.jpg)
Az osztrák alkancellár az EU központi feladatának nevezte a lisszaboni célkitűzések elérését, aminek egyik eszköze szerinte az adópolitika. Noha lehetnek feszültségek és ellentétek az uniós szintű szabályozás és a nemzeti érdekek között, elengedhetetlennek nevezte az együttműködést, az összhang megteremtését. Véleménye szerint az EU-s országokban érvényben lévő különböző adózási rendszerek hátráltatják a vállalkozásokat, és akadályt képeznek a kapacitások kihasználása előtt. Leszögezte, hogy mindezt figyelembe véve Ausztria támogatja az EU-bizottság 2008-ban előterjesztendő javaslatát az adóalap kalkulációjának harmonizálására.
Kovács László ugyancsak azt hangoztatta, hogy ha Európa helyt akar állni a globális méretű versenyben, és szeretné kielégíteni a tagországok lakosságának igényeit, akkor mindenféleképpen növelni kell versenyképességét, különben nem marad elegendő forrás a fejlesztésekre és a szükségletek fedezésére.
Kifejtette, hogy a jelenlegi helyzet, amelyre az a jellemző, hogy nemcsak az adóráták eltérőek, hanem az adóalap kiszámítási módszere is más és más az egyes EU-tagállamokban, csökkenti az átláthatóságot, sőt, jelentős adminisztrációs terhekkel jár. Az akadályok miatt sok közepes méretű és kisvállalkozás kétszer is meggondolja, hogy kimerészkedjen-e a belső piac határain túlra - mondta.
Az EU adó- és vámügyi biztosa felhívta a figyelmet arra is, hogy a készülő, kétharmados jóváhagyást igénylő bizottsági javaslat nem fogja megsérteni az adópolitika nemzeti keretekben történő szabályozásának jogát, hiszen nem az adók egységesítéséről van szó, hanem az adóbázis kiszámításának összhangba hozataláról.
Mindketten aláhúzták, hogy tapasztalataik szerint az üzleti szektor támogatja a bizottsági kezdeményezést.
Marad az iparűzési adó: mindenkinek jó hír, kivéve a vállalkozókat (hanganyag)
Az EU döntött: maradhat az iparűzési adó
Veres: 1600 milliárdot odaírhatunk 2009-hez
.Korszerűsítik az uniós vámkódexet
MTI