.jpg)
Forint/euró-árfolyam
Friss tőzsdei árfolyamok
Egy magyar jelzálogpiaci csőd esetleges bekövetkezése mellett szól, hogy a bankok és jelzálogfinanszírozók fokozódó versenyének hatására tovább nőhetnek a finanszírozási hányadok és csökkenhetnek a - kockázatot nem megfelelően tükröző - kamatfelárak.
Az elemzés szerint szintén ezirányba hathat, hogy a gazdaság teljesítményének visszaesése miatt a - jövedelméhez képest eladósodottnak tekinthető - lakosság szabad forrásai nem nyújtanak megfelelő fedezetet a hitelek törlesztésére.
2001-2002 környékén az amerikai háztartások az ingatlanbefektetések felé kezdtek fordulni. Az ingatlanárak soha nem látott, évi 10-15%-os emelkedésnek indultak, a felbátorodott bankok pedig egyre kedvezőbb finanszírozási feltételeket kínáltak. A jelzálogbankok hiteleik forrását elsősorban kötvények kibocsátásával szerezték meg, amelyeket befektetési alapok jegyeztek le. Ezen alapok befektetési jegyeinek vásárlásával a jelzáloghitelek jelentős részének kockázata gyakorlatilag visszakerült a lakossághoz. |
Privátbankár Hitelcentrum
A válság magyarországi kialakulása ellen hozható fel ugyanakkor az az érv, hogy a magyar ingatlanpiacon tapasztalható általános felértékelődés egyelőre még reális alapokon nyugszik, azaz mozgatórúgóját a nem befektetési célú lakásvásárlás képezi, az ingatlanárok az elmúlt 2-3 évben pedig átlagosan nagyjából inflációkövető módon emelkedtek.
Ráadásul a jelenlegi hitelezési gyakorlat nem tekinthető azonosnak az amerikaiéval, ugyanis a jövedelemvizsgálat nélkül nyújtott jelzáloghitelek nem haladják meg az ingatlanok értékének 60-70%-át, szemben az amerikai 90-100%-kal. A jövedelemvizsgálat nélkül nyújtott hitelek adósai (az amerikai hitelfelvevőkkel szemben) ráadásul jelentős mértékű nem hivatalos jövedelemmel rendelkeznek, melyek tartalékot képeznek egy esetleges csődhelyzet esetére.
Szintén egy válság ellen szól, hogy a ténylegesen rossz adósoknak tekinthető aktív BAR listán szereplőket a bankok nem hitelezik, továbbá hogy a jelenlegi joggyakorlat nem támogatja a követelések gyors behajthatóságát, ami visszafogja a bankokat a jelenleginél magasabb finanszírozási arányok nyújtásától - állapítja meg elemzésében a CE Credit.
Tőzsdekrach: megvan a ludas?
Megnyugodott a tőzsde - vagy ez csak a látszat?
A jegybankok megint ráléptek a pumpára
Égszakadás van. Földindulás lesz?
Semmi ok a nyugalomra!
Ezt már a jegybankok sem tudták tétlenül nézni
Mindenki pénzt akar, de senki nem akar hitelezni