Emlékeztetett rá: a foglalkoztatási feszültségek kezelésénél az állami segítségnyújtás alapfeltétele, hogy a vállalatok aktív szerepet vállaljanak saját helyzetük stabilizálásában. A gazdálkodó szervezetek működőképességének - nem bármi áron történő - fenntartásával a munkahelyek megtartását nevezte a legfontosabb célnak. Hangsúlyozta azonban: ha nem konszolidálható a vállalkozás, a hangsúlyt a munkavállalók támogatására helyezik.
A hazai forrásból finanszírozott programok közül az Országos Foglalkoztatási Közalapítvány (OFA) 7,2 milliárd forint, a Foglalkoztatási és Szociális Hivatal 10 milliárd, a minisztérium pedig 700 millió forintos összeget biztosít munkahelymegtartásra, összesen 17,9 milliárd forintot. Az OFA pályázatait már lezárták, a szociális hivatal pályázatai azonban még nyitva vannak, a keretösszeg fele fogyott el, és a minisztérium központi munkahelymegőrző programja is folyamatban van - sorolta.
Az uniós támogatások közül megemlítette: a Nemzeti Fejlesztési Ügynökségen keresztül a kkv-k számára munkahelymegőrző támogatásra munkaidő csökkentéssel, képzéssel kombinálva 20 milliárd forintot, a nagyvállalatok részére 10 milliárd forintot biztosítanak, a 2-150 millió forintos támogatásokra év végéig lehet jelentkezni.
Az év eleje óta tartó programok forrásai eddig mintegy 68 ezer munkahely megtartását tették, illetve teszik lehetővé. Mérséklődött a munkanélküliség Észak-Magyarországon Szlovák munkanélküliség: célba vette a 12%-ot |
A központi munkahelyteremtő támogatás keretében 1,5 milliárd forintból 1.300, a magas hozzáadott értékű tevékenységek támogatásánál 254 új munkahely, illetve 751 új távmunkahely jöhet létre.
Az államtitkár emlékeztetett rá, hogy a gazdasági válság felerősítette a munkaerő-piaci feszültségeket, a negatív hatásokat a kormány a foglalkoztatók támogatásával próbálja csökkenteni. Emellett a foglalkoztatottak mobilitását is segítik.
Hangsúlyozta: a dolgozni akarókat tekinti a kormány a gazdaság motorjának, ezért is támogatja őket. Említést tett az államtitkár az új típusú foglalkoztatási formák növekvő szerepéről, különösen a hátrányos helyzetűek esetében.
Az építőipar helyzetét firtató kérdésre Szollár Domokos kormányszóvivő kifejtette: az ágazat lekötött rendelésállománya több mint 26,4 százalékkal nőtt májusban, ami munkát és munkahelyeket is jelenthet őszre.
Az "Út a munkához" programot a foglalkoztatás egyik legsikeresebb területének nevezte Simon Gábor, megemlítve, hogy ebben 80 ezer ember dolgozik, nem segélyt hanem munkajövedelmet realizálva.
A válság miatt csökkentek az adóbevételek
Felére csökkentik az igazgatósági költségeket
Hiába hajtottak: nincs jutalom az APEH-dolgozóknak
Ha ügyesek vagyunk, megéri a cafetéria - útmutató