
Az intézkedési tervet kormányhatározat formájában is kihirdetik. A kormány azt tervezi, hogy az azonnali válságkezelő lépésekről szóló jogszabályokat az Országgyűlés tavaszi ülésszakának végéig el is fogadja. A társadalmi partnerekkel, a szociális és gazdasági érdekérvényesítő szervezetekkel is egyeztet majd a kormány az intézkedéscsomagról.
Overdose lett a remény jelképe |
A dokumentum rögzíti, hogy a versenyszféra foglalkoztatása a tavalyi év utolsó negyedéve óta csökken, februárban már 4,7 százalékos volt a visszaesés. Az év első felére a foglalkoztatás drasztikus csökkenését prognosztizálja a kormány, amely szerint a foglalkoztatás csökkenésének mérséklését célzó intézkedések hatása csak késleltetve jelentkezik, így a munkanélküliség-emelkedés csak a második félévtől fordulhat kedvezőbbre.
Az állami kiadások jelentős arányú visszafogása a reáljövedelmek csökkenésével jár - írja a válságkezelő csomagban a kabinet. Ez, valamint a válság miatt növekvő munkanélküliség, a hitellehetőségek szűkülése jelentősen, várhatóan 7-8 százalékkal veti vissza a lakossági fogyasztást.
A korábbi előrejelzésnél jóval drasztikusabb gazdasági visszaeséssel számol idén a német kormány. Eszerint a második világháború utáni időszak legerőteljesebb recessziója előtt áll Németország. A Süddeutsche Zeitung kedden jól tájékozott forrásokra hivatkozva arról számolt be, hogy az Angela Merkel kancellár vezette kabinet az elkövetkező napokban jócskán lefelé módosítja az eddigi előrejelzést, s immár arra számít, hogy a gazdasági visszaesés ebben az évben 5 százalékos lesz. A kormány mostanáig hivatalosan a hazai össztermék 2,25 százalékos csökkenésével számolt. Az újság által idézett források szerint az említettekből következően a munkanélküliség növekedése is nagyobb lesz a korábban vártnál. Eszerint nem kizárt, hogy a munkanélküliek száma idén 1 millióval emelkedik. A recesszió következtében várhatóan tovább növekszik az államháztartási hiány. |
A kabinet számításai szerint a folyó fizetési mérleg hiánya 2009-ben a GDP 4-4,5 százalékára mérséklődhet, a külső finanszírozási igény ennél lényegesen kedvezőbb, a GDP 2,5 százaléka lehet. "A tavaly ősztől kezdődött dezinflációs folyamatokat tovább vetítve 2009 első felében csökkenő inflációs ráta várható, az év második felétől a normál áfakulcs növelése, illetve a jövedéki adók emelése azonban növeli az inflációt" - áll a dokumentumban. A kormány szerint a csökkenő lakossági kereslet miatt az áremelési nyomás azonban nem tud teljes mértékben érvényesülni, így éves átlagban az infláció 4,5 százalék alatt maradhat 2009-ben.
A fenti makrogazdasági mutatók és a jelenlegi nemzetközi előrejelzések alapján 2009-ben a hazai GDP 5,5-6 százalékos visszaesésével kell számolni. Ekkora gazdasági recesszió mellett is tartható lesz a 3 százalék alatti idei hiánycél - ha a kormány meglépi a tervezett intézkedéseket.
A kiigazító intézkedések hatása miatt a GDP 2010-ben még enyhén csökken, de 2011-től már a belföldi felhasználás egyre erőteljesebb növekedése érvényesül. 2012-2014-ben - a most meghozott döntések eredményeként - a gazdaság növekedése már elérheti a 3,5-4 százalékot.
A 2009-ben tervezett intézkedések hatására a strukturálisan igazított GDP-arányos elsődleges egyenleg már ebben az évben is jelentősen, 2 százalékponttal javul, és eléri a 3 százalékot, 2010-ben a mutató már 4 százalék lehet, és tartósan ezen a szinten is marad. Az államadósság 2010-ben tetőzik, majd a gazdasági növekedés várható beindulásával párhuzamosan dinamikusan csökkenni kezd.
A 2008 végén lehívott, IMF által nyújtott hitelt teljes egészében 2012-ben lehet visszafizetni. A kisebb adósság és a várhatóan csökkenő kamatok miatt kisebb lesz az adósságszolgálat, ami 2013-tól automatikusan visszafogja az állami kiadások szintjét.
Ön szerint meddig lesz miniszterelnök Bajnai Gordon? Szavazzon!
A közszférában marad az ötnapos munkahét
Idén "nem téma" a cafeteria
"Régóta vártuk már Bajnai csomagját"
Bajnai: együtt kell sírnunk!
Bajnai nyugtatója jót tesz a forintnak?
Bajnai még mindig keresi gazdasági miniszterét
Bajnai megnevezte az államtitkárokat
Szakszervezetek: nem sztrájkolni, tárgyalni!
Orbán Bajnairól: Hol él ez az ember?
MTI