Irodapiac
A budapesti agglomerációban továbbra is gőzerővel folynak az irodafejlesztések, a korábban elindult projekteket a beruházók láthatóan minél előbb tető alá akarják hozni. A meglehetősen korlátozott kereslet és a piacra belépő nagy mennyiségű új kapacitások nem eredményezhetnek mást, mint a kihasználtsági mutatók további romlását. A BIEF és a GKI felmérési eredményei is arra utalnak, hogy egyre nő az üresen álló irodaterületek aránya a teljes alapterületen belül.
A vállalkozások a válságban az elsők között az irodaköltségeken próbálnak spórolni - mondta el Akar László. Erre vagy meglévő szerződéseik újratárgyalásával, a bérleti díjak lealkudásával van lehetőségük, vagy pedig az alacsonyabb kategóriájú irodába költözéssel van lehetőségük. A GKI adatai szerint csökkenő kihasználtság elsősorban az „A” kategóriás irodák esetében érezhető, a „B” kategóriában Pesten stagnálás, Budán csak „hajszálnyi” (1 százalékpontos) romlás volt regisztrálható.
Az ingatlanfejlesztő és -forgalmazó vállalkozások a következő tizenkét hónapban a vidéki körzetekben további romlásra, a fővárosi agglomerációban az erős túlkínálat fennmaradására számítanak.
Üzlethelyiségek piaca
A GKI Gazdaságkutató Zrt. 2000 tavasza óta szervez negyedévenkénti felméréseket a vállalatok, az ingatlanfejlesztők és –forgalmazók, valamint a lakosság ingatlanpiaci terveinek, szándékainak és kilátásainak feltérképezése céljából. A kutatás az Ingatlan és Befektetés című szakfolyóirat szakmai támogatásával folyik. A GKI fővárosi ingatlanpiaci indexe szintetizálja az egyes részpiacok (a lakás-, az iroda-, üzlethelyiség- és a raktárpiac) várható helyzetét, s ezzel összefoglaló képet ad az ingatlanpiacról. Az index és a részindexek a piaci szereplők jövőbeli kilátásait és várakozásait jellemzi. |
Raktár-, ipari ingatlan- és telekpiac
A logisztikai piacon kissé később érződött a válság negatív hatása (mint az üzlethelyiség-piacon), de azért ebben a szegmensben csak áprilisban és júliusban romlottak a helyzetértékelések. A jelen megkérdezés során némileg tovább romlott a megítélés, aminek a hátterében a fővárosi agglomerációt érintő stagnálás és a vidéki körzetekben tapasztalható romlás áll.A következő egy évet illető várakozások a vidéki körzetekben változatlan, a fővárosi agglomerációban kissé javuló piaci helyzetet valószínűsítenek.
Az üzemcsarnokok piaci helyzetének megítélése az előző felméréshez képest országos átlagban valamelyest romlott, de még így is ebben a szegmensben a legkisebb a túlkínálat mértéke. A közeljövőt illető várakozások már nem utalnak további romlásra.
A telekpiacon – Budapest kivételével – tovább romlott a piaci helyzet megítélése. Az ingatlanokkal foglalkozó cégek véleménye szerint a következő egy esztendőben a piaci helyzet várhatóan nem fog érezhetően javulni, s a vállalati szektorból érkezett válaszok is feltűnően óvatos jövőbeni beruházási magatartásra utalnak.
Lakáspiac
A magyarországi lakáspiacra vonatkozó helyzetértékelések 2008 és 2009 júliusa között felmérésről-felmérésre romlottak. Az idei nyár közepén már-már „horrorisztikusan” rossz helyzetértékelésekkel lehetett találkozni. Ez persze érthető, hiszen a lakáspiacon a tranzakciók számában becslések szerint mintegy 50%-os csökkenés következett be 2009 első félévében. A nagy romlási időszak után 2009. októberében némi korrekció következett be, a piaci helyzetértékelések az egy negyedévvel ezelőttihez képest a legtöbb szegmensben enyhén javultak. A lakáspiac azonban továbbra is súlyosan túlkínálatos.
A lakáspiac helyzetét Akar László szerint jól jellemzi, hogy a lakáshitel-kihelyezések nominális volumene nagyjából 60 százalékkal csökkent az első félévben. A hétfőn napvilágot látott, új lakások építésére kiadott engedélyek számáról beszámoló KSH-jelentés is borús helyzetről tanúskodik: idén szeptemberig 26 százalékkal kevesebb új lakásra adtak ki építési engedélyt, mint a múlt év első 9 hónapjában - részletek >>
A válaszadó ingatlanfejlesztő és -forgalmazó vállalkozások a következő 12 hónapban a vidéki térségekben alapvetően változatlan piaci helyzetre számítanak. A fővárosban a panellakások és családi házak esetében stagnálás, a társasházi lakások esetében némi javulás várható.
A 2009. októberi felmérés eredményei szerint a lakásépítésre és -vásárlásra vonatkozó lakossági várakozások az előző negyedévhez képest összességében nem változtak. A lakásépítést vagy ingatlan vásárlást tervezők aránya együttesen októberben az összes háztartáson belül nem érte el a másfél százalékot. A lakásfelújítást és -korszerűsítést biztosan vagy valószínűleg tervezők aránya sem mutat összességében számottevő változást az előző negyedévhez képest.
Árak
Az új ingatlanok esetében minden ingatlantípus esetében változatlan árak várhatóak. A fejlesztők tehát még költségeik esetleges növekedését sem lesznek képesek vevőikkel elfogadtatni.
A használt lakáspiac várható kilátásairól véleményt mondó cégek Budapesten lényegében csak a panellakások esetében várnak további árcsökkenést. A vidéki területeken 5% körüli áresésre számítanak a válaszadók. Az üzleti ingatlanok esetében is hasonló a helyzet: a fővárosban és környékén kisebb, vidéken nagyobb árcsökkenések valószínűsíthetőek.
Az irodák bérleti díjai a következő 12 hónapban várhatóan nem változnak, a raktáraké és az üzlethelyiségeké pedig csak jelképesen, 1% körüli mértékben csökkenhetnek.
Borsi László, a Lakásvásár Média Csoport elnöke a sajtótájékoztatón elmondta: az idei őszi Lakásvásáron a korábbinál kevesebb kiállító és még kevesebb látogató vett részt. Borsi László elmondása szerint egyértelműen látható a lakást vásárolni szándékozók lehetőségeinek erőteljes szűkülése.
Közel 400 látogató által kitöltött kérdőív alapján készült a Lakásvásár szokásos felmérése, amely az Ingatlan és Befektetés magazinban jelent meg. Ebből kiderül: a válaszadók 80 százaléka 1 éven belül tervez lakást vásárolni. A korábbi felméréshez képest jóval többen, 44 százaléknyian nyilatkoztak úgy, hogy a válság nem befolyásolja lakásvásárlási szándékaikat; Borsi László szerint ez a készpénzes vevők körére igaz elsősorban.
A korábbiaknál jóval többen említették a vásárlás céljaként a használt lakást: ez is a korábbiaknál korlátozottabb mozgásterű, készpénzes vevők növekvő arányáról tanúskodik. A látogatók 70 százaléka 20 millió forintnál kevesebbet tud lakásvásárlásra fordítani.
A vásárlás pénzforrása egyre nagyobb részben a meglévő ingatlan eladása; zuhan a devizahiteles finanszírozók száma, ezzel párhuzamosan hatalmasat ugrott a forinthitelt választók aránya - mondta el Borsi László.
A jövő évi nem, de talán a 2011-es költségvetés hozhat javulást a lakáspiacon, az állam jelenleg megfigyelhető szinte teljes kivonulása Borsi László szerint hosszú távon nem tartható: vagy az építőket, vagy a vásárlókat támogatni kell. A Lakásvásár Média Csoport elnöke a bérlakásépítési programot valamint az ingatlanfelújítási programokat - a panelprogramon túl is - kiemelt fontosságúnak tartja. Borsi László kitért arra is: a tavaszi, három napos Lakásvásár április 30-án kerül megrendezésre.
Áron alul sem kell senkinek a bedőlt ingatlan
Egyedül a lakosság reménykedik
Építési engedélyek száma: drasztikus a csökkenés
Tőkére van szüksége? Adja el ingatlanjait!
Csak csordogál a pénz az ingatlanpiacra
Privátbankár