Jó életet akar a kormány a diplomásoknak
A munkaerőpiacon "farkastörvények uralkodnak", s aki hiányos ismeretekkel, felkészületlenül érkezik oda, óhatatlanul lemarad - jelentette ki a köztársasági elnök. Szerinte nem léphet ki az életbe egy diplomás olyan "alapkompetenciák" nélkül, mint a nyelvtudás, matematikai, digitális és informatikai ismeretek, vállalkozói és kommunikációs készség, illetőleg társadalmi, szociális és kulturális tájékozottság.
Schmitt Pál rámutatott: többrétű, szerteágazó ismeretekre és tudásra kell szert tenni. Amikor a modern oktatáspolitika jegyében a versenyképességről, kreativitásról és innovációról beszélünk - folytatta -, akkor "a fogalmak mélyén olyan alapértékek vannak, mint az alázat, a precizitás, a tanulás szeretete".
Az ősszel kerül a kormány elé az új felsőoktatási törvény koncepciója, s azt követően kezdődhet meg a módosítás folyamata - mondta tanévévnyitó beszédében Rétvári Bence, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium államtitkára. Rámutatott: úgy szeretnék a felsőoktatási törvényt módosítani, hogy a leginkább érintettek - oktatók, hallgatói szervezetek, adminisztratív dolgozók - elmondhassák a véleményüket.
Rétvári Bence hangsúlyozta azt is, hogy olyan felvételi eljárást szeretnének létrehozni, amely nemcsak egy mechanikus rendszer szerint "hozza be" a felsőoktatásba a fiatalokat, hanem "egyszerre tekinti a teljesítményt és az embert, egyszerre figyeli az alkalmasságát és a személyes tulajdonságait".
"Azt szeretnénk elérni, hogy az egyetemekről kikerülő fiatalok jó állami gondoskodás mellett jól tudjanak élni Magyarországon" - mondta az államtitkár, megjegyezve: igyekeznek perspektívát kínálni, s a legjobbakat itthon tartani és foglalkoztatni.
MTI