1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Az amerikai felsőoktatás olyan ütemben drágul, hogy lassan elérhetetlenné válik a középosztálybeli családok gyerekei számára - állapította meg egy friss országos tanulmány.

Az úgynevezett Nemzeti Közpolitikai és Felsőoktatási Központ éves jelentésében rámutatott: a felsőoktatás költségei meredekebben növekednek, mint az amerikai családok átlagjövedelme.

Az Egyesült Államokban a családi kasszát igencsak megterhelő egészségügyi kiadások is gyorsabban drágulnak, mint ahogy a fogyasztók bevételei növekednek, az egyetemi képzés ára azonban még az egészségügynél is nagyobb mértékben növekszik.

A felsőoktatási költségek 1982 és 2007 között 439 százalékkal emelkedtek, miközben a családok átlagjövedelme csak 147 százalékkal. A felvett diákkölcsönök összege több mint megkétszereződött az utóbbi évtizedben. A szegényebb családok gyerekei ráadásul többnyire csak szerényebb hitelekhez juthatnak hozzá, mint azok, akiket tehetősebb szülők támogatnak a háttérben.

"Ha ez így folytatódik az elkövetkező 25 évben, nem lesz fenntartható felsőoktatásunk" - mondott véleményt Patrick Callan, a felmérést végző központ vezetője. Hozzátette, ennek súlyos következményei lesznek, az Egyesült Államok már ma is azon kevés ország egyike, ahol a 25 és 34 év közötti népesség kevésbé képzett, mint az idősebb nemzedékek.

Callan kifejtette, hogy az amerikai középosztálybeli családok szinte minden esetben kölcsönökből fedezik a gyerekek felsőfokú tanulmányait. Az a szemlélet uralkodik, hogy a szülőknek minden áron biztosítani kell gyerekeik oktatását, akár úgy is, hogy súlyos adósságokba verik magukat.

A felmérés kimutatta, hogy egy négyéves állami egyetem költségei tavaly a családi átlagjövedelem 28 százalékát emésztette fel, míg egy neves magánegyetem akár a 76 százalékát is. Ez azonban átlag, a legszegényebb családok, az alsó egyötöd esetében az állami egyetemi költségek fedezése a családi jövedelem 55 százalékát vitte el. A századfordulón ez az arány még csak 39 százalék volt.

A legolcsóbb amerikai főiskolákon átlagosan évi 3200 dollárba (660 ezer forint) kerül egy diák képzése, míg a magánjellegű, kutatóműhelyként is működő rangos intézményeknél a költségek meghaladhatják a 33 ezer dollárt (6,8 millió forint).

Burkoltan privatizálják az egyetemeket? 
Se szeri, se száma az oktatási pályázatoknak  
Ennyibe kerül egy diák

MTI

 

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG