.jpg)
A foglalkoztatási, felnőttképzési és szakképzési projektekre 2007-és 2013 között mintegy 100 milliárd forintot fordítanak majd. Már vannak sikeres tapasztalatok is, az első Nemzeti Fejlesztési Terv 10 ezer új munkahely létrehozását támogatta.
Lamperth Mónika hangsúlyozta: azért választották a programismertetés helyszínéül a Borsod megyei Edelényt, mert a munkanélküliség tekintetében az ország és ezen belül az Észak-magyarországi Régió egyik leghátrányosabb helyzetű térsége.
Tájékoztatása szerint négy programcsomag támogatja a foglalkoztatás bővítését. Az első a Start Plusz és a Start Extra kiemelt program, amely a hátrányos helyzetűek, azaz kisgyermekesek és közeli hozzátartozó ápolását követően munkába állók lehetőségeit támogatja, valamint a tartós munkanélküliek elhelyezkedését segíti. A program egyszerűsített adminisztrációval várhatóan 2010-ig 42 ezer hátrányos helyzetű embernek nyújt támogatást. Ez azt jelenti, hogy a munkaadóknak a járulék egy részét ezen munkavállalók után nem kell befizetniük. A támogatási keret 18,55 milliárd forint.
Az általános iskolai végzettséggel nem rendelkező felnőtteket a Lépj egyet előre! elnevezésű kiemelt projekt támogatja, hogy megszerezzék az alapképzettséget, illetve az elavult szakmákkal rendelkezők esetében új szakképesítési lehetőségre van mód. A tervek szerint a 10,66 milliárdos támogatású programnak a segítségével 18 ezren juthatnak szakképzettséghez.
A harmadik csomag a kis- és középvállalatok munkavállalóinak munkahelyi képzésére mintegy 3 milliárd forintot biztosít, amelyet pályázati úton lehet elnyerni. Egy-egy társaság támogatásának összege elérheti a 10-50 millió forintot. A támogatható tevékenységek között egyebek mellett számítástechnikai, idegen nyelvi, vezetőképzési és vállalkozási ismeretek szerepelnek, a projekttel mintegy 6 ezer munkavállaló képzésére nyílik lehetőség.
A szociális és munkaügyi miniszter negyedikként említette az Új pálya című kiemelt programot, amelynek célja a közszférát érintő változások következtében pályamódosításra kényszerülők - különös tekintettel az egészségügyben és az oktatásban dolgozók - újbóli elhelyezkedésének elősegítése. A másfél éves program értéke csaknem 2 milliárd forint, de ez csak az első lépés, a következő hét év során ugyanis várhatóan összesen 4,5 milliárd forint áll majd rendelkezésre erre a célra - tette hozzá Lamperth Mónika.
Szabó József, az Észak-magyarországi Regionális Munkaügyi Központ főigazgatója arról számolt be, hogy foglakoztatás tekintetében a régióban zajló folyamatok megegyeznek az országos tendenciával, és bár az elmúlt időszakban 5-10 ezerrel nőtt a foglalkoztatottak száma, mégis a térségben - az országos átlaghoz képest - itt a legmagasabb a munkanélküliség.
A régióban a munkanélküliségi ráta meghaladja a 17 százalékot, Borsodban 57 ezer, Heves és Nógrád megyében pedig 15-15 ezer munkanélkülit regisztráltak a kirendeltségek az elmúlt időszakban.
Nem vagyunk elég aktívak
Stat-misztika: hová tűntek a KSH-s munkanélküliek?
Nem költünk, vagy csak nagyon keveset
Népszerűek a magán munkaközvetítők
MTI