1p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Igazságos a brit egészségügyi ellátó rendszer és működik, pedig senki nem fizet egészségügyi hozzájárulást. Ha fáj a foguk, bezzeg hozzánk jönnek.
Az egészségügyi ellátás közfinanszírozása a leghatékonyabb és legigazságosabb finanszírozási módszer, és a magánforrás hasznos kiegészítő lehet, áll az egyik vezető londoni kutatóközpont friss elemzésében.

A baloldali irányultságú Institute for Public Policy Research (IPPR) a költségvetésből működtetett, ingyenes brit állami egészségügyi rendszer, az NHS megalakulásának közelgő 60. évfordulója elé időzítette átfogó elemzését.

A tanulmány szerzőinek következtetése szerint valószínűtlen, hogy a meredeken emelkedő egészségügyi ellátási költségek áthárítása a költségvetésből a magánszférára - például az anyagi hozzájárulások, kiegészítő díjak szélesebb körű alkalmazásával, vagy a magánbiztosítói rendszer szerepének szélesítésével - hatékonyabbá teszi az egészségügyi ellátórendszert.

Nagy-Britanniában az idei költségvetés 105 milliárd fonttal (32 ezer milliárd forinttal) finanszírozza az NHS működését. Az utóbbi tíz évben ez a költségvetési tétel évente 5-6 százalékkal nőtt, az évi átlagos inflációs ütemek körülbelül kétszeresével. Az NHS megalakításának évében, 1948-ban 280 millió font (mai vásárlóértékben körülbelül 7 milliárd font) volt ez a kiadás.

Az IPPR előrejelzése szerint 2012-ig a szükséges költségvetési ráfordítás 6-16 milliárd font közötti mértékben nőhet. Nagy-Britanniában nincs egészségügyi hozzájárulás, az egészségügyet közvetlenül a központi költségvetésből, az adóbevételekből finanszírozzák.

Az intézet elemzése szerint a közpénzekből finanszírozott egészségügyi rendszerek a leginkább költséghatékonyak, és azok a kormányok, amelyek kísérletet tettek a költségek átcsoportosítására a közszférából a magánforrások felé, ritkán takarítottak meg kiadásokat, sőt, egyes esetekben nőttek a költségek.

Az IPPR igazgatója a jelentést kommentálva kijelentette: ettől függetlenül kedvező, ha a magánszemélyek és az üzleti vállalkozások hajlandók saját pénzükből befektetni maguk vagy alkalmazottak jövőbeni egészségügyi ellátásába, és meg kell vizsgálni, hogy az NHS miként tudna ebből hasznot húzni. Lisa Harker szerint azonban a lakosság egészségügyi ellátási igényeit hatékonyan csak az erre fordított kollektív források növelésével lehet kielégíteni.

Erről mindazonáltal régóta komoly politikai és szakmai viták folynak Nagy-Britanniában. A kormány ugyan továbbra is ragaszkodik az állami egészségügy teljes ingyenességéhez, az orvosszakma szerint azonban ez előbb-utóbb fenntarthatatlanná válik. A mindenki által alanyi jogon, ingyenesen igénybe vehető, júliusban 60 éves NHS már most is komoly finanszírozási gondokkal küszködik, annak ellenére, hogy a költségvetésből évről évre rekord - az idei pénzügyi évben először 100 milliárd font feletti - összegeket utalnak ki működtetésére.

A Brit Orvosi Kamara (BMA) tavaly közzétett, nagy feltűnést keltő állásfoglalásában leszögezte: alapellátási feladatokra kell szűkíteni az NHS által nyújtott térítésmentes szolgáltatásokat, mert a teljes körű ingyenes ellátás most már finanszírozhatatlan állami forrásokból.

Az Orvosok a reformért nevű kampányszervezet szintén tavaly kiadott jelentése szerint ma már "nem realitás, hanem politikai délibáb" a brit egészségügy ingyenessége, mivel a betegek mind több esetben kényszerülnek fizetős ellátások igénybe vételére a magánszektorban az adósságoktól gyötört NHS egyre "lyukasabb" szolgáltatásai miatt. 1948-ban 480 ezer kórházi ágy tartozott az NHS-hez, jelenleg kevesebb mint ennek a fele.

Különösen neuralgikus pont az NHS keretében nyújtott - illetve nem nyújtott - fogászati ellátás. Ez ugyanis számos körzetben szinte megszűnt, mert a fogorvosok tömegesen mondják fel NHS-szerződéseiket, és csak magánalapon hajlandók fogadni betegeiket, akik közül azonban sokan nem tudják megfizetni a csillagászati kezelési költségeket.

Ebben a helyzetben virágzik a britek körében a külföldi "fogturizmus", amelynek legkedveltebb célpontja Magyarország.

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG