Jogértelmezési vita lehet a parlament feloszlatásából?
Lövétei István alkotmányjogász szerint nem a jelenlévő, hanem az összes képviselő többségének igen szavazata szükséges a parlament feloszlatásának kimondásához, mert szerinte relatív többség nem lehet elegendő egy kormány létét eldöntő kérdésben - az alkotmányjogász erről csütörtökön nyilatkozott az MTI-nek.
Lövétei István azt mondta: sem az Alkotmány, sem más alkotmányos jogszabály nem mond semmilyen részletszabályt a parlament feloszlatásáról, s az Alkotmányban is csak annyi szerepel, hogy az Országgyűlés kimondhatja feloszlását megbízatásának lejárta előtt is.
Szerinte azonban amikor a parlament feloszlatja önmagát, akkor valójában a kormányt "vonja ki a forgalomból", tehát a feloszlatás gyakorlatilag a kormány megválasztásának "inverz művelete". Mivel a miniszterelnökről, illetve a kormány programjáról szóló szavazás esetében az összes (386) képviselő többségének igen szavazata szükséges, ezért Lövétei István szerint ugyanennek az elvnek kell érvényesülnie a parlament feloszlatásánál is.
MTI