1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Hillary Clinton cáfolta, hogy a feketékkel szembeni előítélet húzódott volna meg egy korábbi megjegyzése mögött, amelyet Martin Luther King néhai fekete emberi jogi harcosról tett.
Az amerikai demokrata párti elnökjelöltségért küzdő Hillary Clinton vasárnap az NBC televízióban cáfolta, hogy a feketékkel szembeni előítélet húzódott volna meg egy korábbi megjegyzése mögött, amelyet Martin Luther King néhai fekete emberi jogi harcosról tett.

Clinton pártbeli vetélytársát, az afro-amerikai Barack Obamát hibáztatta, amiért annak kampányában szerinte tudatosan eltorzították az ő szavait.

A demokrata elnökjelöltségre pályázók következő nagy összecsapása a jelentős fekete lakossággal bíró Dél-Karolinában lesz. A legnagyobb dél-karolinai napilap, a The State a hét végén azt írta: Hillary Clinton megjegyzése és a Clinton-tábor éles Obama-ellenes támadásai bántók a feketékre nézve.
 
Dél-Karolina fekete népessége hagyományosan Bill és Hillary Clinton biztos hátországának számít. A mostani Clinton-Obama-ügy, illetve annak távlata, hogy egy afro-amerikai politikus eséllyel pályázik az elnökségre, viszont megváltoztathatja a feketék hangulatát.

The New York Times című napilap a New Hampshire-i előválasztás után arra hívta fel a figyelmet: Hillary Clinton veszélyesen közel került ahhoz, hogy a faji kártyát is belekeverje kampányába. A volt first lady egy ízben arról beszélt, hogy Martin Luther King tiszteletes emberi jogi álmának valóra váltásához Lyndon Johnson elnökre volt szükség. Clinton rosszízű gondolata azt sugallta, hogy egy fehér ember nélkül egy fekete nem ment volna sokra - írta a lap, és nyilatkoztak így utólag liberális kritikusok blogjaikban, interjúkban.

Clinton vasárnap az NBC televízióban azt mondta, hogy ezt a "szerencsétlen fordulatot" Obama stábja a saját hasznára igyekszik felhasználni. Szerinte Obamáék tisztességtelen és igazságtalan módon félreértelmezik, elferdítik a szavait. Clinton olyan hevesen igyekezett bizonyítani igazát, hogy többször félbeszakította a riportert, nem hagyta végigmondani a kérdéseket.

"Semmi sem igaz az egészből (...) Martin Luther King egyike azoknak, akiket a világon a legjobban tisztelek" - mondta.

Clinton megjegyzése után Donna Brazile, Al Gore korábbi demokrata elnökjelölt afro-amerikai kampánymenedzsere úgy fogalmazott: a volt first lady szavai aggasztóak.

A The Washington Post című lap cikkírója vasárnap annak a félelmének adott hangot, hogy a Clinton-gépezet a győzelem érdekében Obama torkának fog ugrani. Nyílt vagy rejtett fegyverként, de a faji kártyát be fogják vetni.

Hillary az NBC-nek adott interjúban kétszeri rákérdezés után sem volt hajlandó válaszolni arra, alkalmasnak tartja-e Obamát az elnökségre. Csak annyit mondott, a választók majd eldöntik.

A verseny nemcsak Dél-Karolina, hanem több olyan nagy népességű állam szavazataiért folyik, amelynek jelentős fekete kisebbsége van. Alabamában egy hónapja Clinton még 40-25 arányban vezetett Obamával szemben, akit ma már a demokrata választók 36 százaléka támogat, míg Clintont csak 34 százalék. Elemzők szerint február 5-én, amikor 22 államban rendeznek elnökjelölt-választásokat, talán minden eldől.


Az utolsó pillanatban fog eldőlni a jelöltség

Akár Hillary Clinton, akár Barack Obama szenátor lesz az amerikai Demokrata Párt elnökjelöltje a novemberi elnökválasztáson, a CNN hírtelevízió szerint ha csekély mértékben is, de mindkettő megverné a republikánus jelöltet.

Hillary Clinton New York-i szenátorra a választók fele szavazna John McCain arizonai szenátor ellenében, aki a voksok 48 százalékát kapná meg. Barack Obamát a népesség 49 százaléka támogatná, ha a republikánus McCain lenne az ellenfele, utóbbi 48 százalékot érne el - derült ki a hírtelevízió felmérésének hét végén közzétett adataiból.

A Voice of America (VOA) rádió szerint a verseny nyitottsága miatt a vártnál jóval hosszabb időbe fog telni, mire kiderül, ki nyeri el a két nagy párt jelöltségét. Obama váratlan iowai győzelme, majd a már szinte leírt Clinton még meglepőbb New Hampshire-i visszatérése alapján hosszú választási küzdelem következik.

Ross Baker, a New Jersey-i Rutgers Egyetem politikatudományi professzora szerint Clinton számára egy New Hampshire-i vereség végzetes lett volna, így azonban kiegyenlítődtek az esélyek. Baker szerint az előzetes közvélemény-kutatások nem tévedtek Obama nagy támogatottságát illetően, de nem lehetett megjósolni a női szavazók pálfordulását az utolsó pillanatban.

A szakértő szerint a republikánus táborban ha lehet, még nyitottabb a jelöltségért folyó küzdelem: sokkal több szereplő verseng egymással, aminek következtében a republikánus szavazótábor a demokratánál sokkal széttöredezettebb. Míg a Demokrata Párt jelöltsége valószínűleg Clinton és Obama között fog eldőlni, addig a republikánus jelöltséget öt aspiráns - McCain, Huckabee és Romney, továbbá Giuliani és Fred Thompson tennessee-i szenátor - közül bárki megszerezheti. Az országos népszerűségi listákat hónapok óta vezető, de az előválasztásokon mindeddig gyengén szereplő Giuliani Floridában kíván elrugaszkodni, hogy aztán a február 5-i "cunami kedden", amikor több mint 20 államban lesznek elnökjelölt-választások, szándéka szerint bebiztosítsa jelöltségét.

A hideg futkoshat Hillaryn: Kerry Obamát pártolja
Csak Hillary tudna elbánni bin Ladennel?
Obama felkarolta a kenyai ügyet
Albright durván leszólta a Bush-érát
Obamát már úgy védik, mintha elnök lenne

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG