1p
Ha akar, önálló, személyét és politikáját támogató képviselőkből álló parlamenti frakciót alakíthat Gyurcsány Ferenc a 2010. áprilisi választást követően. A Nézőpont Intézet mandátumbecsléséből kiderül: az MSZP országos és területi listáiról bejuthat annyi Gyurcsány-hű politikus, akikkel létre lehet hozni az önálló képviselőcsoportot
Ha akar, önálló, személyét és politikáját támogató képviselőkből álló parlamenti frakciót alakíthat Gyurcsány Ferenc a 2010. áprilisi választást követően. A Nézőpont Intézet legfrissebb, 2010. március 12. és 14. között végzett ezerfős, országos reprezentatív közvélemény-kutatása alapján készített mandátumbecsléséből kiderül: akár eléri az MDF az 5 százalékos bejutási küszöböt, akár alatta marad, az MSZP országos és területi listáiról bejut annyi Gyurcsány-hű politikus, akikkel létre lehet hozni az önálló képviselőcsoportot - tudtuk meg a Nézőpont Intézet szerkesztőségünkhöz is eljuttatott tanulmányából.

Az önálló frakció megalakulása akkor a legvalószínűbb, ha Mesterházy Attila a választások után is meg tudja őrizni frakcióvezető pozícióját.

Ebben az esetben ugyanis Gyurcsány Ferencnek be kell érnie egy másodlagos szereppel is az új ellenzéki frakcióban. Ha a volt miniszterelnök nem akar Mesterházy Attila helyettese lenni, felmerülhet benne az önálló képviselőcsoport alakítása.

A Gyurcsány-frakció megalakítható akkor is, ha az MDF vagy az LMP is bejut a parlamentbe, s akkor is, ha csak hárompárti Országgyűlés alakul (Fidesz, MSZP, Jobbik). Mindkét lehetséges forgatókönyv esetén megvan a frakció létrehozásához minimálisan szükséges tíz képviselő, akik támogatásával számolni lehet.

Az MDF bekerülése esetén akár tizennégy, kimaradásával pedig tizenöt olyan képviselőt is találhat a volt miniszterelnök, aki eddigi politikusi pályája, közéleti szerepvállalásai vagy a volt kormányfőhöz fűződő személyes kapcsolata alapján csatlakozna az új frakcióhoz.

Az új baloldali képviselőcsoport megalakításnak egyedüli feltétele, hogy a tagoknak szakítaniuk kell az MSZP-vel, s függetlenként vagy egy új párt tagjaként alakíthatják csak meg az új frakciót.

Mindezt hogyan?

Évértékelő hangulat

Állva tapsolták Gyurcsányt, tele a Körcsarnok

Egy szakadáshoz közeli helyzetben a politikai realitások és a Házszabály alapján három lehetőség kínálkozik önálló parlamenti frakció alakítására.

Gyurcsány Ferenc és a hozzá csatlakozók a választások után, de még az Országgyűlés alakuló ülése előtt pártot alapít. Ez esetben nekik – mivel az MSZP alapszabálya tiltja a kettős tagságot – ki kell lépniük jelenlegi pártjukból. Ezek után az alakuló ülésnapon az új párthoz tartozó legalább 10 képviselő az eskütétel után bejelenti az önálló képviselőcsoport megalakulását, erre ugyanis nem csak azon pártoknak van joga, melyek indultak a választásokon – jó példa erre az MDNP 1996-os frakcióalakítása.

Másik megoldás lehet, ha Gyurcsány Ferenc és a hozzá lojális képviselők az Országgyűlés alakuló ülésén nem csatlakoznak az akkor megalakuló MSZP-frakcióhoz. Ez esetben „független” képviselőként szintén lehetőségük van, minimum 10 fővel, a későbbiekben önálló képviselőcsoportot alakítani.

A harmadik feltételezés szerint Gyurcsány Ferenc és támogatói is belépnek az új MSZP-frakcióba, majd távoznak onnan. E forgatókönyv szerint a féléves átmeneti időt kivárva Gyurcsány és a vele együtt távozók megalakíthatják új képviselőcsoportjukat.

Bár a Házszabály alapján nem teljesen egyértelmű, de vélelmezhető, hogy a második és a harmadik esetben a szakadni vágyóknak  valószínűleg le kell mondaniuk párttagságukról, így természetesen fel kell adniuk az MSZP-ben betöltött minden pozíciójukat. Emellett a második forgatókönyvnél felmerül az is: az alakuló ülésen frakcióhoz egyáltalán nem csatlakozó képviselőknek ki kell-e várniuk a hathónapos „moratóriumot”, s csak utána alakíthatnak-e új képviselőcsoportot.

"Gyurcsány a gyűlöletpolitizálás szimbóluma"
Gyűri egymást a Jobbik és az MSZP

Mesterházy: az MSZP-t nem lehet megsemmisíteni!
Minden megyében listát állított az MSZP
A következő kormánynak sem lesz könnyebb

Lovász Márton

Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG