
Liberális kollegája, Graham Watson úgy vélte, hogy a "kis Dávidok jobb elnöknek bizonyulnak, mint a nagy Góliátok", ami alól az egyetlen kivétel szerinte Németország volt Angela Merkellel. Jansa maga így fogalmazott: "lehet, hogy a szlovén elnökség nem lesz olyan grandiózus, mint a francia, de a lényegre fog koncentrálni".
A Le Monde szerint Brüsszelt elsősorban a francia köztársasági elnök "szájhősködései" aggasztják, főleg amikor Sarkozy azt ígéri, hogy az EU a francia elnökség végére - Párizs érdekeinek megfelelően - közös védelmi, bevándorlási, energia- és környezetvédelmi politikával fog rendelkezni. Van, aki attól tart, hogy Franciaország saját nemzeti törekvéseit akarja majd Európára erőltetni. "El kellene kerülni, hogy Sarkozy felidegesítse kollegáit és arrogánsnak mutatkozzon" - mondta egy magas rangú európai köztisztviselő a lapnak.
Brüsszelt jelenleg az euróövezethez tartozó országok állam-, illetve kormányfőinek gazdasági csúcstalálkozójával és a Mediterrán Unióval kapcsolatos francia kezdeményezés zavarja leginkább. Elképzelhető, hogy Franciaország az utóbbi elindításával fogja megnyitni uniós elnökségét, dacára annak, hogy Brüsszelben elégedetten nyugtázták, hogy Angela Merkel nyomásának köszönhetően Párizs "visszavett ambícióiból". A Németország által úgyszintén vitatott gazdasági csúcstalálkozó lehetőségéről pénteken tárgyal Francois Fillon francia miniszterelnök Jean-Claude Juncker luxemburgi kormányfővel, az euróövezeti országok pénzügyminiszteri csoportjának vezetőjével.
A Le Monde elismeri, hogy a Párizs és Berlin közti konfliktusos viszony meg fogja nehezíteni a francia elnökséget. A Süddeutsche Zeitung hasábjain Bernard Kouchner francia külügyminiszter csütörtökön arra emlékeztetett, hogy Jacques Chirac volt francia elnök és Gerhard Schröder volt német kancellár között sem volt azonnal problémamentes a viszony. Szerinte az "energikus" Sarkozyre a németeknek "először humorral kellene reagálni, másodszorra is humorral és csak harmadszorra komolyan".
Az Európai Bizottságban Sarkozyt kedvelik, a Lisszaboni Szerződés tető alá hozásában játszott szerepét üdvözölték, de azt is észrevették, hogy a előszeretettel beszél "európai ambícióról". Hálásak neki, mert elődjével, Jacques Chiraccal ellentétben jó kapcsolatokat ápol a bizottsággal és azon belül is annak elnökével, José Manuel Barrosóval, aki második mandátumra pályázik 2009-ben. "A gond az, hogy néha nehéz megérteni Sarkozy valódi álláspontját. Úgy tűnik, hogy Henri Guiano (beszédírója és bizalmas tanácsadója) euroszkeptikus vonala és a Európa-barát álláspont között lavírozik" - mondta a lapnak az Európai Bizottság egyik magas rangú politikusa.
A Le Monde hangsúlyozza: a Franciaországgal kapcsolatos brüsszeli hangulat aggasztja a párizsi politikusokat is. "Képtelenség, hogy eddig azzal vádoltak minket, hogy hiányoztunk az európai színtérről, most pedig az a baj, hogy túl aktívak vagyunk" - méltatlankodott Brüsszelben Jean-Pierre Jouyet európai ügyekben illetékes külügyi államtitkár. Szerinte "a győzelemhez csapatjátékra lesz szükség, még akkor is, ha van egy sztár a csapatban".
Sarkozy Szaúd- Arábia felé nyit: nem kell vallásháború
Franciaország - Mégsem szűnik meg a 35 órás munkahét
Évismétlés ellen küzdenek a francia miniszterek
Száz lépés program - ismerős? Most Sarkozy araszol
MTI