A bérleti díjak növekedésére irányuló jelek néhány országban már láthatóak az első negyedévben, kiváltképpen az irodapiacon, először a válság kirobbanása óta. A CBRE irodabérleti-díj indexének növekedését főleg Párizs és London mozgatta, és ez kiváltképp azért jelentős, mert az irodapiaci szektor mutatta a legnagyobb visszaesést az előző negyedévben. A fordulat azt a tényt is tükrözi, hogy az irodapiacon volt megfigyelhető a hozamok legjelentősebb esése: a városok közel felében csökkentek a hozamok 2010 első negyedévében.
Richard Holberton, a CBRE európai kutatási igazgatója a változást így kommentálta: „Az ipari és kiskereskedelmi ingatlanszektorok indexei változatlanok maradtak az első negyedévben, csekély változást mutatva mind a bérleti díjak, mind a hozamok esetében. Az európai irodapiacon viszont fordulat következett be, főleg a londoni és párizsi változások miatt. A londoni City-ben például a díjak közel 10 százalékkal nőttek, míg a hozamok további 50 bázisponttal zsugorodtak az elmúlt negyedévben. Bár a bérlői kereslet egyértelműen növekszik, a bérleti díjak jelentős növekedéséhez több idő kell. Az üresedési szintek ma a legtöbb európai városban magasabbak, mint Londonban és Párizsban, és még sok idő fog eltelni, amíg ezt a túlkínálatot felszívja a kereslet.”
Mi a helyzet itthon? Borbély Gábor, a CBRE budapesti vezető elemzője szerint a magyar piacon enyhült a hozamokra nehezedő nyomás. Az irodapiacon az elvárt minimumhozam 8%, ami három negyedéve változatlan szinten áll, és inkább a csökkenés irányába erősödnek az elvárások. A bevásárlóközpontok esetén ezek a várakozások már hozamcsökkenést eredményeztek, a minimális hozam 7,5%, ami 25 bázispont csökkenést mutat januárhoz képest. „Ez teljesen belesimul a közép-európai trendbe. Bukarestben és Varsóban is hasonló mértékű és irányú volt a korrekció, és egyelőre csak a bevásárlóközpontokat érintette.” |
Az irodapiaci hozamok Európa-szerte estek 2010 első negyedévében. A CBRE európai hozamindexe az EU-15-ök piacain 15 bázispontot csökkent, és 48 bázisponttal múlja alul az egy évvel ezelőtti szintjét. A vizsgált 55 városból 25-ben csökkentek a hozamok, 29-ben változatlanok maradtak és csak egyben nőttek. A legnagyobb esés (100 bázisponttal 14 százalékra) Kijevben történt, míg Oslóban, a londoni City-ben és a West Enden 60 bázisponttal 6,25, 5,5, illetve 4,25 százalékra csökkentek. Az egyedüli kivétel Athén volt, ahol a hozam 25 bázisponttal 6,5 százalékra nőtt.
A kiskereskedelmi hozamok marginálisan változtak a negyedévben: a CBRE európai hozamindexe az EU-15-ök piacain 5 bázisponttal csökkent, így 21 bázisponttal marad el az egy évvel ezelőtti szinttől. A hozamok a vizsgált 49 város közül 31-ben változatlanok maradtak, 17-ben lefelé, Athénban felfelé mozdultak, utóbbiban 25 bázisponttal 6 százalékra. A legnagyobb esés Bukarestben (50 bázisponttal 11,5 százalékra) és Edinburgh-ban (50 bázisponttal 5,75 százalékra) történt és további 10 városban csökkent a hozam 25 bázisponttal.
Az ipari hozamok is csökkentek a negyedévben: a CBRE európai hozamindexe az EU-15-ök piacain 3 bázisponttal csökkent, így 16 bázisponttal marad el az egy évvel ezelőtti szinttől. 46 városnál 31-ben változatlan maradt, 13-ban csökkent és csak két városban nőtt (Isztambulban 100 bázisponttal 11 százalékra és Athénban 25 bázisponttal 8,25 százalékra.) A legnagyobb esés Kijevben volt megfigyelhető 100 bázisponttal 16 százalékra, míg Párizsban és Oslóban 50 bázisponttal 7,75, illetve 7 százalékra csökkent a hozamszint.
Bérleti díjak
Az első osztályú irodák bérleti díja nőtt a negyedévben: CBRE európai bérleti díj-indexe az EU-15-ök piacain 1,1 százalékkal nőtt, ami még így is 4,5 százalékkal kevesebb az egy évvel korábbinál. A 55 vizsgált városból 5-ben nőttek a díjak, 9-ben csökkentek, míg 41-ben változatlanok maradtak. A legnagyobb drágulás Tel Avivban volt megfigyelhető (13 %), míg a londoni City-ben 9 százalékkal nőttek a díjak. Cape Townban és Durbanban a díjak viszont 8 százalékkal csökkentek.
A kiskereskedelmi ingatlanok díjai gyakorlatilag változatlanok maradtak, a díjindex 0,1 százalékkal csökkent, habár év/év szinten 0,3 százalékkal nőtt. 49 városnál 20-ban csökkent, 34-ben változatlan maradt és csak háromban nőtt. A legnagyobb esés Dublinban (-13 %), Oportóban és londoni City-ben (-12,5%) történt. Berlinben és Glasgow-ban viszont négy százalékos emelkedés volt.
Az ipari-ingatlanok bérleti díjai is csak kismértékben változtak, a díjindex 0,2 százalékkal emelkedett, az éves változás -2,2 százalékot tett ki. 46 városból 35-ben a díjak változatlanok maradtak, 10-ben csökkentek és csak egy piacon emelkedtek. A legnagyobb esés Edinburgh-ban és Szófiában (-7 %) volt megfigyelhető, Rotterdam (+4%) drágult egyedül.
A Váci úti irodákat szeretik a legjobban
Üresen állnak a vadonatúj irodák
2012-ben áll talpra az irodapiac
Európai ingatlan: 200 milliárd törlesztésre vár
Privátbankár