Az Economist Intelligence Unit (EIU) - a világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű gazdaságelemző cége - márciusra szóló, Londonban már hozzáférhetővé tett legfrissebb világgazdasági prognózisa szerint a globális bruttó össztermék (GDP) vásárlóerő-paritáson mérve - a tavalyi 0,9 százalékos visszaesés után - az idén 3,7 százalékkal növekszik. Az EIU előző előrejelzésében 3,6 százalékos, az egy hónappal korábbiban 3,5 százalékos idei globális növekedési prognózis szerepelt.
A ház új összeállítása szerint a világgazdasági kilábalás, amely az ázsiai feltörekvő térségben kezdődött, most már a legtöbb nagy gazdasági erőcentrumra kiterjedt. A vállalatok és a fogyasztók felismerték, hogy már valószínűtlen a legrosszabb fejleményekre kidolgozott forgatókönyvek megvalósulása, és a kedvezőbb kilátásokhoz igazítják fogyasztásukat, beruházásaikat és foglalkoztatási gyakorlatukat - áll az EIU elemzésében.
A cég londoni elemzői fontos fejleményként emelik ki, hogy az üzleti vállalkozások már befejezték a raktárkészlet-leépítést, amely a korábbi gazdasági visszaesés egyik fő tényezője volt.
Az EIU felidézi, hogy az amerikai gazdaság teljesítménye a tavalyi utolsó negyedévben a várakozásokat messze meghaladó ütemben, éves szintre átszámolva 5,7 százalékkal nőtt; ez a leggyorsabb, így számolt amerikai növekedés volt a 2006 első negyedében mért 5,4 százalék óta. A ház megjegyzi ugyanakkor, hogy az elmúlt negyedévi amerikai megugrás fő hajtóerejét a raktárkészlet-változások adták: ezek 3,4 százalékponttal járultak hozzá a növekedéshez.
Az EIU mindent egybevetve jelentősen, az eddigi 2,5 százalékról 2,8 százalékra javította idei évre szóló amerikai GDP-reálnövekedési előrejelzését, és most már azt is jósolja, hogy a jegybank szerepét betöltő Federal Reserve az idei harmadik negyedben pénzügypolitikai szigorításba kezd.
Az EIU szerint a Fed a jelenlegi, 0-0,25 százalékos szövetségi napikamat-célsávról áttér a 0,5 százalékos kamatszintre, majd az idei negyedik negyedévben ezt 1,0 százalékra emeli tovább, és 2011 jelentős részében ezen a szinten tartja alapkamatát.
A cég londoni elemzői hangsúlyozzák, hogy ezt az előrejelzést komoly kockázatok terhelik, és továbbra is erős az esélye annak, hogy az első Fed-szigorításra csak jóval később kerül sor.
Az EIU továbbra is fenntartja azt a prognózisát, hogy az amerikai gazdaság növekedése az élénkítő intézkedések kifutásával 2011-ben jelentősen visszalassul; a ház londoni elemzői arra az évre csak 1,6 százalékos amerikai GDP-pluszt várnak.
A cég szerint ugyanakkor az euróövezet a tavalyi 4,0 százalékos GDP-mínusz után az idén mindössze 0,9 százalékos növekedést produkál, és a valutauniós gazdaság teljesítménye 2011-ben is csak 1,0 százalékkal emelkedik. Az EIU szerint ennek egyik magyarázata az, hogy a kis- és középvállalati szektor - amely sok térségi országban, kiemelten Németországban és Olaszországban a gazdaság pillérét jelenti - továbbra is igen nehezen jut piaci finanszírozáshoz. Mindezek alapján az euróövezeti jegybank (EKB) "még egy ideig" bizonyosan nem emeli tavaly május óta 1 százalékon tartott kamatát - áll az elemzésben.
Az Economist Intelligence Unit új előrejelzése szerint a kelet-európai átalakuló térség kilábalási üteme jelentős mértékben elmarad a globális felzárkózó országcsoport egészének növekedésétől, de a kilátások javulnak. Az EIU az átalakuló térség egészében az idén 2,1 százalékos, jövőre 3,6 százalékos növekedést vár, de a közép-európai EU-országokban - Magyarországon, Csehországban, Lengyelországban, Szlovákiában és Szlovéniában - csak 1,2, illetve 2,8 százalékos GDP-pluszt valószínűsít erre a két évre.
A ház előrejelzése szerint Magyarország "egyike lesz azon néhány országnak", amelyek teljesítménye még az idén is csökken.
Ugyanezt jósolta nemrég kiadott, egyébként javított térségi prognózisában a londoni Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD). Az átalakuló gazdaságok finanszírozására alapított pénzintézet várakozása szerint a magyar GDP-érték 2010-ben 0,6 százalékkal csökken a 6,7 százalékosra becsült tavalyi visszaesés után. Ez is azonban jobb előrejelzés az előzőnél: az eggyel korábbi, októberben kiadott EBRD-prognózis még 0,9 százalékos idei magyarországi gazdasági visszaesést valószínűsített. A bank jövőre a magyar hazai össztermék 2,0 százalékos növekedését jósolja.
Más nagy citybeli házak azonban már az idei évre is növekedést várnak a magyar gazdaságban. A JP Morgan bankcsoport londoni elemzői a tavalyi negyedik negyedévről múlt héten közzétett első GDP-becslés után azt írták: mivel a belső kereslet jó eséllyel továbbra is gyenge marad, csak az év közepétől várják az éves összevetésben számolt növekedés beindulását a magyar gazdaságban. Hozzátették ugyanakkor: 2010 egészében 0,5-1,0 százalék közötti növekedést valószínűsítenek Magyarországon.
Hogyan kaszálhatunk a kínai befektetéseken?
Fél év múlva pluszban lesz a GDP-nk
Nem lesz nekünk jólét, ha a németek megtorpannak
Az OECD pesszimistább a magyar kormánynál
MTI