2010. januárban az egyhavi átlagos fogyasztóiár-emelkedés 1,4% volt, 2009. januárhoz viszonyítva az árak 6,4%-kal növekedtek - közölte a Központi Statisztikai Hivatal.
Egy hónap alatt – 2009. decemberhez viszonyítva – az élelmiszerek árai 2,2%-kal növekedtek. Növekedett az idényáras élelmiszerek, azaz a burgonya, friss zöldség, gyümölcs (13,7%), az étolaj (10,9%), valamint a szalámi, szárazkolbász, sonka (3,3%) ára. Az idényáras élelmiszerek nélkül számítva az élelmiszerek árai az előző hónaphoz képest 0,8%-kal drágultak. Árcsökkenés volt megfigyelhető a sertéshús (2,4%) és a párizsi, kolbász (2,2%) esetében.
Az átlaghoz képest nagyobb mértékben emelkedtek a szeszes italok, dohányáruk (2,6%) és az egyéb cikkek (2,5%) árai, ez utóbbin belül a járműüzemanyagok ára 6,5%-kal nőtt. Szintén átlag felett drágult a háztartási energia (1,7%), ezen belül a vezetékes gáz ára 2,3%-kal nőtt.
Az elemzőket meglepte a januári 6,4 százalékos infláció, az MTI kérdésére pénteken 3,8-4,5 százalékos átlagos éves inflációt jeleztek előre 2010-re. Kellemetlen meglepetésnek nevezte a 6,4 százalékos inflációs adatot Németh Dávid. Az ING Bank elemzője 6 százalékos fogyasztói árnövekedéssel számolt. Az MKB Bank prognózisa 5,8 százalékos infláció volt - mondta Kondrát Zsolt vezető elemző. |
12 hónap alatt, 2009. januárhoz viszonyítva, az élelmiszerek árai az átlagosnál kisebb mértékben, 2,9%-kal emelkedtek. Ezen belül jelentősen drágult a kávé 12,9, a tojás 9,9, csokoládé, kakaó 9,6, a párizsi, kolbász 6,9, valamint a házon kívüli étkezés 6,7 százalékkal. Árcsökkenés következett be az étolaj (14,2%), a liszt (6,4%) és a tej (5,7%) esetében.
Az átlaghoz képest nagyobb mértékben, 13,7%-kal drágultak az egyéb cikkek, ezen belül a járműüzemanyagok ára 31,7%-kal, a gyógyszer, gyógyáru 8,5%-kal drágult. Szintén átlag feletti (11,6%) volt az áremelkedés a szeszes italok, dohányáruk esetében. A szolgáltatások átlag alatti 5,6%-os árnövekedésén belül a szemétszállítás 13,7, a helyi tömegközlekedés 7,1%-kal drágult. Szintén átlag alatt emelkedtek a háztartási energia árai (4,0%), ezen belül az elektromos energia ára 15,9%-kal nőtt, a távfűtésé 17,1%-kal csökkent. A tartós fogyasztási cikkekért átlagosan 3,9%-kal, a ruházkodási cikkekért 1,2%-kal kellett többet fizetni, mint egy évvel ezelőtt.
Ön szerint változást hoz az új kormány? Szavazzon! |
A becslés korlátozott információs bázisra épül, így a végleges adatok a gyorsbecslésben közöltektől eltérhetnek. Az előzetes adatok alapján 2009-ben a gazdaság teljesítménye 6,3%-kal, a naptári hatás kiszűrésével 6,2%-kal esett vissza.
Privátbankár Árkosár: 1%-os áremelkedés |
Szabó Péter, a KSH főosztályvezetője elmondta: tavaly az utolsó negyedévben a mezőgazdaság gyengébben teljesített, mint egy évvel korábban, az építőipar "kifulladni látszik", ami ront a negyedéves eredményen. Az ipari teljesítmény ugyanakkor javul, egyszámjegyű csökkenést valószínűsítenek a szakemberek. Ez a főosztályvezető szerint elsősorban a bázishatásnak köszönhető. A visszaesést lassította az export teljesítménye is - tette hozzá.
GDP-adatok és infláció Európában
Az EU 27 tagországában 2009. decemberben a fogyasztói árak a harmonizált adatok szerint átlagosan 1,4%-kal voltak magasabbak, mint 2008. decemberben. Árcsökkenés volt megfigyelhető többek között Írországban (2,6%) és Észtországban (1,9%), a legnagyobb áremelkedést pedig Magyarországon (5,4%) és Romániában (4,7%) mérték.
Tavaly a negyedik negyedévben nem változott a német GDP a harmadik negyedévihez képest és 2,4 százalékkal csökkent a 2008 negyedik negyedévihez képest. Az elemzők negyedéves összevetésben 0,3 százalékos növekedést, éves összevetésben 2,2 százalékos csökkenést jeleztek előre. A német szövetségi statisztikai hivatal megerősítette a 0,5 százalékos 2009-es GDP csökkenést jelző korábbi adatát. A tavalyi első negyedévben 3,5 százalékkal csökkent a GDP az előző negyedévhez képest, a második negyedévben 0,4 százalékkal nőtt, a harmadik negyedévben pedig 0,7 százalékkal emelkedett.
A szlovák gazdaság teljesítménye a vártnál kisebb mértékben, 2 százalékkal bővült 2009 negyedik negyedévében az előző negyedévhez képest, de a harmadik negyedévi 1,6 százalékos GDP-növekedési ütemhez képest gyorsult. A 2008-as negyedik negyedévihez képest a 2009 negyedik negyedévi GDP 2,7 százalékkal esett vissza, kevésbé, mint a harmadik negyedévben, amikor 4,9 százalékos volt a visszaesés éves összevetésben. Elemzők 2,2 százalékos negyedik negyedévi GDP növekedést jeleztek előre negyedéves összevetésben és 4,1 százalékosat éves összevetésben. A szlovák statisztikai hivatal adatai szerint 2009-ben az ország bruttó hazai terméke 4,7 százalékkal zsugorodott.
A várakozásokkal ellentétben még csökkent a cseh bruttó hazai termék a tavalyi év utolsó három hónapjában. A statisztikai hivatal pénteken ismertetett adatai szerint a GDP 0,6 százalékkal csökkent az előző negyedévhez, és 4,2 százalékkal az egy évvel korábbihoz képest. Elemzők negyedéves összevetésben 0,8 százalék növekedésre, éves szinten 2,8 százalékos csökkenésre számítottak.
A román bruttó hazai termék (GDP) 2009-ben 7,2 százalékkal csökkent 2008-hoz képest - közölte pénteken a román országos statisztikai hivatal (INS) az első becslések alapján. Elemzők 7 százalékos visszaesést vártak. A fogyasztói árak 1,68 százalékkal nőttek januárban decemberhez képest, éves szinten az infláció 5,2 százalékra gyorsult a tavaly év végi 4,7 százalékról.
Nem lesz nekünk jólét, ha a németek megtorpannak
Nyáron az áremelkedés behúzza a kéziféket
Tavasszal a gazdaság is kijön a barlangból?
MTI, Privátbankár