezt hogyan?
Évértékelő hangulatÁllva tapsolták Gyurcsányt, tele a Körcsarnok |
Gyurcsány Ferenc és a hozzá csatlakozók a választások után, de még az Országgyűlés alakuló ülése előtt pártot alapít. Ez esetben nekik – mivel az MSZP alapszabálya tiltja a kettős tagságot – ki kell lépniük jelenlegi pártjukból. Ezek után az alakuló ülésnapon az új párthoz tartozó legalább 10 képviselő az eskütétel után bejelenti az önálló képviselőcsoport megalakulását, erre ugyanis nem csak azon pártoknak van joga, melyek indultak a választásokon – jó példa erre az MDNP 1996-os frakcióalakítása.
Másik megoldás lehet, ha Gyurcsány Ferenc és a hozzá lojális képviselők az Országgyűlés alakuló ülésén nem csatlakoznak az akkor megalakuló MSZP-frakcióhoz. Ez esetben „független” képviselőként szintén lehetőségük van, minimum 10 fővel, a későbbiekben önálló képviselőcsoportot alakítani.
A harmadik feltételezés szerint Gyurcsány Ferenc és támogatói is belépnek az új MSZP-frakcióba, majd távoznak onnan. E forgatókönyv szerint a féléves átmeneti időt kivárva Gyurcsány és a vele együtt távozók megalakíthatják új képviselőcsoportjukat.
Bár a Házszabály alapján nem teljesen egyértelmű, de vélelmezhető, hogy a második és a harmadik esetben a szakadni vágyóknak valószínűleg le kell mondaniuk párttagságukról, így természetesen fel kell adniuk az MSZP-ben betöltött minden pozíciójukat. Emellett a második forgatókönyvnél felmerül az is: az alakuló ülésen frakcióhoz egyáltalán nem csatlakozó képviselőknek ki kell-e várniuk a hathónapos „moratóriumot”, s csak utána alakíthatnak-e új képviselőcsoportot.
"Gyurcsány a gyűlöletpolitizálás szimbóluma"
Gyűri egymást a Jobbik és az MSZP
Mesterházy: az MSZP-t nem lehet megsemmisíteni!
Minden megyében listát állított az MSZP
A következő kormánynak sem lesz könnyebb
Lovász Márton
Privátbankár