Irán augusztusig kapna haladékot
A nyugati hatalmak egységes véleményével szemben az ugyancsak BT-tag Kínának és Oroszországnak az az aggálya, miképpen lehet jogilag kötelező érvényűvé tenni a felszólítást. A vita akörül forog, hogy a határozatban hivatkozzanak-e az ENSZ-alapokmány VII. fejezetére, amely nem teljesítés esetére akár erő alkalmazását is lehetővé teszi.
A brit-francia-német kezdeményezés szerint az ENSZ szélesebb körű vizsgálatokat végezne Iránban mint amit az 1970-es atomsorompó-egyezmény előír. A Nemzetközi Atomenergia-ügynökségnek pedig már augusztusban jelentést kellene készítenie arról, hogy Teherán együttműködik-e ezen a téren.
Ali Laridzsáni, Irán nukleáris ügyekben illetékes főtárgyalója tegnap azt közölte, hogy Irán folytatni kívánja az egyeztetést a nukleáris programjáról folyó vitában, de augusztus 22. előtt hivatalosan nem válaszol a megoldást célzó nyugati ajánlatcsomagra.
Nyugati feltételezés szerint Irán már 18 éve atomfegyver előállításán munkálkodik. Teherán tagadja ezt, azt állítja, csak azért törekszik az urándúsítás fejlesztésére, hogy biztosítani tudja atomenergia-programjához a fűtőanyagot.
Irán csak végső esetben nyúl az olajfegyverhez