.jpg)
A CEBR a tavaly októberben kiadott előző, hasonló előrejelzésében 2009-re még 34 ezer citybeli pénzügyi alkalmazott elbocsátását jósolta. A ház a hétfői, frissített prognózisban a becslés javítását azzal indokolta, hogy "váratlanul gyors" a pénzügyi válság menetében tapasztalható fordulat.
A bankközi - vagyis a nagybani - hitelpiacon a felárak még mindig magasabbak, a hitelforgalom pedig alacsonyabb a korábbi időszakokban mértnél, a bankok azonban működnek, a piacokon bizonyos mértékig helyreállt a stabilitás, és "a legrosszabb már mögöttünk van", áll a CEBR hétfői londoni elemzésében.
A cég szerint dicsérendők a brit kormány banki tőkepótló és betétvédelmi intézkedései, valamint a meredek jegybanki kamatcsökkentések, amelyek mind hozzájárultak a piaci bizalom helyreállításához. Richard Snook, a CEBR vezető közgazdásza, az előrejelzés egyik szerzője úgy fogalmazott, hogy "már kezd látszani a fény az alagút végén". Snook szerint várhatók még súlyos mértékű leépítések, de ez már csak "egyszeri kiigazítás" lesz.
Hozzátette: az olyan cégek legutóbb ismertetett eredményei, mint a JP Morgan, a Goldman Sachs vagy a Citi, azt jelzik, hogy a pénzügyi szolgáltatás a jövőben is kifizetődő üzletág lesz. A CEBR hétfői előrejelzése szerint ugyanakkor nincs jele annak, hogy visszatérne a 2006-2007-es időszak "vállalati egyesülési mániája", ezért a korábbinál kevesebb citybeli alkalmazottra van szükség. A ház azzal számol, hogy 2010-től fokozatosan emelkedni fog a londoni pénzügyi szolgáltatási munkakörökben foglalkoztatottak száma, amely - az idei évre várt 295 ezer után - 2012-ben átlagosan 313 ezer lesz. Ez is azonban csak a 1999-ben mért szintnek felelne meg.
A pénzügyi helyzet stabilizálódását, a hitelkondíciók és a piaci bizalom javulását jósolja hétfőn Londonban kiadott tavaszi jelentésében az Ernst & Young könyvvizsgáló és tanácsadó cég ITEM Club nevű gazdasági kutatóintézete, amely szerint azonban még egy-másfél évbe telik, mire a brit gazdaság kilábalásának hatásai érezhetővé válnak.
A cég a brit hazai össztermék-érték (GDP) 3,5 százalékos idei visszaesését jósolja, és még jövőre is 0,1 százalékos GDP-csökkenést vár. Az előrejelzés szerint csak 2011-ben valószínű növekedés az euróövezeten kívüli legnagyobb EU-gazdaságban, 1,8 százalékos egész éves GDP-plusszal, 2012-ben pedig már 2,5 százalék lehet a bővülési ütem. Az ITEM Club szerint azonban az idei és a következő évben elvész még 1,4 millió állás Nagy-Britanniában - 900 ezer az idén és további 500 ezer jövőre. Ez azt jelenti, hogy jóval 3 millió fölé emelkedne a brit állástalanok száma.
A brit statisztikai hivatal legutóbbi adatsora szerint a januárral zárult három hónapban 2,03 millióan voltak állás nélkül Nagy-Britanniában, többen mint 1997 óta bármikor. Ez a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) szabványai alapján számolva 6,5 százalékos aránynak felelt meg.
A Brit Iparszövetség (CBI) hétfőn kiadott előrejelzése 3,9 százalékos idei brit GDP-csökkenést jósolt a legutóbbi, februári prognózisban szereplő 3,3 százalékos mínusz helyett. A szervezet szerint ugyanakkor "már van néhány tétova jelzés" arra, hogy a legmeredekebb recesszió időszaka elmúlt, és a banki feltőkésítő csomagok, az agresszív pénzügypolitika, valamint a költségvetési támogatás innentől már stabilizálja a helyzetet.
Londonban már 20%-os deficiten sem lepődnének meg
IMF: a válság tartós lesz
A megszorítás az utolsó reményünk
Féléves haladékot kérnek a brit adócsökkentésnek
MTI