.jpg)
Jóllehet "kevés kétség fér ahhoz", hogy az inflációs nyomás aggályos, az RBC elemzői szerint azonban "úgy tűnik", hogy a kamatszigorításokat a jegybank igyekezett minél előbbre hozni. A februárban lejáró mandátumú monetáris tanácsi tagok utódait várhatóan a parlament választja, és az új tagok valószínűleg "nagyobb rokonszenvvel viseltetnek majd a kormány azon álláspontja iránt, hogy a kamatszint már elég magasra emelkedett" - áll az elemzésben.
A ház mindent egybevetve azt jósolja, hogy az MNB alapkamata 2011 végéig marad a jelenlegi 6 százalékon.
A londoni elemzői közösségben mindazonáltal vita tárgya, hogy a monetáris tanácsi tagok kinevezési rendjének módosítása nyomán várható-e a testület "galambbá" válása, és ennek nyomán a szigorító ciklus leállása, vagy éppen visszafordítása.
A Morgan Stanley bankcsoport londoni felzárkózó piaci elemzői legutóbbi tanulmányukban például "túlságosan leegyszerűsítőnek" nevezték azokat a véleményeket, hogy az MNB monetáris tanácsi tagjainak kinevezési rendjében és a testület összetételében várható márciusi változás után valószínűleg "galambok" csatlakoznak a tanácshoz, és emiatt nem lesz több MNB-kamatemelés. A cég elemzői szerint az ehhez hasonló feltételezések a múltban gyakran "igen tévesnek" bizonyultak. A ház továbbra is 6,75 százalékos idei MNB-kamatcsúcsot jósol.
A Capital Economics, a City egyik vezető befektetési és pénzügyi tanácsadó csoportja ugyanakkor legutóbbi elemzéseiben rendre azt jósolta, hogy a magyar jegybank monetáris tanácsa - a tagok kinevezési rendjének tervezett változása nyomán - márciustól enyhébb alapállásúvá válhat, és az MNB alapkamata az év végére a mostani 6 százalék alá süllyedhet. A Capital Economics londoni felzárkózó piaci elemzőinek jelenlegi előrejelzésében 5,50 százalékos idei év végi MNB-kamatszint szerepel.
MTI