1p
Húsz évvel a vasfüggöny leomlása után éles generációs ellentét alakult ki abban, miként látják az emberek Európa volt kommunista országaiban a demokrácia és a kapitalizmus irányában történt elmozdulást
Húsz évvel a vasfüggöny leomlása után éles generációs ellentét alakult ki abban, miként látják az emberek Európa volt kommunista országaiban a demokrácia és a kapitalizmus irányában történt elmozdulást - állapította meg egy amerikai felmérés.

Azok, akik nem sokkal a berlini fal eltűnése előtt vagy után születtek, feltűnően nagyobb arányban fogadják el a többpárti politikai rendszer és a piacgazdaság felé tett lépéseket, mint az idősebb generációk. A washingtoni Pew Research Center kilenc közép- és kelet-európai országban - köztük Magyarországon - szondázta meg a közvéleményt Pew Global Attitudes Project elnevezésű kutatási programja keretében, összevetve az eredményeket a központ elődje által 1991-ben elvégzett hasonló felméréssel.

Az új vizsgálat általános visszacsúszást tárt fel a demokrácia és a kapitalizmus elfogadása tekintetében a vizsgált országokban, s ezen belül egyes országokban - például Bulgáriában és Ukrajnában - jelentős visszaesést mutatott ki.

A megkérdezettek közül ugyanakkor sokkal többen nyilatkoztak elégedetten az életükről, mint az 1991-ben megkérdezettek. Lengyelországban például a felmérésbe bevontak 44 százaléka mondta magát idén elégedettnek, szemben az 1991-es 12 százalékkal. Bulgáriában és Magyarországon egyaránt az idén kérdezettek 15 százaléka mondta azt, hogy elégedett, míg nyolc éve 4, illetve 8 százalékuk volt csak elégedett.

Paradox módon azonban több olyan országban is, amelyben megfigyelhető ez a javulás, a válaszadók többsége azt is mondta, hogy az emberek rosszabbul élnek, mint a kommunizmus alatt. Ukrajnában a megkérdezettek 62 százaléka ítélte úgy, hogy az emberek rosszabbul élnek. Oroszországban 45 százalék volt ezen a véleményen, szemben azzal a 33 százalékkal, amely szerint jobb az élet a kommunizmusból kivezető átalakulás óta.

A Pew Global Attitudes Project legutóbbi közvélemény-kutatásának keretében augusztus 27. és szeptember 24. között összesen 14 ezer 760 embert kérdeztek meg 14 országban, köztük Németországban és 8 egykori európai kommunista országban.
1991-ben a legtöbb vizsgált országban kis különbség mutatkozott csak a generációk között az elégedettségi válaszokban. Lengyelországban például a 18-29 év közötti fiatalok 13 százaléka, a 65 év fölöttieknek pedig 15 százaléka mondta magát elégedettnek. A 2009-es válaszok ezzel szemben a legtöbb országban generációk közötti szakadékot mutatnak; például a lengyel fiatalok fele mondta azt, hogy elégedett a helyzetével, szemben a 65 év felettiek mindössze 29 százalékával.

Ennél is élesebb a nemzedékek közötti ellentét Oroszországban (60 százalék 27-tel szemben), de - ha kisebb mértékben is - a többi nyolc országban is ezt tükrözte a felmérés.

Eltérést mutat viszont a kutatás a kilenc ország között a válaszadók demokráciával kapcsolatos nézeteiben. A magyarok kétharmada például úgy vélekedett, hogy a szólásszabadság joga nagyon fontos, míg az orosz válaszadóknak csak 37 százaléka gondolja így. A bolgárok több mint 60 százaléka fontosnak mondta a tisztességes választásokat, míg a litvánoknak csak 39 százaléka osztotta ezt a véleményt.

Oroszországban az eredmények a nacionalizmus és a birodalmi tudat erősödéséről tanúskodnak. A többi volt kelet- és közép-európai kommunista országban ugyanakkor jelentősen eltérnek a vélemények Oroszország politikai befolyásáról. Ezt az ukránok 46 és a bolgárok 45 százaléka jó dolognak tartja, a lengyeleknek viszont csak 18, a magyaroknak pedig mindössze 15 százaléka ért ezzel egyet.

November 18-án két új rádió szólal meg a Sláger és a Danubius helyén. Ön mit szól a döntéshez? Szavazzon!

Sólyom: 1956 miatt becsül minket a világ
"Büszkék lehetünk az elmúlt 20 évre" 
"Fogalmunk se volt hogy rendszerváltást csinálunk"
A nők vesztettek legtöbbet a rendszerváltással
Magyar fiatalok: "ijesztő a tudatlanság"

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG