1p
2010. februárban az egyhavi átlagos fogyasztóiár-emelkedés 0,3% volt, 2009. februárhoz viszonyítva az árak 5,7%-kal növekedtek
2010. februárban az egyhavi átlagos fogyasztóiár-emelkedés 0,3% volt, 2009. februárhoz viszonyítva az árak 5,7%-kal növekedtek. Az első két hónapban átlagosan 6,1%-kal voltak magasabbak az árak, mint az előző év azonos időszakában - közölte Központi Statisztikai Hivatal.

Egy hónap alatt – 2010. januárhoz viszonyítva – az élelmiszerek árai 0,3%-kal növekedtek. Növekedett az idényáras élelmiszerek, azaz a burgonya, friss zöldség, gyümölcs (5,7%), valamint az étolaj (2,6%) ára. Az idényáras élelmiszerek nélkül számítva az élelmiszerek árai az előző hónaphoz képest 0,4%-kal csökkentek. Árcsökkenés volt megfigyelhető a csokoládé, kakaó (2,6%), a péksütemények (2,4%), a baromfihús (1,6%) és a sajt (1,5%) esetében. A legnagyobb mértékben a szolgáltatások árai emelkedtek (1,0%), ezen belül a szerencsejáték 9,2, a távolsági utazás 9,1, a helyi tömegközlekedés 3,0%-kal drágult.

Az átlaggal megegyezően drágult a háztartási energia ára, ezen belül a vezetékes gáz ára 2,2%-kal nőtt, mialatt a távfűtés ára 3,4%-kal csökkent. A szeszes italok, dohányáruk esetében kis mértékű áremelkedés (0,1%) volt megfigyelhető. A tartós fogyasztási cikkek és az egyéb cikkek árai nem változtak, a ruházkodási cikkekért pedig átlagosan 2,1%-kal kellett kevesebbet fizetni, az előző hónaphoz viszonyítva.

Az EU 27 tagországában 2010. januárban a fogyasztói árak a harmonizált adatok szerint átlagosan 1,7%-kal voltak magasabbak, mint 2009. januárban. Árcsökkenés volt megfigyelhető többek között Lettországban (3,3%) és Írországban (2,4%), a legnagyobb áremelkedést pedig Magyarországon (6,2%) és Romániában (5,2%) és mérték.
12 hónap alatt,
2009. februárhoz viszonyítva, az élelmiszerek árai az átlagosnál kisebb mértékben, 2,1%-kal emelkedtek. Ezen belül jelentősen drágult a kávé 12,8, a tojás 9,7, a párizsi, kolbász 6,9, valamint a házon kívüli étkezés 6,6 százalékkal. Árcsökkenés következett be az étolaj (7,8%), a liszt (7,4%), a tej (6,1%) és a cukor (5,7%) esetében. Az átlaghoz képest nagyobb mértékben, 11,1%-kal drágultak a szeszes italok, dohányáruk, valamint 11,0%-kal az egyéb cikkek árai. Ez utóbbin belül a járműüzemanyagok ára 22,3%-kal, a gyógyszer, gyógyáru 8,9%-kal drágult. A szolgáltatások szintén átlag feletti 6,0%-os árnövekedésén belül a távolsági utazás 15,5, a szemétszállítás 11,9, a helyi tömegközlekedés 9,8, a csatornadíj 7,3, a vízdíj 6,8%-kal drágult. Átlag alatt emelkedtek a tartós fogyasztási cikkek (3,4%) és a háztartási energia árai (3,2%), ez utóbbin belül az elektromos energia ára 12,3%-kal nőtt, a távfűtésé 20,5%-kal csökkent. A ruházkodási cikkekért 0,9%-kal kellett többet fizetni, mint egy évvel ezelőtt.

A februári inflációs előrejelzés nagy kérdése volt előzetesen, hogy ismételten meglepetést szolgáltatnak-e a KSH számadatai. Az elemzőket ugyanis meglepte a januári 6,4 százalékos ráta, az adatközlést megelőzően 3,8-4,5 százalékos átlagos éves inflációt jeleztek előre a hazai elemzők 2010-re. Hasonló véleményen volt akkor a Magyar Nemzeti Bank is. Simor András még a múlt hónapban a bank inflációs előrejelzését megelőzően az IMF-el közös pénzügyminisztériumi sajtótájékoztatón úgy nyilatkozott: "kellemetlen meglepetés" a januári adatsor, de rögvest hozzá is tette, hogy a monetáris politika számára releváns horizonton a 3 százalékos inflációs cél alá eshet a pénzromlás üteme.

A jegybank inflációs jelentése ugyanakkor február végén már 4,4 százalékos pénzromlással számol 2010-re, felülírva a korábbi 3,9%-os prognózist. Az MNB rontott a 2011-es várakozásain: a legfrissebb elemzés szerint 2,3%-os inflációt várnak a korábbi 1,9% helyett.

Az Ecostat júliusi 12 havi inflációs előrejelzése 3,5 százalék, ami lényegében megegyezik a Magyar Nemzeti Bank 2010. harmadik negyedévre vonatkozó 3,3 százalékos prognózisával. Ennél jóval optimistábban gondolkoznak Londonban. A Goldman Sachs bankcsoport elemzőinek jelenleg érvényes előrejelzése az, hogy az éves összevetésű infláció az idei harmadik negyedévre 2,3 százalékig lassul.

Nyomás alatt

Privátbankár Árkosár

Árkörkép: egy éve verhetetlen az Auchan

A magyar gazdaság ebben az évben 0,5 százalékkal, optimális esetben egy százalékkal növekedhet, 4,2 százalékos infláció mellett - írta februári elemzésében a Kopint-Tárki, mely először adott ilyen pozitív jövőképet a magyar elemzők közül a gazdaság teljesítményét illetően. Ugyanakkor figyelmeztettek, az inflációs kritérium teljesíthető, feltéve, ha megszűnik  a gazdaságra nehezedő fiskális nyomás, ami az elmúlt években az áfa- és jövedéki adó emelések miatt jelentkezett. A KSH friss ipari adatainak elemzésében a Barclays Capital megemlíti, hogy a magyarországi hazai kereslet továbbra is nagyon gyenge, és a magyar ipari szektor élénkülésének egyoldalúságát mutatja az export és a hazai értékesítés között nyíló rés is. A bankház szerint ez az aszimmetrikus fellendülés a stabil - az export élénkülése által is támogatott - forinttal együtt jó eséllyel kordában tartja az inflációs nyomást, még élelmiszer- vagy külső energiaár-sokkok esetén is.

A benzin ára dönt?

Júliustól jelentősen megugrik a reálbér mértéke?
Széles sávban mozognak a csütörtökön esedékes februári magyarországi inflációs adatokra adott londoni előrejelzések. Többségben vannak a már lassulást valószínűsítő - elsősorban a változatlanul gyenge keresletre és a bázishatásokra hivatkozó - prognózisok, de vannak elemzők, akik még gyorsulást várnak, elsősorban az üzemanyagárak miatt.

Az MTI által kérdezett kilenc nagy londoni befektetési és gazdaságelemző ház - UBS, Barclays Capital, Goldman Sachs, BNP Paribas, JP Morgan, Wood & Co., Moody´s Economy.com, 4cast, Capital Economics - szakértői 5,7-6,5 százalék közötti prognózisokat adtak az éves szintre és teljes kosárra számolt februári inflációra. A múlt hónapra szóló előrejelzési átlag 6,09 százalék.
  
Michal Dybula, a BNP Paribas bankcsoport közép-európai közgazdásza, aki a legderűlátóbbak közé tartozik 5,7 százalékos előrejelzésével, azt mondta az MTI-nek: amint a tavalyi áfa-emelés hatásai az év közepétől elenyésznek, a magyarországi infláció "összeomlása" várható, abban az esetben, ha "semmi váratlan" nem történik az energia- és az élelmiszerárakban.

A JP Morgan bankcsoport londoni befektetési részlegének februárra szóló előrejelzésében is már 6 százalék alá csökkenő tizenkét havi infláció szerepel; a cég prognózisa 5,9 százalék. A ház londoni elemzői szerint a lassulást a tartós fogyasztási termékek árának csökkenése és az üzemanyagárakban jelentkező erős bázishatás valószínűsíti.
   
A Goldman Sachs (GS) bankcsoport londoni elemzői ugyanakkor februárra még valamelyest az infláció gyorsulását valószínűsítik: jelenlegi előrejelzésük 6,5 százalék. A GS szerint a korábbi adóemelések és a magasabb üzemanyagárak felhajtóereje egyelőre nagyobb, mint a továbbra is csökkenő fogyasztás és a nagyon lassú bérnövekedés ellenkező irányú inflációs hatásai.

Ipar: a hazai kereslet nem is látszik
Kevesebb volt a vásárló az euróövezetben
Kisebb alapkamatot, gyengébb forintot vár az Ecostat
"Csúcson" az euróövezeti infláció
Döcögősen, de beindulhat Magyarország
Mélypont: London nem figyel a kampányszámokra

Privátbankár.hu - Zsiborás Gergő

MTI, Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG