1p
A GKI fővárosi ingatlanpiaci indexének értéke 2009 októberében -28,6, ami kb. 5 százalékponttal magasabb, mint a „történelmi” mélypont
A GKI fővárosi ingatlanpiaci indexének értéke 2009 októberében -28,6, ami csaknem öt százalékponttal magasabb, mint a felmérések „történelmi” mélypontját jelentő -33,4 pontos júliusi érték. Az index lényegében visszatért a fél évvel ezelőtti szintjére, de még mindig igen alacsony. A várakozások szintjén tehát túl vagyunk a mélyponton, de az ingatlanpiac szereplői nem számítanak jelentősebb javulásra. Akar László, a GKI Gazdaságkutató vezérigazgatója megjegyezte: az egyéb bizalmi indexeknél is hasonló folyamatok figyelhetőek meg.

Irodapiac

A budapesti agglomerációban továbbra is gőzerővel folynak az irodafejlesztések, a korábban elindult projekteket a beruházók láthatóan minél előbb tető alá akarják hozni. A meglehetősen korlátozott kereslet és a piacra belépő nagy mennyiségű új kapacitások nem eredményezhetnek mást, mint a kihasználtsági mutatók további romlását. A BIEF és a GKI felmérési eredményei is arra utalnak, hogy egyre nő az üresen álló irodaterületek aránya a teljes alapterületen belül.

A vállalkozások a válságban az elsők között az irodaköltségeken próbálnak spórolni -
mondta el Akar László. Erre vagy meglévő szerződéseik újratárgyalásával, a bérleti díjak lealkudásával van lehetőségük, vagy pedig az alacsonyabb kategóriájú irodába költözéssel van lehetőségük. A GKI adatai szerint csökkenő kihasználtság elsősorban az „A” kategóriás irodák esetében érezhető, a „B” kategóriában Pesten stagnálás, Budán csak „hajszálnyi” (1 százalékpontos) romlás volt regisztrálható.

Az ingatlanfejlesztő és -forgalmazó vállalkozások a következő tizenkét hónapban a vidéki körzetekben további romlásra, a fővárosi agglomerációban az erős túlkínálat fennmaradására számítanak.

Üzlethelyiségek piaca

A GKI Gazdaságkutató Zrt. 2000 tavasza óta szervez negyedévenkénti felméréseket a vállalatok, az ingatlanfejlesztők és –forgalmazók, valamint a lakosság ingatlanpiaci terveinek, szándékainak és kilátásainak feltérképezése céljából. A kutatás az Ingatlan és Befektetés című szakfolyóirat szakmai támogatásával folyik.

A GKI fővárosi ingatlanpiaci indexe szintetizálja az egyes részpiacok (a lakás-, az iroda-, üzlethelyiség- és a raktárpiac) várható helyzetét, s ezzel összefoglaló képet ad az ingatlanpiacról. Az index és a részindexek a piaci szereplők jövőbeli kilátásait és várakozásait jellemzi.
Az üzlethelyiségek piacának megítélése 2008. októbere és 2009. júliusa között folyamatosan romlott. 2009. októberében azonban javult az átlagos értékelés. Vidéken továbbra is erősebb a túlkínálat,  mint a fővárosban.Az ingatlanokkal foglalkozó cégek válaszadó képviselői a következő  egy évben – országos átlagban – enyhén romló piaci helyzetet jeleznek előre. A regionális különbségek az előrejelzések területén most is elég nagyok: a vidéki körzetekben stagnálásra, a fővárosban és környékén a túlkínálat növekedésére lehet számítani.

Raktár-, ipari ingatlan- és telekpiac

A logisztikai piacon kissé később érződött a válság negatív hatása (mint az üzlethelyiség-piacon), de azért ebben a szegmensben csak áprilisban és júliusban romlottak a helyzetértékelések. A jelen megkérdezés során némileg tovább romlott a megítélés, aminek a hátterében a fővárosi agglomerációt érintő stagnálás és a vidéki körzetekben tapasztalható romlás áll.A következő egy évet illető várakozások a vidéki körzetekben változatlan, a fővárosi agglomerációban kissé javuló piaci helyzetet valószínűsítenek.

Az üzemcsarnokok piaci helyzetének megítélése az előző felméréshez képest országos átlagban valamelyest romlott, de még így is ebben a szegmensben a legkisebb a túlkínálat mértéke. A közeljövőt illető várakozások már nem utalnak további romlásra.

A telekpiacon – Budapest kivételével – tovább romlott a piaci helyzet megítélése. Az ingatlanokkal foglalkozó cégek véleménye szerint a következő egy esztendőben a piaci helyzet várhatóan nem fog érezhetően javulni, s a vállalati szektorból érkezett válaszok is feltűnően óvatos jövőbeni beruházási magatartásra utalnak.

Lakáspiac

A magyarországi lakáspiacra vonatkozó helyzetértékelések 2008 és 2009 júliusa között felmérésről-felmérésre romlottak. Az idei nyár közepén már-már „horrorisztikusan” rossz helyzetértékelésekkel lehetett találkozni. Ez persze érthető, hiszen a lakáspiacon a tranzakciók számában becslések szerint mintegy 50%-os csökkenés következett be 2009 első félévében. A nagy romlási időszak után 2009. októberében némi korrekció következett be, a piaci helyzetértékelések az egy negyedévvel ezelőttihez képest a legtöbb szegmensben enyhén javultak. A lakáspiac azonban továbbra is súlyosan túlkínálatos.

A lakáspiac helyzetét Akar László szerint jól jellemzi, hogy a lakáshitel-kihelyezések nominális volumene nagyjából 60 százalékkal csökkent az első félévben. A hétfőn napvilágot látott, új lakások építésére kiadott engedélyek számáról beszámoló KSH-jelentés is borús helyzetről tanúskodik: idén szeptemberig 26 százalékkal kevesebb új lakásra adtak ki építési engedélyt, mint a múlt év első 9 hónapjában - részletek >>

A válaszadó ingatlanfejlesztő és -forgalmazó vállalkozások a következő 12 hónapban a vidéki térségekben alapvetően változatlan piaci helyzetre számítanak. A fővárosban a panellakások és családi házak esetében stagnálás, a társasházi lakások esetében némi javulás várható.

A 2009. októberi felmérés eredményei szerint a lakásépítésre és -vásárlásra vonatkozó lakossági várakozások az előző negyedévhez képest összességében nem változtak. A lakásépítést vagy ingatlan vásárlást tervezők aránya együttesen októberben az összes háztartáson belül nem érte el a másfél százalékot. A lakásfelújítást és -korszerűsítést biztosan vagy valószínűleg tervezők aránya sem mutat összességében számottevő változást az előző negyedévhez képest.

Árak

Az új ingatlanok esetében minden ingatlantípus esetében változatlan árak várhatóak. A fejlesztők tehát még költségeik esetleges növekedését sem lesznek képesek vevőikkel elfogadtatni.   

A használt lakáspiac várható kilátásairól véleményt mondó cégek Budapesten lényegében csak a panellakások esetében várnak további árcsökkenést. A vidéki területeken 5% körüli áresésre számítanak a válaszadók. Az üzleti ingatlanok esetében is hasonló a helyzet: a fővárosban és környékén kisebb, vidéken nagyobb árcsökkenések valószínűsíthetőek.

Az irodák bérleti díjai a következő 12 hónapban várhatóan nem változnak, a raktáraké és az üzlethelyiségeké pedig csak jelképesen, 1% körüli mértékben csökkenhetnek.

Borsi László, a Lakásvásár Média Csoport elnöke a sajtótájékoztatón elmondta: az idei őszi Lakásvásáron a korábbinál kevesebb kiállító és még kevesebb látogató vett részt. Borsi László elmondása szerint egyértelműen látható a lakást vásárolni szándékozók lehetőségeinek erőteljes szűkülése.

Közel 400 látogató által kitöltött kérdőív alapján készült a Lakásvásár szokásos felmérése, amely az Ingatlan és Befektetés magazinban jelent meg. Ebből kiderül: a válaszadók 80 százaléka 1 éven belül tervez lakást vásárolni. A korábbi felméréshez képest jóval többen, 44 százaléknyian nyilatkoztak úgy, hogy a válság nem befolyásolja lakásvásárlási szándékaikat; Borsi László szerint ez a készpénzes vevők körére igaz elsősorban.

A korábbiaknál jóval többen említették a vásárlás céljaként a használt lakást: ez is a korábbiaknál korlátozottabb mozgásterű, készpénzes vevők növekvő arányáról tanúskodik. A látogatók 70 százaléka 20 millió forintnál kevesebbet tud lakásvásárlásra fordítani.

A vásárlás pénzforrása egyre nagyobb részben a meglévő ingatlan eladása; zuhan a devizahiteles finanszírozók száma, ezzel párhuzamosan hatalmasat ugrott a forinthitelt választók aránya - mondta el Borsi László.

A jövő évi nem, de talán a 2011-es költségvetés hozhat javulást a lakáspiacon, az állam jelenleg megfigyelhető szinte teljes kivonulása Borsi László szerint hosszú távon nem tartható: vagy az építőket, vagy a vásárlókat támogatni kell. A Lakásvásár Média Csoport elnöke a bérlakásépítési programot valamint az ingatlanfelújítási programokat - a panelprogramon túl is - kiemelt fontosságúnak tartja. Borsi László kitért arra is: a tavaszi, három napos  Lakásvásár április 30-án kerül megrendezésre.

Áron alul sem kell senkinek a bedőlt ingatlan
Egyedül a lakosság reménykedik 
Építési engedélyek száma: drasztikus a csökkenés
Tőkére van szüksége? Adja el ingatlanjait!
Csak csordogál a pénz az ingatlanpiacra 

Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG