Az Országgyűlésből a tavaszi választások után távozó képviselők a szabályok szerint még hat hónapig kapnak juttatást
Az Országgyűlésből a tavaszi választások után távozó képviselők a szabályok szerint még hat hónapig kapnak juttatást - az újra meg nem választottak pedig a korhatár előtt öt évvel nyugdíjba vonulhatnak.
A hétfőn ebben a ciklusban utoljára összeült parlament képviselőinek a mandátuma az új Országgyűlés megalakulásával szűnik meg; a jogszabály "gondoskodik" azokról, akiket nem választanak újra. Az országgyűlési képviselők javadalmazásáról szóló törvény szerint ha a képviselő megbízatása az Országgyűlés működésének befejezésével szűnik meg, akkor a volt képviselő - újraválasztásának esetét kivéve - további hat hónapon keresztül jogosult az alapdíja és a pótdíja megbízatása megszűnését megelőző hat havi átlagának megfelelő összegre.
A jogszabály rögzíti azt is, hogy az erre az időre folyósított díjazás időtartama is munkaviszonyban töltött időnek számít; és ezt az összeget - ha a képviselő kéri - egy összegben kell kifizetni.
Öregségi nyugdíjra jogosult az a képviselő - az egyéb feltételek fennállása esetén -, akinek e megbízatása az Országgyűlés működésének befejezésével szűnik meg, és a volt képviselő az ezt követő ötödik naptári év végéig az öregségi nyugdíjra jogosító korhatárt betölti; ezzel az Országgyűlés hivatali szervezetét költségvetési befizetés nem terheli. Ha a képviselő az Országgyűlés működésének befejezése után újra jelölteti magát, a fenti öregségi nyugdíj, legkorábban a mandátumok igazolását követő naptól, akkor illeti meg, ha képviselőnek nem választják meg újra.
Ezek a szabályok ciklusok óta nem változtak, a parlament utolsó előtti ülésén elfogadott ugyan egy új passzust, ám az csak az aktív képviselőket érint. Ebben ugyanis kimondták, hogy az országgyűlési képviselők jogviszonya 36 órás munkaviszonynak számít. Ez azt jelenti, hogy ha egy képviselő más munkaviszonyból is rendelkezik jövedelemmel, akkor az után nem kell megfizetni a két százalékos egészségbiztosítási járulékot.
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke.
Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.
Privátbankár