A GKI felmérése szerint már régóta a lakáspiacon a legborúsabbak a kilátások, s ez most sincs másképpen. Az üzleti ingatlanpiac szegmensei közül továbbra is az irodapiac a legkevésbé perspektivikus. Ugyanakkor ismételten a raktárpiac kilátásai viszonylag a legkedvezőbbek.
Az irodapiac összesített megítélése – a 2010. júliusi és októberi romlás után – 2011 januárjában javult. A jelen felmérés során – a nyugati országrész kivételével – ismét javuló megítélésekkel találkoztunk. Az ingatlanfejlesztő és -forgalmazó vállalkozások a következő 12 hónapban a fővárosban és Nyugat- Magyarországon némi javulásra számítanak. A fővárosra vonatkozó 2011. áprilisi várakozások valamelyest kedvezőbbek az egy negyedévvel ezelőttinél.
Az üzlethelyiségek piaca
A belföldi vásárlóerő – elsősorban a magas hitelterhek miatt – egyelőre nem túl acélos, de azért 2011-ben már némi élénkülés várható a kiskereskedelmi forgalomban - derült ki a legfrissebb GKI-felmérésből. Idén több új kapacitás is belépett, illetve várhatóan belép a piacra, így a verseny intenzitása semmit sem csökken. Az üzlethelyiségek piacának megítélése országos átlagban nem változott az előző negyedévi megkérdezéshez képest. Az ingatlanokkal foglalkozó cégek válaszadó képviselői a következő egy évre – országos átlagban – lényegében változatlan piaci helyzetet jeleznek előre. A fővárosra vonatkozóan e várakozások kedvezőbbek, mint voltak 2011 januárjában.
A raktárpiac értékelése országos átlagban a jelen felmérés során nem változott érdemben a korábbihoz képest. Ugyanakkor a fővárosban határozott javulás, míg vidéken további romlás következett be. A logisztikai ingatlanpiac visszaesése megállt, de élénkülés egyelőre nem tapasztalható. A válaszadó ingatlanos cégek szerint a következő 12 hónapban várhatóan stagnáló piaci helyzet valószínű. Az ingatlanos cégek várakozásai 2011 áprilisában kedvezőbbek az egy negyedévvel ezelőttinél.
A telekpiacot érintő összesített helyzetértékelés 2009 októbere óta felmérésről-felmérésre csak enyhén változik, a jelen megkérdezés során is csak a hibahatárt éppen meghaladó mértékű romlást regisztráltunk. Az egyetlen régió Nyugat-Magyarország, ahol javult e részpiac megítélése, azaz a túlkínálat valamelyest csökkent. Az ingatlanos cégek a következő egy évre változatlan helyzetet jeleznek előre a fővárosban és környékén valamint a Dunántúlon, az ország keleti felében némi javulás elképzelhető.
A lakáspiac
A magyarországi lakáspiacra vonatkozó helyzetértékelések az előző negyedévhez képest alig változtak, némi javulás volt érzékelhető a budai zöldövezetben és a fővárosi családi házas területeken. Kelet-Magyarországon a családi házak kivételével általában romlott a helyzet. Nyugat-Magyarországon csak a családi házak esetében volt némi romlás érzékelhető - hangzott el a sajtótájékoztatón.
A válaszadó ingatlanfejlesztő és -forgalmazó vállalkozások a következő 12 hónapban a maihoz képest nem várnak jelentős változásokat, azaz a lakáspiaci fellendülés a megkérdezettek szerint még várat magára. E vélekedés érthető, hiszen a keresletet visszafogja, hogy a lakosság jövedelmi helyzete csak egy szűk körben javul, a bankok hitelezési aktivitása kicsi és magán a lakáspiacon is sok a bizonytalanság.
A 2011. áprilisi felmérés eredményei szerint a lakásépítésre és -vásárlásra vonatkozó lakossági várakozások a biztos szándékú körben emelkedést, a valószínű szándékú körben azonban csökkenést jeleznek. A két információ együttesen minimális javulásként értékelhető, de a biztos válaszok alacsony száma miatt az eredményt fenntartással kell kezelni.
Árak, bérlet díjak
Az új lakóingatlanok árai esetében alapvetően stagnálás várható. A használt ingatlanok esetében még további áresések valószínűek, de a korábbiaknál általában kisebb mértékűek. A következő 12 hónapra vonatkozó átlagos árcsökkenési prognózis Nyugat-Magyarországon az egy negyedévvel ezelőtti átlagértékhez képest icipicit nőtt, a másik két vizsgált körzetben a változás hibahatáron belüli. Továbbra is igaz, hogy a legnagyobb mértékű árcsökkenés mind a fővárosban, mind vidéken a panellakások esetében valószínűsíthető. A piac ár-jellegű alkalmazkodása a válaszadók szerint tehát teljesen még nem fejeződött be, de – talán a nyugati országrész kivételével – lecsengőben van - a GKI prognózisa szerint.
Az irodák és az üzlethelyiségek bérleti díjai a következő 12 hónapban várhatóan nem emelkednek, a logisztikai ingatlanok esetében még elképzelhető, enyhe, 1 százalék körüli további csökkenés.
Most is azt mondjuk és a múltkor is azt mondtuk, hogy a piac stagnál, ami pozitívum, mert ez már tendenciának fogható fel és ezek szerint megszűnt a lefelé menet - elemezte a helyzetet Borsi István a múlt hónapban lezajlott Lakásvásár főszervezője. "A vásáron kiállítok döntő többsége szerint 2012-re indul be a piac, árak tekintetében a legtöbben stagnálást várnak, aki mégis azt mondta, hogy csökkenés lesz, azok 15-20 százalékkal, akik pedig növekedést prognosztizáltak, 5 százalékkal számolnak" - fogalmazott a szakember.
Privátbankár - Acsai N. Ferenc