Henry megpróbálta, de nem jött be
Paulson rózsás képet festett az amerikai és a világgazdaságról: tulajdonképpen mindent dicsért, méltatta a Fed szerepét a likviditás növelésére, erősnek és egészségesnek nevezte az amerikai iparvállalatokat, a biztosítókat, a bankokat, az elsőrendű hitelek piacait, beleértve az elsőrendű jelzáloghitelekét.
A CNBC tévében elhangzott, propaganda ízű nyilatkozatából azonban a befektetők inkább arra a néhány megjegyzésére figyeltek, amelyekben Paulson mindenesetre elismerte, hogy jelenleg át kell értékelni a kockázatokat a hitelpiacokon, mert a nem elsőrendű jelzálogkölcsön-adósok fizetési nehézségei okozta általános nyugtalanság, a mostani "nem elsőrendű válság" gyökerében, mint mondta, rossz hitelezési gyakorlat érhető tetten. Azt mondta, a kiigazítás folyamata, a hitelpiaci kockázatok újraárazása nem ígérkezik gyorsnak, és némi kárt okozhat a gazdasági növekedésnek is. A gazdasági növekedés kisebb lesz, mint egyébként lett volna - mondta.
Közölte, hogy az amerikai kormány tárgyal a legnagyobb amerikai jelzálogkölcsönzőkkel a módszerek javításáról, és állami szabályozási intézkedések is lehetségesek a piaci módszerek gyengeségeinek kiküszöbölésére.
Előzőleg Paulson telefon konzultált Kodzsi Omi japán pénzügyminiszterrel, és megállapodtak, hogy "most egy ideig nagyon oda kell figyelni a tőkepiaci fejleményekre". Omi tokiói sajtóértekezletén azt is elmondta, hogy a Hetek mindazonáltal nem terveznek rendkívüli pénzügyminiszteri értekezletet.
Nyilatkozott Peer Steinbrück német pénzügyminiszter is, ő volt a legoptimistább: semmi okom kétkedni abban, hogy Európában hatékonyan tudjuk kezelni az amerikai jelzálogkölcsön-válság hatásait - mondta.
Hitelválság: jól jönnek a fekete-forintok
Megnyugodott a tőzsde - vagy ez csak a látszat?
Égszakadás van. Földindulás lesz?
MTI