Sólyom László köztársasági elnök január 22-én írta ki az országgyűlési képviselőválasztás első fordulóját április 11-ére, a választások második fordulóját pedig 25-ére.
A választópolgárok az országgyűlési választás első fordulóján két szavazattal rendelkeznek: egyrészt voksolhatnak arra, kit szeretnének az egyéni választókerületükben képviselőnek, másrészt a másik íven arról dönthetnek, hogy a területi listáról melyik pártot támogatják.
Mikor van kampánycsend? Kik indulhatnak a választásokon? Kik szavazhatnak a választásokon? Szavazás a lakóhelytől távol |
A területi listákról az országgyűlési választáson összesen 152 mandátumot osztanak ki. Az országban húsz területi választókerület van (a 19 megye és a főváros), ezekben listát csak pártok állíthatnak. Listaállításra az
a párt jogosult, amelyik az adott területi választókerületben az egyéni választókerületek egynegyedében, de legalább két egyéni választókerületben jelöltet állított. Az OVI internetes oldala szerint eddig húsz területi listát vettek nyilvántartásba a területi választási bizottságok, a területi listákat március 22-én 16 óráig lehet bejelenteni az illetékes választási bizottságnál.
Nézze meg választási rovatunkat és értékelje Ön is a miniszterelnök-jelölteket! |
Az országgyűlési képviselők választása kétfordulós, a második fordulót az első után két héttel kell megtartani.
Az április országgyűlési választáson a külföldön tartózkodó választópolgárok a Magyar Köztársaság nagykövetségein és főkonzulátusain akkor szavazhatnak, ha a helyi jegyzőnél március 19-éig jelentkeznek a külképviseleti névjegyzékbe. Ezt a választás előtt egy hónappal mintegy ötezren tették meg az első, illetve a második forduló vonatkozásában. A választópolgárok 88 külképviseleten - nagykövetségen és konzulátuson - adhatják le voksukat.
Ön hol tölti március 15-ét? Szavazzon és fejtse ki véleményét Ön is! |
urnák időben hazaérkezhessenek. Ez azt jelenti, hogy a külképviseleteken április 4-én, húsvét vasárnap lesz a voksolás, az amerikai kontinensen pedig még egy nappal korábban, április 3-án. A külképviseleteken a második fordulót már a magyarországi szavazással egy időben tartják, kivéve az amerikai kontinenst, ahol egy nappal korábban, április 24-én lesz a voksolás.
Az a választópolgár, aki a szavazás napján nem tartózkodik lakóhelyén, de Magyarország egy másik településén élni kíván a választójogával, igazolással szavazhat. Igazolást személyesen vagy meghatalmazott útján április 9-én 16 óráig lehet kérni a lakóhely szerinti jegyzőtől; ajánlott levélben az igazolást úgy kell kérni, hogy az legkésőbb április 6-áig megérkezzen a lakóhely szerinti választási irodába. Az április 11-ei első fordulóra több mint 9 ezren, az április 25-ei második fordulóra 8 és fél ezren kértek eddig igazolást.
A választás előzetes tájékoztató eredményét még a voksolás második napjának éjszakáján közzéteszik, a jogi eredményt azonban csak a külföldön leadott szavazatokat tartalmazó urnák hazaszállítását és a szavazatok megszámlálását követően állapítják meg.
A Jobbik megerősödött a kampányban
Kampánytéma lesz a határon túliakból
Nem választókat, hanem cégeket képviselnek a Parlamentben?
MTI