A KSH keddi ismertetése szerint januárban az ipari termelés munkanaptényezővel korrigálva 5,7 százalékkal bővült éves összevetésben; az előző hónaphoz képest 8,8 százalékkal emelkedett.
A Barclays Capital ehhez fűzött keddi londoni értékelése szerint ugyanakkor a magyar ipari szektor élénkülése erőteljes mértékben követi a német üzleti szféra teljesítményének növekedését, különösen a német exportszektorét, amelynek a magyar vállalatok jelentős beszállítói.
A magyarországi hazai kereslet azonban továbbra is nagyon gyenge, és a magyar ipari szektor élénkülésének egyoldalúságát mutatja az export és a hazai értékesítés között nyíló rés is - áll az elemzésben.
A cég londoni szakértői hozzáteszik: a prociklikus költségvetési politika, a még mindig óvatos bankok és a devizaadósságokkal terhelt háztartások valószínűleg korlátot szabnak a fogyasztás érdemi erősödésének 2010-ben. A Barclays Capital szerint ez az aszimmetrikus fellendülés a stabil - az export élénkülése által is támogatott - forinttal együtt jó eséllyel kordában tartja az inflációs nyomást, még élelmiszer- vagy külső energiaár-sokkok esetén is.
A ház azt jósolja, hogy amint a tavalyi adóemelések hatásai elenyésznek, az infláció meredek ívben lassulni kezd az idei második félévben, és 2011-ben már a 3 százalékos inflációs cél alatt lesz.
A Barclays Capital keddi értékelése szerint a jelenlegi hazai keresleti és inflációs háttér elvileg lehetővé tenne akár további 1,00-1,50 százalékpontos jegybanki kamatcsökkentést is Magyarországon. Az azonban, hogy a Magyar Nemzeti Banknak "lesz-e bátorsága" a pénzügypolitikai enyhítés folytatásához, nagyban függ egyrészt a kockázatos befektetési termékekkel kapcsolatos globális hangulattól, másrészt attól, hogy az áprilisi választások után megalakuló új kormány hajlandó lesz-e tartani magát a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és az Európai Unióval egyeztetett költségvetési programhoz, amely az idei évre a hazai össztermék (GDP) 3,8 százalékának megfelelő államháztartási hiányt irányoz elő.
A Barclays Capital londoni elemzői szerint a választásokat valószínűleg megnyerő Fidesz retorikája ebben a tekintetben "nem biztató", tekintettel azokra a nyilatkozatokra, hogy az általuk feltárandó tényleges hiány a GDP-érték 7 százaléka felett lesz.
Politikusoktól nem szokatlan, hogy a költségvetési vívmányok félrevezető bemutatásával vádolják a leköszönő kormányokat, ez azonban visszaüthet egy olyan országban, ahol valósak a költségvetés fenntarthatóságával kapcsolatos aggodalmak - áll a Barclays Capital keddi elemzésében. A ház kiemeli azt is, hogy a befektetők Görögország esetében is még élénken emlékeznek a hasonló politikai retorikára.
Hullámvasutazhat idén az ipari termelés
Hoppá! Nagyot ugrott az ipari termelés
Biztató jelek a feldolgozóiparban
MTI