Előállhat olyan helyzet, amikor Magyarország újra IMF-hitelre szorulhat, ezt sem tartja elképzelhetetlennek Járai Zsigmond egykori jegybankelnök és pénzügyminiszter, aki jelenleg az MNB felügyelőbizottságát vezeti, valamint elnökli a Költségvetési Tanácsot. Utóbbi grémium korábban úgy nyilatkozott, hogy az idei és jövő évi hiánycél tatható, a 2012-es büdzsével pedig egyetértett, Járai tegnap este a TV2 esti hírműsorában mégis arról beszélt, két nagy kockázati tényezőt is lát a jövő évi költségvetéssel kapcsolatban. Az egyik a nemzetközi környezet alakulása, mely "rendkívül bizonytalan".
A tervezett bevételeket veszélyezteti ezen kívül az is, hogy az ezt biztosító törvények jó része még nem készült el. Ez ugyanakkor - mint mondta - minden évben így szokott lenni.
Járai szerint a jegybank 2010-ben túl sokat költött magára és sok a "tanácsadói szerződés is", melyek feleslegesek. Az egykori MNB-vezér szerint a monetáris politika évek óta rossz irányba halad, rég kamatot kellett volna csökkentenie a jegybanknak és pénzt pumpálnia a gazdaságba - ahogy ezt más európai államok is tették. Járai szerint az MNB megszorító pénzpolitikája, és a devizahitelesek magas aránya miatt a fogyasztás élénkítésre nagyon kevés eszköze van a kormánynak. Ettől függetlenül a KT-elnök az áfarendszerben "lát még mozgásteret" - főleg ami az adóbeszedés hatékonyságát illeti.
Járai szerint "kicsit szerencsétlen időpontban, egy válság közepén" vezették be az egykulcsos adórendszert, melynek az lenne a lényege, hogy a lakosság a nála maradt jövedelmeket visszaforgassa a gazdaságba, ehelyett viszont sokan inkább megtakarítanak.
A végtörlesztés valóban nehéz helyzetbe hozta a bankokat Járai szerint, de ezt maguknak is okozták. "Sok bank nagyon durván és pénzéhesen belement a svájci frank hitelezésbe. Elsősorban persze az előző kormány a felelős, a bankok csak követték a nagyobb profitot" - mondta a KT első embere.
Privátbankár