1p
Ha kell, a kormány beavatkozik a folyamatokba, év közben korrigálja a költségvetést, mert a tervezett költségvetési hiányt tartani kívánja
Ha kell, a kormány beavatkozik a folyamatokba, év közben korrigálja a költségvetést, mert a tervezett költségvetési hiányt tartani kívánja. Erről Bajnai Gordon miniszterelnök beszélt az InfoRádió Aréna című műsorában szerdán.

Bajnai Gordon hangsúlyozta: most úgy látja, nincs szükség évközi beavatkozásra, de naponta, hetente elemzik a folyamatokat, így például a munkanélküliség, illetve az adóbevételek alakulását. Magyarország kezdi visszaszerezni a nemzetközi piacok bizalmát, visszanyerte hitelképességét - szögezte le a kormányfő. Hozzátette: ha nem tér vissza az ország iránti bizalmatlanság, ha nem lesz nemzetközi pánik, akkor Magyarország képes lesz önmagát finanszírozni.

A miniszterelnök kijelentette, ha ősszel a parlament nem tudja elfogadni a jövő évi költségvetést, akkor lemond, de - mint mondta - úgy látja: a kormánynak megvan a többsége. Ha ennek ellenkezőjét látná, akkor - mint mondta - "egy választást követően átadnám a kormányt", hiszen az országnak az aktív, erőteljes válságkezelés az érdeke.

Senki sem hibázhat?
Az MSZP arra kéri Orbánt, most ne rontsa el
Bajnai Gordon szerint sajátos a kormány helyzete, hiszen szerződéses viszonyban van két párttal, ezt a szerződést 200 körüli képviselő aláírta. A miniszterelnök úgy látja, hogy ez a többség most is adott, a kormányt támogatóknak nem kell újra aláírniuk a nyilatkozatot.

Mint mondta: nem dolga a pártok belső ügyeivel foglalkozni, arra kell figyelnie, hogy van-e stabil többsége a kormánynak. Az MSZP ezt kongresszusi határozatban is megerősítette, és a kormány támogatásáról nyilatkozott az SZDSZ új elnöke, illetve a frakcióvezetője is, akik azt mondták, hogy egy felelős költségvetést tudnak támogatni - szögezte le a miniszterelnök.

A kormányt a parlament demokratikus többsége választotta meg, sokkal stabilabb, mint az utolsó évében a Gyurcsány-kormány volt - fogalmazott a kormányfő, aki szerint a költségvetés elfogadtatása lesz még az a próbakő, amellyel a visszatérő bizalmat az ország "bebetonozhatja".

Bajnai Gordon úgy látja, hogy november második felében megszülethet a jövő évi a költségvetés, ezzel a magyar intézmények, vállalkozások, polgárok már január előtt tudják, hogy milyen költségvetésre kell felkészülniük.

A miniszterelnök leszögezte: december végéig van világos, fontos jogalkotási programja van a parlamentnek, ezt követően még a jövő évi költségvetés elindítását szolgáló lépésekre lesz szükség.

A kormányfő leszögezte, hogy az embereket közvetlenül érintő lépéseket már megtették, de azzal, hogy a gazdaság kevesebbet termel, egyes területekre kevesebbet lehet költeni, ilyen az önkormányzati szféra. E terülten feladatcsökkentés, hatékonysági megtakarításra lesz szükség, de eközben figyelni kell arra, hogy a legalapvetőbb - az oktatási, a szociális és az egészségügyi - funkciók a  legkevésbé sérüljenek - tette hozzá Bajnai Gordon.

A miniszterelnök szerint az önkormányzatok is tehetnének a kormányhoz hasonló akciókat, gesztusokat a polgárok felé, mint amilyen volt a miniszterek fizetésének csökkentése, vagy az állami vezetők fizetésének maximálása.

Egy kérdésre válaszolva Bajnai Gordon kijelentette, hogy  Magyarországnak újra kell definiálni a társadalmi szolidaritáshoz, segélyezéshez való viszonyát. A kormányfő szerint minden demokratikus pártnak ki kell mondani, hogy a társadalomnak gondoskodni kell azokról, akik erre maguktól képtelenek.

Ehhez cserébe azonban a segélyben részesülőktől el kell várni, hogy betartsák a társadalmi együttélés alapvető szabályait, működjönek együtt a többségi társadalommal - szögezte le miniszterelnök. Hozzátette: e mellett annak, akiről a társadalom gondoskodik, és munkalehetőséghez jut, illetve képes is munkát vállalni, el kell mennie dolgozni.

Ha az érintett mégsem tud kitörni a segélyezetti státuszból, akkor el kell várni, hogy legalább a gyermekeire ne örökítse tovább az eltartottságot, próbáljon meg azoknak esélyt adni például az oktatással - fejtette Bajnai Gordon.

Kincstár: drága, hogy a kivétel erősíti a szabályt
Megkapták a pofont a magyar bankok
Kis tanács, nagy pénz: mire kell 710 millió?
Bokros: a pénztologatás értelmetlen
Letaglózza a cégeket a járulékcsökkentés?

MTI, Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG