A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint januárban az ipari termelés volumene 3,4 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest, a termelés munkanaptényezővel korrigálva 5,7 százalékkal bővült. A termelés januárban az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanap-tényezővel is kiigazított index szerint 8,8 százalékkal emelkedett.
Török Zoltán, a Raiffeisen Bank Zrt. makroelemzője számára nem okozott nagy meglepetést a nyers adat, ő 3 százalékos növekedést várt. Mint hozzátette, az év egészében az ipari termelés erősen hullámzó lesz, növekedést, visszaesést és stagnálást mutató hónapok váltják majd egymást. Úgy vélte, februárban a januárinál is nagyobb növekedés lesz, majd márciusban jelentős visszaesés következik. Április-májusban akár 5-8 százalékos növekedés is elképzelhető, júniusban stagnál a termelés, aztán megint növekedést, majd ismét stagnálást mutató hónapok következnek.
Az elemző szerint ez két okra vezethető vissza. Egyrészt nagyon változóak a havi bázisadatok, másrészt az exportpiacok kereslete sem nő egyenletesen a hónapok során, sőt, az elemző szerint a második félévben ugyanakkora lesz, mint az első félévben. Török Zoltán a bázissal összefüggésben emlékeztetett arra, hogy az ipari termelés nagymértékű visszaesése egyenetlenül következett be 2009-ben: míg az év elején 20-25 százalékos csökkenés volt, addig márciusban csak 15 százalékos, majd ezt követően megint 20 százalék fölé nőtt a ráta.
A hét kérdése: Ön mi alapján dönt a választásokon? Szavazzon! |
Nyeste Orsolya elmondta, egyre több jel mutat arra, hogy a főbb exportpiacokon elkezdődött némi élénkülés, ami kedvezően hat a magyar ipar teljesítményére is. Hozzátette, a részletes adatok közlése várhatóan a kivitel felfutását mutatja majd, miközben a belföldi kereslet nyomott marad. Nyeste Orsolya éves szinten 4-4,5 százalékos ipari kibocsátás bővülést vár az idén. Török Zoltán éves szinten 2,5 százalékos növekedést vár.
Hoppá! Nagyot ugrott az ipari termelés
Mi használjuk ki legjobban ipari ingatlanjainkat
Munkapiaci körkép: Magyarország kivétel
Húz az export: tovább nőhet a külkertöbblet
Biztató jelek a feldolgozóiparban
MTI