Azt követően, hogy a Fidesz nem reagált érdemben a Transparency International és a Freedom House által korábban bemutatott kampányfinanszírozási reformjavaslatra, a két civil szervezet úgy döntött, hogy a továbbiakban nem vesznek részt a pártok közötti egyeztetésekben – közölte a két szervezet.
A Transparency International és a Freedom House október 8-án mutatta be a nyilvánosság számára a kampányfinanszírozás reformját szolgáló törvényjavaslatot, melyet részben korábbi javaslatokból állítottak össze. A kezdeményezés célkitűzéseit Sólyom László köztársasági elnök is támogatja.
A módosítás célja, hogy megszüntesse a jelenlegi törvény által megszabott, képviselőjelöltenként költhető egymilliós limit és a tényleges költések közötti - gyakran 10-szeres – különbséget. A politikai korrupció megszüntetésére és az átláthatóságra törekvő javaslat bevezetné a kampányszámla intézményét is, melyet az Állami Számvevőszék ellenőrizne, és amely az átláthatóság mellett a kampányköltségek jelentős, akár 50%-os csökkentéséhez is hozzájárulna.
A törvényjavaslat bemutatását követő napokban az MDF, az MSZP, az SZDSZ nyilvánosan jelezte, hogy kész megszavazni azt az Országgyűlésben. A Fidesz-KdNP a hétvégén saját törvényjavaslatot mutatott be. Mivel a javaslat egyes pontjai választójogi és alkotmányossági kérdéseket vetnek fel, a két szervezet szerint komolyabb szakmai egyeztetést igényelnek, mint amire a jelenlegi helyzetben lehetőség van.
Szigorú monitorozásra készülnek
Mindent elborít a korrupció |
„Bölcs és bátor döntés lett volna a parlamenti pártok részéről, ha a szakmailag egyébként nem kifogásolt civil javaslatot megszavazzák, és ezzel megszüntetik a korrupció melegágyát. Most, hogy ez nem sikerült, nem látjuk értelmét a további egyeztetéseknek, hanem felkészülünk a kampány szigorú monitorozására” – mondta a bejelentés kapcsán Alexa Noémi a Transparency International Magyarország ügyvezetője.
„Sajnáljuk, hogy a pártok végül úgy vágnak neki a 2010-es választásoknak, hogy a jelenleg hatályos szabályozás mellett várhatóan ismét átlépik a törvényben megszabott költési határokat.” – mondta Molnár Bálint. A Freedom House Europe igazgatóhelyettese szerint a várható visszaélések akár alkotmányos és legitimációs problémákat is felvethetnek majd a választásokat követően.
A Fidesz sajnálja
Sajnáljuk a két civil szervezet döntését, de természetesen tiszteletben tartjuk. Szívesen vettünk részt a megbeszéléseken, és ezután is részt veszünk minden olyan egyeztetésen - szervezze akár politikai párt, akár civil szervezet - ami a kampányfinanszírozás átláthatóbbá tételéről szól.
Álláspontunk változatlan: nem az a helyes út, ha ötszörösére növeljük az elkölthető pénzek nagyságát, hanem ha nemzetközi példák alapján inkább mérsékeljük a kiadásokat. Rövidítsük le, és tegyük olcsóbbá a kampányt - erre irányult az a törvényjavaslat, amit benyújtottunk az Országgyűlésnek - olvasható a Fidesz sajtóközleményében.
FAZ: Orbán hiába akar politikai tisztogatást?
A Fidesz rövid és olcsóbb őszinteséget akar
A Fidesz megvágná a kampánypénzeket
Szépen telik a pártkassza? - az ÁSZ tehetetlen
MTI, Privátbankár