A magyar gyakorlatban a gazdasági társaságok igen sok esetben nem fordítanak kellő figyelmet arra, hogy magyar vagy külföldi partnerükkel az érdekeiknek megfelelően kialakított írásbeli szerződést kössenek. Sok esetben egyes magyar cégvezetők a bizalmatlanság jeleként értékelik, ha üzleti partnerük egy szerződés-tervezetet küld nekik a létrehozandó jogviszonyra vonatkozóan. Külföldi üzleti partnerekkel való kapcsolatban sokszor már csak a problémák felmerülését követően döbben rá a magyar cég, hogy a problémák rendezésére a külföldi partner általános szerződési feltételei az irányadók, melyek sok esetben a számla hátoldalán kerülnek feltüntetésre és/vagy távoli országok bíróságai előtt kell majd az ottani jog szerint pereskedni. Kellő körültekintéssel, megfelelő írásbeli szerződés elkészítésével ugyanakkor az esetek nagy részében a problémák per útján történő rendezése megelőzhető, vagy ha erre mégis sor kerülne, sokkal kedvezőbb pozícióból várhatjuk a bírósági eljárás lefolytatását.

Szintén nem mindegy, hogy a külföldi partnerrel kötött szerződés alapján az esetleges bírósági jogvita lefolytatására hol kerül (kerülhet) sor. Ügyvédi tevékenységem során számos esetben tapasztaltam, hogy az ügyfelek csak közvetlenül a per megindítása előtt döbbennek rá, hogy például egy távoli szibériai városban kell a pert megindítani. Főszabályként ugyanis azt kell figyelembe venni, amennyiben a pert mi kezdeményezzük, hogy – az illetékes bíróságnak a szerződésben való meghatározása hiányában – a pert a másik félnek (az alperesnek) a székhelye szerinti bíróság előtt kell megindítanunk. Az előbbiekre tekintettel érdemes tehát kizárólagos illetékességgel rendelkező bíróságként a szerződésben egy úgynevezett választott bíróságot megjelölni. Az ilyen választott bíróságok többnyire az egyes államok kereskedelmi kamarái által szervezetten működnek, és az eljárásuk időtartama – különösen Magyarországon – jóval rövidebb, mint a rendes bíróságoké. Kiemelném, hogy a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara mellett működő Választottbíróság kizárólagos illetékessége két magyar cég közötti polgári jogi szerződésben is kiköthető.
A gazdasági társaságok közötti írásbeli szerződés elkészítése tehát nem formalitás, hanem nagyon is a szerződést kötő felek érdekeit szolgáló tevékenység. A jog ugyanis az esetek kisebb részében írja elő kötelező alaki kellékként az írásbeliséget, ugyanakkor a jogviszony – amennyiben az írásbeli szerződés elkészítése nem kötelező - természetesen szóbeli megállapodás esetén, vagy üzleti levélváltás útján is létrejön. Ez utóbbi esetekben, amennyiben a felek között jogvita alakul ki, majd a bíróságnak kell utólagosan tisztáznia, milyen feltételekkel jött létre a jogviszony a felek között, amely nem feltétlenül szolgálja az igényt érvényesítő fél érdekeit. Általánosságban is elmondható, hogy az írásbeli szerződés kialakításakor feltétlenül figyelemmel kell lenni a vonatkozó, irányadó bírói gyakorlatra is, tehát úgy kell lehetőség szerint kialakítani a szerződést, hogy az általunk képviselt fél számára a minimálisra csökkentsük egy esetleges bírósági jogvita kockázatait.
Kihagyhatatlan eljárás mielőtt bármilyen szerződést aláírnánk, hogy beszerezzük szerződő partnerünk hatályos cégadatait. Meg kell győződnünk arról is, hogy valóban az a személy a cégszerű aláírásra jogosult szerződő partnerünk részéről, aki annak mondja magát.
Számos eszköz áll rendelkezésre mind a nemzetközi szerződések, mind a magyar cégek közötti viszonylatban arra, hogy a felek szolgáltatásait az írásbeli szerződésben előre biztosítsuk. Fajtáik szerint a magyar jogban megkülönböztethetünk személyi és dologi biztosítékokat.
A személyi biztosítékok alapvető jellemzője, hogy a kötelezetten kívül mást is bevonunk a helytállási körbe. A legelterjedtebben alkalmazott személyi biztosíték a kezesség, de ebbe a körbe sorolható a bankgarancia, valamint ebbe a körbe tartozik a tartozásátvállalás is, amikor egy harmadik személy nyilatkozik úgy, amennyiben a kötelezett a szerződésben meghatározott kötelezettségének nem tenne eleget, úgy ő fog a jogosult irányában helytállni.
Az úgynevezett dologi biztosítékok közös jellemzője, hogy itt a biztosíték elsődlegesen nem a szerződő felek személyéhez, hanem a felek szolgáltatásához, a szolgáltatás tárgyához tapad. Ebben a körben a legelterjedtebb a jelzálogjog, amely Magyarországon nemcsak az ingatlanokra, hanem értékes ingóságokra is alkalmazható.
Ebbe a körbe tartozik az óvadék is Az óvadék járulékos természetű mellékkötelezettség, melyet általában huzamosabb jogviszony esetén kötnek ki a felek. Óvadék nyújtása esetén a jogosult a szerződés nem vagy nem szerződésszerű teljesítése esetén követelését az óvadékösszegből közvetlenül, bírósági eljárás nélkül kielégítheti. A kár összege bizonyítható kell hogy legyen, az óvadék tehát nem kárátalány. Tekintve, hogy erről a jogszabály nem rendelkezik, a feleknek kell megállapodniuk abban, hogy az óvadék tárgya hol, melyik félnél kerüljön elhelyezésre. A legbiztosabb és legnépszerűbb megoldás az óvadék tárgyának letétbe helyezése egy közös megbízottnál, leggyakrabban valamely pénzintézetnél.
A Balázs & Holló Ügyvédi Iroda a gazdasági jog terén 1995 óta áll ügyfelei rendelkezésére a magyar mellett angol, német, francia, olasz és orosz nyelven. Az általános jogterületeken (társasági jog, munkajog, ingatlanjog) kívül az iroda speciális területei közé tartozik a csőd- és felszámolási jog, az építőipari jog, a szellemi alkotások joga, a környezetvédelmi jog, a gyógyszer- és élelmiszeripari termékek regisztrációja, valamint a jogi képviselet ellátása gazdasági perekben rendes és választottbíróságok előtt. |
Különösen is megfontolandó a tulajdonjog fenntartás intézményének az alkalmazása, különösen pénzügyi válság idején, amikor üzleti partnerünk akár még önhibáján kívül is fizetésképtelenné válhat, felszámolás alá kerülhet. Az előrelátás e vonatkozásban külön is hangsúlyozandó, hiszen ez a biztosíték adásvételi szerződés esetén érvényesen csak a szerződés megkötésekor és kizárólag írásban köthető ki. Tulajdonjog fenntartás esetén a vevő a vásárolt dolgon a tulajdonjogot csak a vételár teljes kifizetésekor szerzi meg. Ugyancsak kizárólag írásban köthető ki valamely jog vagy kedvezmény (például részletfizetési kedvezmény) elvesztésének a kikötése arra az esetre, ha a szerződő partnerünk felróhatóan szerződést szegne.
Csak utalni szeretnék arra, hogy a követelések engedményezése és maga a váltó is alkalmas lehet szerződések, követelések biztosítására. A váltó esetében külön előny, hogy a magyar polgári eljárásjog szerint a váltópereket soron kívül kell a bíróságoknak tárgyalniuk.
Az előbbiek alapján megállapítható, hogy érdemes átgondolniuk az egyes cégeknek az üzleti kapcsolataikat, átvizsgálni szerződéseiket annak megállapítása érdekében, hogy valóban minden rendelkezésre álló lehetőséget kihasználnak-e az üzleti tevékenységük jogi, pénzügyi biztonsága érdekében.
Fusson a pénze után, megéri! A hitelezők gyakran kerülnek olyan helyzetbe, amikor az adós társaság jogutód és az adósságok kiegyenlítéséhez szükséges pénzügyi fedezet hátrahagyása nélkül szűnik meg, felszámolták, törölték a cégjegyzékből. A hitelezők gyakran nem tájékozódnak, vagy nem a kellő időben tájékozódnak a kézenfekvő lehetőségek felől, noha bizonyos esetekben a társaság vagyonán felül a kifizetés követelhető volna a megszűnt társaság vezető tisztségviselőitől, a társaság tagjaitól/részvényeseitől. Dr. Balázs Tamás a Privátbankár kérdésére elmondta: a hitelezők helyzete ilyen esetekben korántsem reménytelen. Részletek >> |
Fusson a pénze után, megéri!
Fizetésképtelenségben mi vagyunk a császárok
Munkaszerződés nélkül dolgozik az emberek fele
Ingatlaneladás: milliókban mérhető évek
Kozmetikáznak a cégek a túlélés miatt
Privátbankár