Az OECD két csoportra osztotta az országokat aszerint, hogy módjukban áll-e jövőre további ösztönző eszközökkel lökést adni a gazdaságnak, illetve azokra, amelyek lehetőségei erre korlátozottak. Az OECD Magyarországot ez utóbbi országok között sorolja fel.
Az OECD megállapítja, hogy a gazdasági visszaesés ellensúlyozására egyes országoknak módjukban áll jövőre a kiadásokat növelni, és a szervezet Németországot, Kanadát, Ausztráliát, Hollandiát, Svájcot, Dél-Koreát és egyes észak-európai országokat sorolja fel azok között, amelyek rendelkeznek az ehhez szükséges pénzügyi mozgástérrel. Másoknak pénzügyi pozícióik miatt korlátozottak a lehetőségei az ösztönzésre - hangsúlyozza a szervezet, és egyebek között Japánt, Olaszországot, Görögországot, Magyarországot, Izlandot és Írországot nevezi meg.
Az OECD arra számít, hogy az idén valamennyi nagyobb tagországában visszaesik a GDP, jövőre pedig mindenütt - eltekintve a 0,5 százalékos japán visszaeséstől - stagnálás közeli állapot várható.
A további jelentősebb gazdaságok közül Brazíliában az idén -0,3 százalék, jövőre 3,8 százalékos lesz a GDP változás; Oroszország az idén -5,6% lesz a csökkenés, jövőre 0,7 százalékos a növekedés; Indiában az idén 4,3 százalék, jövőre 5,8 százalékos növekedés várható; Kínában pedig az idén 6,3, jövőre 8,5 százalékos lehet a növekedés.
A munkanélküliség az OECD térség egészében a tavalyi 6,0 százalékkal szemben az idén 8,4 százalékra növekszik, jövőre pedig 9,9 százalékot ér majd el. A világkereskedelem az idén várhatóan 13,2 százalékkal esik vissza, jövőre pedig 1,5 százalékkal bővülhet az OECD szerint.
Erről eddig nem volt szó: jövőre is recesszió!
Sötét jóslat: óriási zuhanás előtt az ország?
Magyarország: van remény?
MTI