Az álláskeresők száma annak ellenére emelkedett ilyen nagy mértékben, hogy az év első hónapjában az előző hónaphoz képest 132,9 százalékkal - 21 100 darabbal - nőtt a bejelentett új állások száma. A foglalkoztatók összesen 37 ezer új állást jelentettek be januárban.
Az NFSZ adatai szerint a januári zárónapon több mint 684 ezer álláskeresőt tartottak nyilván, az előző év azonos időszakához képest létszámuk 4,8 százalékkal - 31 300 fővel - emelkedett.
A nyilvántartott álláskeresők száma már tavaly decemberben is jelentősen nőtt, akkor havi összehasonlításban több mint 35 ezerrel emelkedett, éves összevetésben ugyanakkor még csökkenést mutatott.
A foglalkoztatási szolgálat közlése szerint az egy hónap alatt végbement nagyarányú növekedés meghaladja a szokásos januári felugrás mértékét, ennek az az oka, hogy a január 20-i zárónapig "még nem sikerült teljes mértékben beindítani a közjellegű foglalkoztatás új rendszerét". A legtöbb álláskereső Borsod-Abaúj-Zemplén, és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében tartották nyilván, előbbiben 80 200, utóbbiban 74 600 főt.
A havi zárónapon csaknem 179 ezer tartósan regisztrált álláskereső volt, az előző havinál 4,6, az előző év azonos időszakinál pedig 9,2 százalékkal több. A nyilvántartásba belépők száma 131 500 ezer főt tett ki. A belépők között igen nagy arányban, 95,4 százalékban vannak a nyilvántartásba visszalépő álláskeresők - derül ki az adatokból.
A legtöbb új állásbejelentés Borsod-Abaúj-Zemplén-, Szabolcs-Szatmár-Bereg- és Békés megyéből érkezett, ezekben a megyékben háromezer feletti volt a számuk. Az előző hónaphoz képest a legnagyobb relatív növekedés Szabolcs-Szatmár-Bereg- és Hajdú-Bihar megyében történt, ahol a hónap folyamán bejelentett állások száma több mint ötszörösére emelkedett, ami döntően az új közfoglalkoztatási rendszer beindulásának köszönhető (e két megyében a támogatott állások aránya 80 százalék felett van).
Az újonnan bejelentett állások 33,3 százaléka volt nem támogatott álláshely, 66,7 százalékát pedig valamilyen támogatott foglalkoztatási forma keretében kínálták a munkáltatók.
A hónap folyamán összesen 48 800 ezer állás állt rendelkezésre közvetítéshez, a növekedés az előző hónaphoz képest 17 400, az előző év azonos időszakához képest pedig 8600. A januári zárónapig 28 100 állás maradt betöltetlen, ebből a legtöbb állásbejelentés a közigazgatás területére - amely többségében a közfoglalkoztatás munkaerőigényét takarja -, valamint a vízgazdálkodásra és az építőiparra jut.
MTI