.jpg)
Dávid Ibolya elmondta: megállapodtak abban, hogy kikérik a gazdasági élet szereplőinek, szakmai szervezeteknek, érdekvédelmi szervezeteknek, szakmai civil szervezeteknek a véleményét arról, miként látják az adóamnesztia lehetőségét Magyarországon. Az adóamnesztia nem közkegyelem - szögezte le. Az MDF elnöke arra kérte a gazdasági élet szereplőit, hogy az elkövetkezendő egy hétben osszák meg álláspontjukat a lehetséges adóamnesztiáról.
Szólt arról is, hogy az örökösödési adó eltörlésében volt a legnagyobb egyetértés a parlamenti pártok között. Ez alapján az örökölt hagyaték egy bizonyos közeli hozzátartozói körben, meghatározott, átlagos vagyonnagyság elejéig lenne mentes az örökösödési illeték alól.
Szabó Lajos, az MSZP-frakció költségvetési munkacsoportjának vezetője elmondta: az adórendszer átalakítása akkor lehetséges, ha nem veszélyezteti a költségvetés egyensúlyát, ha fehéríti a foglalkoztatást, illetve ha nem ront a nehéz körülmények között élő emberek helyzetén. A találkozón bebizonyosodott, hogy az adórendszer átalakítása nem egyszeri adótörvény módosítást jelent, mivel az súlyos gazdasági és társadalmi kérdéseket vet fel - jelentette ki Szabó Lajos. A kormánypárti politikus kiemelte: együttműködési készségünket fejezte ki az örökösödési illeték rendszerének megváltoztatásával, az adóamnesztiával és béreket terhelő közterhek csökkentésével kapcsolatban.
Az örökösödési illeték átalakításáról Szabó Lajos azt mondta, a kedvezmények bizonyos rokonsági foknál, bizonyos vagyoni értékig járnának, akár egy sávos rendszerben is. Alacsonyabb sávban nagyobb kedvezmény, akár mentesség is járna, míg magasabb sávban nem lenne kedvezmény. A szocialista képviselő szerint az adóamnesztiához olyan jogi környezetet kell találni, amely nem sérti a tisztességes, jogkövető állampolgárok érdekeit.
A fideszes Tállai András szerint a jelenlegi gazdasági helyzet tűrhetetlen, és az adórendszer átalakításával kell változtatni rajta. Mint fogalmazott, a parlamentben működő öt párt próbálja átvenni a kormány feladatát. Ma Magyarországon lényegében nem működik a kormányzás - jelentette ki. A Fidesz szerint adó- és járulékcsökkentésre van szükség a szociális biztonság megtartása mellett. Az ország gazdasági versenyképességének növelése érdekében a legnagyobb ellenzéki párt mindenképpen adót, járulékot, közterhet csökkentene. Tállai András elmondta: pártja szerint úgy kell változtatni az adórendszeren, hogy az behozza a kieső költségvetési bevételeket, azaz gazdasági növekedésre ösztönözzön.
A KDNP-s Rétvári Bence a családi adózás bevezetését szorgalmazta, mint az adócsökkentés egy módját. Kiemelte: pártja újra benyújtja a parlamentnek az erről szóló törvényjavaslatot. Az ellenzéki képviselő szerint olyan szemléletváltozásra van szükség az örökösödési illeték kiszabásánál, amely figyelembe veszi a rokonság fokát, illetve az örökölt vagyon mértékét, és azt is, hogy az örökös hány embert tart el. Rétvári Bence megjegyezte, hogy a kormány helyett az "ellenzéki pártoknak kell a kezükbe venni a kezdeményezést".
Gegesy Ferenc, az SZDSZ országgyűlési képviselője szerint is szükséges az adórendszer egyszerűsítése, ezt szerinte kiadáscsökkentéssel kellene megalapozni, de ehhez nincsen meg a társadalmi támogatás, az adórendszer egyszerűsítése azonban így is lehetséges. Mint mondta, az adórendszer egyszerűsítésében lehetne lépni, az 57 adónemet meg lehetne felezni, a kivételek megszüntetése, az átláthatóság irányába kell lépni. Hozzáfűzte: a jövedelemadózással szemben a vagyon- és fogyasztási adózás felé történő elmozdulás az üdvözlendő.
Idén már 32 milliárd forintot kiköhögtünk illetékre
Ráérez az APEH, kit kell ellenőrizni
MDF-es adóterv: az MSZP ingatja a fejét
Gyurcsány: el lehet felejteni az adóreformot!
Adókedvezménnyel a benzináremelés ellen
MTI