Homályos távoli képek
A környezetünkben látott tárgyak képe bonyolult folyamatok során végül az agyunk látásközpontjában jönnek létre. Egészséges fénytörésű szemben a beérkező fénysugarak az ideghártyán (retina) egyesülnek, ekkor keletkezik az éles kép. Rövidlátó szem esetében azonban a fény, illetve a nézett tárgy képe a retina előtt fókuszálódik, így a kép homályos.
Mi okozhatja?
A látásproblémák kialakulásában döntő szerepet játszanak az örökletes tényezők, így azokban a családokban, ahol a szülők, nagyszülők is szemüveget vagy kontaktlencsét viselnek, különösen ajánlott a látásvizsgálat elvégeztetése a gyermeknél. A genetikai hajlamot felerősítheti a túl sok, nem megfelelő fényviszonyok melletti, túl közelről történő olvasás és számítógép használat. Egy korábbi kutatás alapján a nem megfelelő táplálkozás, a túlzott szénhidrát fogyasztás következtében jelentkező fokozott inzulintermelés is szerepet játszhat kialakulásában.
Miről ismerhetjük fel?
A gyermekek szemészeti vizsgálatának elvégzése 1 és 3 éves korban és az iskolakezdéskor javasolt. A problémák így idejében kiszűrhetők és megfelelő módon orvosolhatók. Ha a rövidlátás az iskolakezdés után jelentkezik, akkor elsősorban a következő jelek alapján ismerhető fel:
- a gyermek nem, vagy rosszul olvassa a táblára írt szöveget,
- távolba nézés során hunyorog, így próbálja élesíteni a homályos képet.
- labdajátékokban rosszul teljesít, nehézséget okoz számára a pontos célzás, passzolás,
- az iskola folyosóján, az utcán is gondot okozhat a távolabbi személyek felismerése,
- a gyermek gyakrabban panaszkodhat fejfájásra, melyet a szem megerőltetése is okozhat.
A rövidlátás egyszerű vizsgálattal kimutatható. A vizsgálat menete a következő:
- speciális, gyermektáblák olvastatása, megadott távolságról,
- pupillatágító szemcsepp beadása után a fénytörési hiba lemérése,
- gyerekek számára használható komputeres szemvizsgálat is végezhető,
- próbakeretbe behelyezik a mért dioptriájú lencséket,
- ezzel ismét olvastatják a gyermeket,
- réslámpás vizsgálattal megnézik a szem elülső és hátsó részeit,
- felírják a szemüveget.
A vizsgálatok fájdalommentesek - egyedül a pupillatágító szemcsepp okoz pici csípő érzést. Nagyban megkönnyíti a vizsgáló dolgát, ha a szülő előtte felkészíti a gyermeket, ha a kisbeteg nem fél a vizsgálatoktól.
A vizsgálat eredményei alapján elkészül a gyermek számára megfelelő szemüveg, melynek segítségével az éleslátás biztosítható. Szemüvegek ma már széles forma- és színválasztékban kaphatók, így biztosan minden kisiskolás megtalálja az egyéniségének, ízlésének legmegfelelőbb darabot, melyet azután szívesen is visel majd.
Privátbankár