Míg 1932-ben a másodperc tizedrégészt regisztrálták az Omega-órák, húsz évvel később, amikor megjelentek a kvarc- és digitális időmérők, már a századrészét.
Az idei játékokra az Omega új időmérő, értékelő és a hibás rajtot regisztráló rendszerekkel érkezik. A futók esetében például a másodperc minden kétezredik részében készül egy-egy felvétel, ezek bekerülnek a komputerbe. Az evezősöknél másodpercenként ötször regisztrálják minden egyes hajó helyzetét. A rendszer képes megállapítani a hajók egymáshoz viszonyított helyzetét, ahogy a másodpercenkénti evezőcsapások számát is.
Az olimpia egyébként kiváló reklámlehetőség a cég számára, hiszen az ötkarikás játékok eseményeit a világ több mint 200 országában sportrajongók milliárdjai követik nyomon, ideértve a márkarajongó kínaiak millióit. A Swatch-Group, amelynek az Omega is tagja, reményei szerint az idei évben megkétszerezi a digitális időmérők eladásait. Az olimpia mellett ebben közrejátszik a luxuscikkek, így a márkás órák iránt világszerte növekvő kereslet is. |
Az Omega műholdas helyzetmeghatározó rendszert, GPS-t is alkalmaz, a maratoni futók cipőjét pedig aprócska rádióvevőkkel látja el. Ily módon meghatározott időközönként be lehet mérni a futók helyzetét, miközben a sportolók leküzdik a 42,195 kilométeres távot.
Az Omega hibás rajtot regisztráló rendszerét 1984-ben alkalmazták először az olimpiai játékok történetében. Pekingben a rendszer méri minden egyes versenyző reakcióidejét: amennyiben a startpisztoly eldördülése és a sportoló indulása közötti idő kevesebb, mint ahogy a versenyző egyáltalán képes reagálni, az időmérő hibás rajtot jelez. A mostani olimpián mindössze egyetlen hibás rajtot engedélyeznek, mielőtt a sportolót diszkvalifikálnák.
Példátlan terrorveszélyre figyelmeztetnek Kínában
Pekingben mindenki nagy durranásra készül
Füstös olimpia: Pekingből nem látszik a szmog
A vírusoktól féltik az olimpiát
MTI