.jpg)
Novak szerint a játszma azonban egyáltalán nincs lejátszva. Csaknem 20 százalékos a bizonytalan demokrata szavazók aránya, ami kellemetlen meglepetést szerezhet Clintonnak. A harmadik aspiráns, John Edwards volt észak-karolinai szenátor ráadásul valószínűleg Obamának "adná át" szoros verseny esetén delegáltjait a szövetségi jelöltállító kongresszuson.
Hillary vezet 9 százalékkal
Hillary Clinton továbbra is vezeti az amerikai demokrata elnökjelölt-aspiránsok országos népszerűségi rangsorát, jóllehet Dél-Karolinában, ahol szombaton rendeznek előválasztást, Barack Obama két számjegyű előnyre tett szert.
A volt first lady a Los Angeles Times/Bloomberg felmérése szerint az egész országban a demokrata szavazótábor 42 százalékának támogatását élvezi, míg afro-amerikai vetélytársa 33 százalékot tudhat magáénak. Dél-Karolinában viszont, ahol jelentős számban él fekete lakosság, Obama mögé áll a választók 43 százaléka, s Clinton jelöltségét csak 25 százalék támogatja, a C-SPAN/Zogby kutatása szerint.
Az elnökjelöltségre pályázó demokrata politikusok között továbbra sincsen éllovas - vonta le a következtetést a Los Angeles Times. A faji tényező vitathatatlan szerepet játszik a választók döntésében. A fekete választók kétharmada Obamára voksol, a fehéreknek viszont csak egynegyede.
Elemzők szerint a demokrata szavazók egyre nagyobb hányada nyilatkozik úgy, hogy már eldöntötte, kit támogat. Mivel Clinton tábora nem látszik csökkenni, Obamáé pedig csak némileg erősödött, a nagy kérdés az: kit választ majd a többi szavazó?
John Edwards volt észak-karolinai szenátor 11 százalékos támogatást élvez. Miközben a legtöbb megfigyelő egyetért abban, hogy ő már nem rúghat labdába a demokrata jelöltségért folyó versenyben, Edwards folytatja kampányát.
A Republikánus Párt versenyében még nem szűkült le ennyire a mezőny. A legnagyobb országos támogatást John McCain arizonai szenátor esetében mérik (22 százalék), akit Mike Huckabee volt arkansas-i kormányzó, illetve Mitt Romney volt massachusettsi kormányzó követ (18, illetve 17 százalékkal). Rudy Giuliani volt New York-i polgármester a negyedik 12 százalékkal.
Barack Obama számára a dél-karolinai győzelem a szombati előválasztáson fontos ahhoz, hogy megtarthassa lendületét. Az eddig nagyon gyengén szereplő Rudy Giuliani pedig talán örökre elbúcsúzhat a jelöltség gondolatától, ha nem nyeri meg a jövő keddi floridai előválasztási fordulót. Giuliani Floridában csak a harmadik a népszerűségi listán 15 százalékkal, McCain (25 százalék) és Romney (23 százalék) is megelőzi. A felmérések szerint a demokratákhoz képest a republikánus szavazók sokkal nagyobb hányada nem tudta még eldönteni, ki lenne az ideális elnökjelölt.
A közvélemény-kutatók a bizonytalan helyzet ellenére már sorra veszik a novemberi elnökválasztás lehetséges "felállásait". Clinton és Obama is győzne, akár Romney-val, akár Huckabee-vel, de még Giulianival szemben is. Az egyetlen republikánus jelölt, aki eséllyel szállna szembe a demokrata jelölttel: a vietnami veterán, a 71 éves McCain, aki korát meghazudtoló intenzitással járja az államokat és érvel amellett, hogy belőle válna a legjobb elnök.
Kiakadtak az amerikaiak a CNN cikkén
"Méltatlan Bill Clintonhoz az agresszív kampány"
Obama: keresztény vagyok, nem terrorista!
Bill szeret engem: Hillarynak jól jön Lewinsky
Hillary és Obama a top sztori
MTI