Azt követően indultak el találgatások egy támadásról a vitatott nukleáris programot folytató Irán ellen, hogy egy júniusban napvilágra került jelentés szerint Izrael egy ilyen hadműveletet gyakorolt. Dzsafari ennek kapcsán azt hangoztatta: "Egy megtámadott ország természetesen minden lehetőséget felhasznál arra, hogy szembeszálljon az ellenséggel". Egy ilyen helyzetben Irán minden bizonnyal lépéseket tesz arra, hogy ellenőrzése alá vonja a térség energiaszállítmányainak fő útvonalát a Perzsa-öbölben és a Hormuzi-szorosban.
Iráni tisztviselők az elmúlt időszakban eltérően vélekedtek arról, hogy egy konfrontáció esetén bevetik-e az olajfegyvert. Vitatott atomprogramja miatt feszültség robbant ki Irán, a világ negyedik legjelentősebb olajtermelője és a Nyugat, illetve Izrael között. Az iszlám köztársaság kitart amellett, hogy nukleáris programjának egyetlen célja az energiatermelés. A Nyugat és Izrael azonban attól tart, hogy Irán atomfegyvert akar kifejleszteni.
Washington nemrégiben bejelentette, hogy szeretné diplomáciai úton rendezni a nukleáris vitát, de nem zárta ki egy katonai akció lehetőségét sem, ha ezek az erőfeszítések kudarcot vallanak. Dzsafari most ezzel összefüggésben úgy nyilatkozott: amennyiben konfrontáció alakul ki Irán és egy nem térségbeli ellenség között, a szembenállás kiterjedhet az olajra is. Azt követően, hogy Irán ellenőrzése alá vonja a hajózási utakat a Perzsa-öbölben, olyan jelentősen megnövekedhet az olaj ára, ami elriaszthatja az ellenséget.
Az iráni Forradalmi Gárda főparancsnoka egyben figyelmeztette a régió országait: ne engedélyezzék, hogy területeket bármilyen Irán-ellenes támadáshoz használják fel.
A szankciók csak tovább terelik Iránt az atombomba felé
Hova tovább: jön a 150 dolláros olaj?
Vállalhatatlan benzinár: reszkessetek, spekulánsok
Az USA kivonta nukleáris fegyvereit Nagy-Britanniából 54 év után
Észak-Korea kiadta nukleáris terveit
MTI