A 4cast - az egyik legnagyobb citybeli gazdasági-pénzügyi elemző központ - csütörtöki prognózisa szerint jóllehet a monetáris tanács közleménye a múlt havi kamatdöntő ülés után nagyon óvatos volt, és erős utalásokat tett arra, hogy az enyhítés a végéhez közeledik, az utóbbi időszak piaci fejleményei azonban "elég meggyőzőek" ahhoz, hogy a testület változtasson ezen az állásponton.
A cég elemzői ezért az eddigi 5,50 százalékról 5,00 százalékra módosították a magyar jegybanki kamatpálya mélypontjára adott előrejelzésüket.
A 4cast szerint két fő indok szól e pénzügypolitikai forgatókönyv mellett; ezek közül "a kisebbik jelentőségű" az infláció. A cég kiemeli, hogy februárban a havi összevetésű maginfláció 0,1 százalékkal csökkent, amire a maginfláció magyarországi mérésének kezdete óta - a 2006-os áfa-csökkentés utáni időszak kivételével - még nem volt példa. A 4cast változatlanul azzal számol, hogy a teljes kosárra számolt éves infláció középtávon jóval az MNB 3 százalékos éves célja alatt lesz.
A 4cast londoni elemzői szerint azonban a ház által adott új, lefelé módosított magyarországi kamatprognózis fő tényezője a piaci környezet, főleg a 260-as árfolyamsáv aljára erősödött forint, amely ezzel visszatért a Lehman Brothers nagybank 2008-as összeomlása előtt megszokott árfolyamtartomány felső régióiba.
A megkérdezett 27 elemző közül 24 további, 25 bázispontos kamatcsökkentést, a többi három kamattartást vár a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsának hétfői kamatdöntő ülésétől. A Reuters felmérésének csütörtökön nyilvánosságra hozott eredménye szerint a jegybanki alapkamat jövő héttől várható 5,5 százalékos szintje decemberig 5,25 százalékra esik, azaz folytatódik az óvatos enyhítési politika. A 12 havi infláció márciusban 5,55 százalékra csökken a februári 5,7 százalékról, az év végére 3,3 százalékra süllyed. A Reuters által idézett elemzők véleménye szerint az államháztartás GDP-arányos hiánya az idén a kormány által várt 3,8 százalék helyett 4,8 százalék lesz. |
A cég szerint a pénzügypolitikai kilátások ennél fontosabb eleme, hogy a magyar szuverén törlesztéskockázatra köthető határidős csereügyletek (CDS) árazása egy hónap alatt több mint 50 bázisponttal csökkent, és a tízéves államkötvény hozama 7 százalék alatt jár. Ha ezek az erősödések fenntarthatónak bizonyulnak - és ez valószínű, hacsak nem történik fordulat a jelenleg zajló globális értékpiaci árfolyam-fellendülésben -, az lehetővé teszi a monetáris tanácsnak az enyhítési kurzus továbbvitelét - jósolták a 4cast londoni szakértői.
A ház szerint, ha az MNB kamatdöntő testületének kommunikációja nem lett volna ennyire óvatos az elmúlt időszakban, akkor a 4cast "komolyan foglalkozna" annak a lehetőségnek a megvizsgálásával, hogy a jegybank hétfőn nem lenne-e hajlandó akár fél százalékponttal is csökkenteni alapkamatát. Egy ilyen mértékű enyhítés segítene távol tartani a hozamelőnyre játszó spekulánsokat is, a 4cast véleménye szerint azonban az MNB attól tart, hogy egy ekkora csökkentés megítélésbeli károkat okozhat a piacon, és attól is, hogy a vártnál nagyobb csökkentés nyomán túl agresszív enyhítési várakozás alakulhat ki a piaci szereplők körében.
A Cityben vannak azonban a 4cast új magyarországi kamat-előrejelzésénél még agresszívabb prognózisok is: a Barclays Capital befektetési csoport új előrejelzésében 4,50 százalékos idei MNB-kamatmélypont szerepel. A ház nem zárja ki, hogy a hétfőre várt negyed százalékpontos csökkentés után, a következő hónapokban további enyhítések lesznek. A cég londoni elemzői felvázoltak ugyanakkor egy alternatív kamatpálya-változatot is, amely szerint az MNB áprilisban és májusban szünetet tart, megvárva, hogy milyen jelzéseket ad a választások után hivatalba lépő új kormány. E forgatókönyv alapján a kamatcsökkentés júniusban vagy júliusban folytatódhat, amikor a belépő kedvező bázishatások révén már meredekebb ütemben csökkenni fog az éves összevetésű infláció is. A Barclays Capital szerint szeptember-októberre csökkenhet 4,50 százalékig az MNB-alapkamat.
A Bank of America-Merrill Lynch bankcsoport londoni befektetési részlegének elemzői is csaknem folyamatos magyarországi enyhítést várnak a nyár végéig szóló új előrejelzésükben. A ház a hétfőre jósolt negyed százalékpontos enyhítés után áprilisra szünetet valószínűsít, de májusra, júniusra és augusztusra további negyed százalékpontos kamatcsökkentéseket vár, vagyis az előrejelzési időszak végéig összesen 1,00 százalékpontos enyhítésre számít.
Orosz Dániel, az AXA csoport Magyarország vezető elemzője szerint a monetáris tanács a márciusi kamatdöntés során elsősorban a globális kockázatvállalási hajlandóság és a nemzetközi pénzügyi piaci folyamatok alakulását fogja mérlegelni. A fundamentumokat most egyre inkább felülírja a likviditásbőség - az olcsó pénz pedig keresi a helyét, a magasabb kamatozású feltörekvő piaci eszközökben. A magyar eszközárak felértékelődésében és a kockázati felárak mérséklődésében mindez igen érzékletesen tükröződött az elmúlt hónapban. Annak ellenére, hogy már a választások előszobájába kanyarodtunk, a forint március közepén magabiztosan erősödött az euróval szemben és 17-én 15 hónapos csúcsra is ugrott, amivel aznap egyhónapos távlatban a világ legjobban teljesítő devizájává lépett elő az euróval szemben. A forint határozottan kitört a már közel háromnegyed éve kialakított 265-280-as sávból.
Mindeközben a magyar országkockázati felár is új lokális mélypontra esett, a hosszú devizakötvény német állampapírhoz viszonyított hozamfelára is kedvezően alakult és nem utolsó sorban az állampapír aukciókon is élénk érdeklődés volt látható; növekvő külföldi kereslet mellett. A választások által potenciálisan generált kockázatok azonban nem elhanyagolható mértékűek, így az MNB-nek rövidtávon már igen szűk mozgástere van a további monetáris lazításra. Mindezeknek köszönhetően, az MNB a jelenlegi kamatcsökkentési kampányát akár egy nagyobb léptékű 50 bázispontos vágással is befejezheti egyelőre - véli Orosz Dániel.
A kockázatos tételek miatt lehet 4,5%-os a hiány
Magyar alapkamat: különvélemény Londonból
Alapkamat: megtorpanhat a csökkentés
MTI, Privátbankár