1p
Rosszabb a brit háztartások pénzügyi helyzete, mint az utóbbi három évtizedben bármikor - legalábbis az egyik vezető brit gazdaságkutató csoport kimutatása szerint
Rosszabb a brit háztartások pénzügyi helyzete, mint az utóbbi három évtizedben bármikor - legalábbis az egyik vezető brit gazdaságkutató csoport kimutatása szerint.

Az Oxford Economics, az Oxfordi Egyetem üzleti tudományok karának gazdaságelemző vállalkozása - a Sky News hírtelevízióval együttműködésben - mutatószámot dolgozott ki a háztartások anyagi állapotának mérésére. Az adóterhelés, az átlagkereset, az infláció, a jóléti juttatások és az adósságszolgálat figyelembe vételével összeállított mutató a legfrissebb összesítés szerint jelenleg 94,1 pont, és ez 1982 óta - vagyis Margaret Thatcher kormányzásának első, súlyos recesszióval jellemzett időszaka óta - a legalacsonyabb.
Az index a legutóbbi pénzügyi válság két évvel ezelőtti elhatalmasodása óta hat pontot zuhant.

Az Oxford Economics szakértőinek előrejelzése szerint ráadásul ez még nem is a mélypont: a ház jövő márciusra 91,4 pontos mérőszámot jósol, tekintettel arra, hogy a súlyos államháztartási hiánnyal küszködő konzervatív-liberális brit kormánykoalíció a jövő év elejétől a jelenlegi 17,5 százalékról 20 százalékra tervezi emelni az áfát, és meredek kiadáscsökkentő intézkedéseket is kilátásba helyezett.  A brit gazdaság közeljövőbeni kilátásairól más szakértők is borúlátó előrejelzéseket adnak.

A Brit Kereskedelmi Kamarák (BCC) minap kiadott legújabb prognózisában egyenesen az áll, hogy Nagy-Britannia ismét recesszióba kerülhet a kormány erőteljes költségvetési megszorító politikájának hatásai miatt.

A kamarai szövetség átfogó prognózisa szerint jóllehet a brit gazdaság az idei második negyedévben "nagyon erősen" növekedett, és 2010 második félévében is "kielégítő lesz" a növekedési ütem, 2011 első negyedévétől azonban várhatóan "meredek lassulás" kezdődik, ahogy életbe lép a tervezett áfaemelés és a kemény kiadáscsökkentő intézkedéssorozat.

A májusi választásokon hatalomra került koalíció a gazdaság és a költségvetés állapotának átvizsgálása után, június végén soron kívüli költségvetést terjesztett be, amelynek fő célkitűzése, hogy a hazai össztermékhez (GDP) mért  brit államháztartási hiány a jelenlegi, 2010-2011-es pénzügyi évre várt 10,1 százalékról 2015-2016-ra alig 1,1 százalékra csökkenjen.

George Osborne konzervatív párti pénzügyminiszter a "vészköltségvetést" ismertetve a londoni alsóházban kijelentette: az egyes szaktárcáknak kiadásaik átlagosan 25 százalékos visszafogására kell felkészülniük.
A kamarai szövetség új elemzése szerint azonban a költségvetési intézkedések mértéke és a gyorsított ütemű hiánycsökkentés óhatatlanul növeli a "kettős mélypontú" recesszió veszélyét.

A brit gazdaság rekordhosszúságú, hat negyedévig tartó recesszió után a tavalyi utolsó negyedévben kezdett ismét növekedni.  A brit recesszió mélységi rekordot is döntött: a 2008-ban mért legutóbbi csúcspont és az elmúlt ciklus mélypontja között összesen 6,4 százalékkal zuhant a brit GDP-érték.

A növekedés azonban az utóbbi időben erősen meglódult: a brit statisztikai hivatal minap közzétett becslése szerint a második negyedévben 1,2 százalékkal bővült az előző három hónaphoz mérve az euróövezeten kívüli legnagyobb EU-gazdaság hazai összterméke. Ilyen gyors negyedéves GDP-emelkedést 2001 óta nem tapasztaltak a brit gazdaságban. Az idei első negyedévben még csak 0,3 százalékos növekedést mértek Nagy-Britanniában.

A kamarai szövetség ennek ellenére felszólította a Bank of Englandet (BoE) - a brit központi bankot -, hogy "legalább 2011 második negyedévéig" hagyja érvényben a jelenlegi, 0,5 százalékos történelmi mélyponton lévő alapkamatát, és a gazdasági teljesítmény gyengülése esetén vegye fontolóra a tavaly már alkalmazott kvantitatív enyhítés - vagyis az élénkítő célú jegybanki likviditásinjekció - felújítását.

A Bank of England tavaly március óta tartja fél százalékon - korábban nem látott mélyponton - irányadó kamatát. A recesszió előtt az 1694-ben alapított BoE alapkamata soha nem csökkent 2 százalék alá.

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG