A folyamatosan csökkenő árszint, a nagy adminisztrációs teher és a biztosítókat sújtó különadók Magyarországon a kgfb-üzletágat válságba sodorták. A hazai üzletági vezetők két éven belül reméltek fogkozatos áremelkedést az igen árérzékeny hazai környezetben. De mi a helyzet máshol? Vessünk egy pillantást a nyugat-európai kötelezők piacára!
Ár és kár
Az S&P Franciaország és Németország érett biztosítási piacain a versenyt okolja a gépjármű-biztosítási díjakra nehezedő nyomás, és az egyre gyengébb kötési teljesítmények miatt. Az Egyesült Királyságban pedig az egyre növekvő kárigények rontják a társaságok teljesítményét.
Eközben a befolyt biztosítási díjak tőkepiaci befektetéséből származó jövedelmek sem valószínű, hogy sokat tudnak javítani a gyenge működési eredményen – közölte az S&P hitelelemzője, Johannes Bender.
A gépjármű-biztosítók mindhárom piacon növelni tudják áraikat a közelmúltban, amelyek a fellendülés jeleit mutatják a biztosítási piacon. Ugyanakkor a piac még mindig kihívásokkal teli, amely vajmi kevés esélyt ad arra, hogy a kárhányad 100% alatti szintre csökkenjen a következő két évben – derül ki a jelentésből.
Az amerikai álom nem tetszik Európának |
Németországban az S&P arra számít, hogy az új árazási stratégiának köszönhetően a gépjármű-biztosítási díjak szerény növekedést tudnak produkálni 2012-ben, amely a társaságok működési eredményeit is előnyösen érintené. Ugyanakkor nem valószínű, hogy ez elegendő lesz ahhoz, hogy megakadályozza a további működési veszteségeket, tekintve a téli hónapok megemelkedő kárigényeit és a folyamatos verseny miatti árnyomást.
Azt sem tartjuk valószínűnek, hogy a díjemelkedés elegendő lesz a német biztosítók teljesítményének olyan mértékű fellendüléséhez, melyet a korábbi ciklikus fellendülések idején tapasztaltak – fogalmazott a szakember.
Hasonlóak a kilátások a brit piacon is, ahol a biztosítók egyre nagyobb testi sérülésből fakadó kárigénnyel szembesülnek. A társaságok ezekre elsősorban a díjak erőteljes emelésével reagáltak, melyek némileg javítottak a 2010-es teljesítményükön.
Az S&P kétségét fejezte ki, hogy az ágazat 2012-ig nyereségessé tud válni, nem valószínű ugyanis, hogy a díjemelés önmagában hosszú távú megoldást jelent a személyi sérülésekkel kapcsolatos kárigények emelkedésére.
Franciaországban a piaci szereplők az emelkedő kárigényekre szintén a díjak emelésével reagáltak. Az alacsony GDP-előrejelzéseknek és a várhatóan visszafogott befektetési jövedelmeknek köszönhetően az S&P arra számít, hogy a növekedés fő forrása nem is lehet más, mint a díjemelés.
Privátbankár