Összesen 123 000 m2 ingatlan került átadásra, 1,54 millió m2-re növelve a teljes modern ipari ingatlanállományt. Fontos azonban megjegyezni, hogy ezeknek a parkoknak az építése még a gazdasági válság magyarországi kitörése előtt kezdődött. A tervezési fázisban lévő spekulatív fejlesztések nagy részét azonban elhalasztották, így a második félévben már jelentős visszaesésről számolhatunk majd be az átadások tekintetében.
Tovább nőtt Budapest és az agglomeráció déli részének a piaci részesedése: az átadott fejlesztések 68%-a itt található. Köztük a két legnagyobb létesítmény a Viktória Park, és az M5 Gyál Üzleti Park 45 000 m2, illetve 35 000 m2 bérbeadható területtel.
A gyenge kereslet és a nagy volumenű átadások eredményeként 22,8%-ra emelkedett az üresedési ráta – a félév során átadott ingatlanoknak csupán 14%-a lett bérbeadva. Nem volt ilyen magas az üresedési ráta az utóbbi öt évben, a teljesen bérbeadott parkok aránya pedig fél év alatt 30%-ról 16%-ra csökkent.
Remény: egyre kapósabbak az ipari ingatlanok? |
"Az ipari ingatlanpiac gyorsan tudott reagálni a gazdasági helyzet változásaira, a tervezési fázisban lévő spekulatív fejlesztések nagy részét elhalasztották. Amellett, hogy 2009 második felében már csak néhány projekt átadására számíthatunk, az üresedési ráta is tartósan 20% fölött fog stagnálni a következő egy évben, ha nem lesz jelentősebb fellendülés a keresletben. A fejlesztők meglévő parkjaikra koncentrálnak, és igyekeznek a lehető legnagyobb kihasználtságot elérni és új bérlőket megnyerni különféle ösztönzőkkel. Azok a projektek lesznek sikeresek, amelyek fejlesztői a legjobban alkalmazkodnak a bérlői igényekhez és a legrugalmasabb bérleti kondíciókat:” Nyilatkozta Tamás Éva, a DTZ ingatlan-tanácsadója.
13 éve áll a Tüskecsarnok üresen: nagyon drága
Irodapiac: nem mozdulnak a bérlők
Eladja áruházait a Tesco
Igénytelen kacatok az újépítésű lakások
Privátbankár