A piacon úgy látják: 2010-ben 2,5-4,5 százalékos termelésbővülés várható a tavalyi 17,7 százalékos visszaesés után
Elemzők szerint az idén hullámzó ipari teljesítményre kell felkészülni. A piacon úgy látják: 2010-ben éves szinten 2,5-4,5 százalékos termelésbővülés várható a tavalyi 17,7 százalékos visszaesés után.
A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint januárban az ipari termelés volumene 3,4 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest, a termelés munkanaptényezővel korrigálva 5,7 százalékkal bővült. A termelés januárban az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanap-tényezővel is kiigazított index szerint 8,8 százalékkal emelkedett.
Török Zoltán, a Raiffeisen Bank Zrt. makroelemzője számára nem okozott nagy meglepetést a nyers adat, ő 3 százalékos növekedést várt. Mint hozzátette, az év egészében az ipari termelés erősen hullámzó lesz, növekedést, visszaesést és stagnálást mutató hónapok váltják majd egymást. Úgy vélte, februárban a januárinál is nagyobb növekedés lesz, majd márciusban jelentős visszaesés következik. Április-májusban akár 5-8 százalékos növekedés is elképzelhető, júniusban stagnál a termelés, aztán megint növekedést, majd ismét stagnálást mutató hónapok következnek.
Az elemző szerint ez két okra vezethető vissza. Egyrészt nagyon változóak a havi bázisadatok, másrészt az exportpiacok kereslete sem nő egyenletesen a hónapok során, sőt, az elemző szerint a második félévben ugyanakkora lesz, mint az első félévben. Török Zoltán a bázissal összefüggésben emlékeztetett arra, hogy az ipari termelés nagymértékű visszaesése egyenetlenül következett be 2009-ben: míg az év elején 20-25 százalékos csökkenés volt, addig márciusban csak 15 százalékos, majd ezt követően megint 20 százalék fölé nőtt a ráta.
Nyeste Orsolya, az Erste Bank elemzője elmondta: a januári 8,8 százalékos növekedési adat biztató, igaz, decemberről 5,9 százalékos havi visszaesést közölt a hivatal. Az elemző szerint a havi adatok nagy különbsége miatt majd csak hosszabb távon lehet megítélni a folyamatokat. Úgy vélte, mivel továbbra is nagy eltérések várhatók a havi adatokban, egyelőre nem érdemes egy-egy hónapot külön értékelni, a januári adat a decembereivel, illetve majd a februárival együtt mutat majd valamilyen tendenciát.
Nyeste Orsolya elmondta, egyre több jel mutat arra, hogy a főbb exportpiacokon elkezdődött némi élénkülés, ami kedvezően hat a magyar ipar teljesítményére is. Hozzátette, a részletes adatok közlése várhatóan a kivitel felfutását mutatja majd, miközben a belföldi kereslet nyomott marad. Nyeste Orsolya éves szinten 4-4,5 százalékos ipari kibocsátás bővülést vár az idén. Török Zoltán éves szinten 2,5 százalékos növekedést vár.
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke.
Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.
Privátbankár