A tárki legfrissebb "Migráns esélyek és tapasztalatok" című, ez Európai Integrációs Alapból finanszírozott kutatása szerint a magyarok több mint 80 százaléka a kárpátaljai illetve a vajdasági jelöltet választotta, és csak elenyésző arányban jutottak a fiktív álláshoz arab, afrikai és kínai jelöltek.
A Tárki külön vizsgálva a férfiakkal és külön a nőkkel szembeni fiktív munkáltatói döntéseket, mindkét nem esetében a határon túli magyar jelentkező kapta volna meg a képzeletbeli állást a válaszadók négyötödétől. A takarítónői állásra jelentkezők közül a kárpátaljai magyar Sárát választotta a válaszadók 79 százaléka, és a karbantartói állásra a vajdasági magyar Tamást a válaszadók 85 százaléka.
Ön kit választana a helyi önkormányzathoz takarítónőnek illetve karbantartónak?
Forrás: TÁRKI
A képzeletbeli takarítónő-jelöltek esetében a kenyai és az arab származású nők egyformán szerepeltek (8-8 százalékuk volt befutó helyen), míg a fiktív karbantartói pozícióra jelentkező férfiak esetében más külföldiek közül a nigériai származású férfi szerepelt a legjobban és az iráni férfi szerepelt a leggyengébben.
A nemi és származási diszkrimináció együttes vizsgálatát tette lehetővé a második kérdezés, amikor a válaszadóknak az előzőekkel azonos arcképek alapján kellett utazási irodai illetve vagy banki ügyintézőt választani a különböző nemzetiségű fiktív jelöltek közül. A válaszadók döntő többsége, 87 százaléka a határon túli Sárát illetve Tamást választotta az eredményből az is kiderül, hogy a nők jelentős előnyben vannak a férfiakhoz képest. A válaszadók lényegében kétharmada választott első helyen nőt és egyharmaduk férfit.
Ön kit választana ügyintézőnek?
Forrás: TÁRKI
A női ügyintéző-jelöltek közül egyértelműen a kárpátaljai Sára kapta volna meg az állást (53 százalék választotta őt első helyen), míg a „láthatóan más" külföldiek közül az iraki Fatima követi a határon túli magyar lányt és került ezzel a második helyre azáltal, hogy a válaszadók 5 százaléka választotta volna őt erre a munkára. A férfiak közül a vajdasági Tamást választották a legnagyobb arányban (a válaszadók egyharmada), míg a „láthatósan más” külföldi férfiak mindegyikének szinte teljes elutasítottságban volt része.
A válaszadói preferenciákat némileg befolyásolta a kérdezett neme: míg a női válaszadók a férfiaknál valamivel nagyobb arányban választották első helyen Sárát, addig a férfi válaszadók a nőknél nagyobb arányban választották első helyen Tamást.
Privátbankár