Egy hónap alatt – 2010. januárhoz viszonyítva – az élelmiszerek árai 0,3%-kal növekedtek. Növekedett az idényáras élelmiszerek, azaz a burgonya, friss zöldség, gyümölcs (5,7%), valamint az étolaj (2,6%) ára. Az idényáras élelmiszerek nélkül számítva az élelmiszerek árai az előző hónaphoz képest 0,4%-kal csökkentek. Árcsökkenés volt megfigyelhető a csokoládé, kakaó (2,6%), a péksütemények (2,4%), a baromfihús (1,6%) és a sajt (1,5%) esetében. A legnagyobb mértékben a szolgáltatások árai emelkedtek (1,0%), ezen belül a szerencsejáték 9,2, a távolsági utazás 9,1, a helyi tömegközlekedés 3,0%-kal drágult.
Az átlaggal megegyezően drágult a háztartási energia ára, ezen belül a vezetékes gáz ára 2,2%-kal nőtt, mialatt a távfűtés ára 3,4%-kal csökkent. A szeszes italok, dohányáruk esetében kis mértékű áremelkedés (0,1%) volt megfigyelhető. A tartós fogyasztási cikkek és az egyéb cikkek árai nem változtak, a ruházkodási cikkekért pedig átlagosan 2,1%-kal kellett kevesebbet fizetni, az előző hónaphoz viszonyítva.
Az EU 27 tagországában 2010. januárban a fogyasztói árak a harmonizált adatok szerint átlagosan 1,7%-kal voltak magasabbak, mint 2009. januárban. Árcsökkenés volt megfigyelhető többek között Lettországban (3,3%) és Írországban (2,4%), a legnagyobb áremelkedést pedig Magyarországon (6,2%) és Romániában (5,2%) és mérték. |
A februári inflációs előrejelzés nagy kérdése volt előzetesen, hogy ismételten meglepetést szolgáltatnak-e a KSH számadatai. Az elemzőket ugyanis meglepte a januári 6,4 százalékos ráta, az adatközlést megelőzően 3,8-4,5 százalékos átlagos éves inflációt jeleztek előre a hazai elemzők 2010-re. Hasonló véleményen volt akkor a Magyar Nemzeti Bank is. Simor András még a múlt hónapban a bank inflációs előrejelzését megelőzően az IMF-el közös pénzügyminisztériumi sajtótájékoztatón úgy nyilatkozott: "kellemetlen meglepetés" a januári adatsor, de rögvest hozzá is tette, hogy a monetáris politika számára releváns horizonton a 3 százalékos inflációs cél alá eshet a pénzromlás üteme.
A jegybank inflációs jelentése ugyanakkor február végén már 4,4 százalékos pénzromlással számol 2010-re, felülírva a korábbi 3,9%-os prognózist. Az MNB rontott a 2011-es várakozásain: a legfrissebb elemzés szerint 2,3%-os inflációt várnak a korábbi 1,9% helyett.
Az Ecostat júliusi 12 havi inflációs előrejelzése 3,5 százalék, ami lényegében megegyezik a Magyar Nemzeti Bank 2010. harmadik negyedévre vonatkozó 3,3 százalékos prognózisával. Ennél jóval optimistábban gondolkoznak Londonban. A Goldman Sachs bankcsoport elemzőinek jelenleg érvényes előrejelzése az, hogy az éves összevetésű infláció az idei harmadik negyedévre 2,3 százalékig lassul.
Nyomás alatt
Privátbankár ÁrkosárÁrkörkép: egy éve verhetetlen az Auchan |
A benzin ára dönt?
Júliustól jelentősen megugrik a reálbér mértéke? |
Az MTI által kérdezett kilenc nagy londoni befektetési és gazdaságelemző ház - UBS, Barclays Capital, Goldman Sachs, BNP Paribas, JP Morgan, Wood & Co., Moody´s Economy.com, 4cast, Capital Economics - szakértői 5,7-6,5 százalék közötti prognózisokat adtak az éves szintre és teljes kosárra számolt februári inflációra. A múlt hónapra szóló előrejelzési átlag 6,09 százalék.
Michal Dybula, a BNP Paribas bankcsoport közép-európai közgazdásza, aki a legderűlátóbbak közé tartozik 5,7 százalékos előrejelzésével, azt mondta az MTI-nek: amint a tavalyi áfa-emelés hatásai az év közepétől elenyésznek, a magyarországi infláció "összeomlása" várható, abban az esetben, ha "semmi váratlan" nem történik az energia- és az élelmiszerárakban.
A JP Morgan bankcsoport londoni befektetési részlegének februárra szóló előrejelzésében is már 6 százalék alá csökkenő tizenkét havi infláció szerepel; a cég prognózisa 5,9 százalék. A ház londoni elemzői szerint a lassulást a tartós fogyasztási termékek árának csökkenése és az üzemanyagárakban jelentkező erős bázishatás valószínűsíti.
A Goldman Sachs (GS) bankcsoport londoni elemzői ugyanakkor februárra még valamelyest az infláció gyorsulását valószínűsítik: jelenlegi előrejelzésük 6,5 százalék. A GS szerint a korábbi adóemelések és a magasabb üzemanyagárak felhajtóereje egyelőre nagyobb, mint a továbbra is csökkenő fogyasztás és a nagyon lassú bérnövekedés ellenkező irányú inflációs hatásai.
Ipar: a hazai kereslet nem is látszik
Kevesebb volt a vásárló az euróövezetben
Kisebb alapkamatot, gyengébb forintot vár az Ecostat
"Csúcson" az euróövezeti infláció
Döcögősen, de beindulhat Magyarország
Mélypont: London nem figyel a kampányszámokra
Privátbankár.hu - Zsiborás Gergő
MTI, Privátbankár