1p
Magyarországnak az adósság stabilizálásához újabb IMF-program nélkül is legalább olyan költségvetési megfontoltságot kell tanúsítania, mintha lenne megállapodása a valutaalappal - áll londoni felzárkózó piaci elemzők helyzetértékelésében, amely szerint hosszabb távra szóló költségvetési tervezés nélkül Magyarország elvesztheti hozzáférését a piaci finanszírozáshoz
Magyarországnak az adósság stabilizálásához újabb IMF-program nélkül is legalább olyan költségvetési megfontoltságot kell tanúsítania, mintha lenne megállapodása a valutaalappal - áll londoni felzárkózó piaci elemzők pénteki helyzetértékelésében, amely szerint hosszabb távra szóló költségvetési tervezés nélkül Magyarország elvesztheti hozzáférését a piaci finanszírozáshoz.

A Cityben ugyanakkor továbbra is olyan elemzői vélemények jelennek meg, hogy a magyar kormány az októberi választások után - az EU és a piac nyomására - egyezségre fog jutni az IMF-fel. 

A Goldman Sachs (GS), a világ egyik legnagyobb pénzügyi szolgáltató csoportja a magyarországi költségvetési és adósságkilátásokról Londonban kiadott - elsősorban az újabb IMF-megállapodás elvetésének lehetséges következményeire összpontosító - tanulmányában azt írja: új IMF-program nélkül a kormánynak a jövőben még kevesebb mozgástere lesz a költségvetési szigor enyhítésére, az adósságköltség valószínűleg emelkedni fog, a forint erősödési potenciálja gyengül, sőt rossz esetben a hosszú távú növekedés is alacsonyabb lehet.

E tényezők mindegyike meghatározó abban a kérdésben, hogy mekkora elsődleges államháztartási többlet szükséges az adósságráta legalább stabilan tartásához. Ezért az adóssághelyzet fenntarthatóságához, vagy akár az adósság csökkentéséhez az új kormány költségvetési politikájának legalább annyira megfontoltnak kell lennie, mint amilyen egy új IMF-megállapodás alapján lenne - áll a GS londoni elemzésében. A tanulmány szerint a magyar költségvetés helyzete jelentősen javult 2007 óta, amikor az előző kormány államháztartási konszolidációs programot indított útjára.

A pénzügyi válság 2008 végi elhatalmasodása ellenére - az IMF/EU-program feltételrendszerének megfelelően - a költségvetési szigor folytatódott, és az elsődleges államháztartási többlet az államadósság stabilizálásához szükséges szint felett maradt; ez a szint a Goldman Sachs számításai szerint Magyarország esetében a hazai össztermék (GDP) 0,3 százaléka.

Az IMF/EU-hitelkeret első részleteinek folyósítása és a devizatartalékok ezzel összefüggő emelkedése nyomán jelentősen mérséklődött a magyar adósságot terhelő kockázati prémium, biztosítva a piaci hozzáférést, és csökkentve az adósságszolgálat költségeit. Mindebben szerepet játszott az a feltételezés is, hogy a nemzetközi hitelezőktől igénybe vehető támogató finanszírozás a jövőben is Magyarország rendelkezésére áll.

Az újabb program elvetése azonban azt jelenti, hogy a jelenlegi kormánynak nem lesz hozzáférése olcsó vészhelyzeti finanszírozáshoz, és teljes egészében a piacról kell fedeznie finanszírozási igényeit - áll a Goldman Sachs pénteken Londonban kiadott tanulmányában, amely szerint így az IMF és az EU lejáró hiteleinek piaci refinanszírozási költségei is magasabbak lesznek.

A GS felzárkózó piaci elemzői szerint azokban az években, amelyekben a bankokra kirótt pótadó már nem folyik be, és az alacsonyabb adószint miatt egyébként is csökkennek a bevételek, a kormánynak a strukturális eredetű deficit csökkentésével kell majd fenntartania az államháztartási egyenlegben szükséges elsődleges többletet. Ezt el lehet érni szerkezeti reformokkal, például a közszféra méretének lefaragásával, az egészségügy finanszírozásának átalakításával, vagy a szociális jogosultságok szűkítésével. Ehhez politikai akarat kell és hosszú távra szóló tervezés, valamint jól átgondolt, középtávú költségvetési terv.

Ezek megvalósulásának esélyei azonban csökkenhetnek az IMF/EU-hitelmegállapodáshoz járuló feltételrendszer és segítség nélkül, és ezen intézkedések elmaradása esetén az államháztartás elsődleges többlete az adóssághelyzet stabilan tartásához szükséges szint alá süllyedhet - áll a Goldman Sachs elemzésében.

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG