.jpg)
A Központi Statisztikai Hivatal által közzétett adatok alapján a 2006-os évben a kereskedelmi szálláshelyek 3,7 millió belföldi vendéget és 9,2 millió belföldi vendégéjszakát regisztráltak, ami 3%-kal haladta meg az előző évi adatokat. A szállodák belföldi forgalma jelentős mértékben emelkedett (8%-os volt a vendégek, 10%-os a vendégéjszakák számának növekedése), ami az öt-, a négy- és a háromcsillagos egységekben jelentkező forgalombővülésnek volt köszönhető. Hasonló trend figyelhető meg az idei év első felében is, ráadásul a belföldivendég-éjszakák túlnyomó részét (84%-át) a három- és négycsillagos szállodák regisztrálták.
„Egy tehetősebb hazai réteg kezdi újra felfedezni a belföldi turizmus értékeit, akik kitűnő színvonalú szolgáltatásokat és különleges élményt igényelnek, megterhelő autóút nélkül” – magyarázza Kiss Zoltán, a Hypo Alpe-Adria Leasing elnök-vezérigazgatója. Ez a jelentős vásárlóerővel bíró közönség alapot biztosít a fejlesztésekhez.
Budapest: világváros növekedési potenciállal
A Magyar Szállodaszövetség adatai szerint, miközben Budapesten 148 hotel működik 34 ezer ágyas kapacitással, addig Bécsben 450 egységben 51 ezer ágy, Prágában pedig 600 szállodában 70 ezer ágy várja a turistákat. Vagyis elmondható, hogy főként a kisebb méretű, igényes szállodák kínálatában marad el a magyar főváros szomszédaitól. A lemaradás azonban egyre csökken: Budapesten évente 5-7 százalékkal nő a rendelkezésre álló szobakapacitás.
Jó példa a hiánypótlásra Pest történelmi kerületében, a Dob utcában található, a Hypo Alpe-Adria finanszírozásával épült Queen’s Court apartmanszálló. A hotel ötvözi a vendégek számára oly vonzó belvárosi miliőt a kényelmes luxussal, és nem csak turisztikai, de hosszabb, üzleti célú tartózkodás esetén is ideális megoldás. „A tapasztalatok szerint a kereslet néhány éven belül mindig utoléri a kínálatot. A budapesti szállodapiacon is sikeresen fognak megjelenni az ún. boutique-hotelek, melyek kis szobaszámú, belvárosi és egyedi kialakítású létesítmények.” mondta Kiss Zoltán, a Hypo-Alpe-Adria Leasing vezérigazgatója, „ A Dob utcai fejlesztés tapasztalatai alapján már elmondható, hogy e szállodák átlagos kihasználtsága messze meghaladja majd a budapesti átlagot.”
Budapesten tovább folytatódnak a termálfürdők rekonstrukciói is és az ehhez kapcsolódó szállodai fejlesztések (Rác, Császár fürdők). A Széchenyi Gyógyfürdő, a Szent Gellért Fürdő és a Szent Lukács Fürdő felújításának jelenlegi ütemei a tervek szerint egyaránt 2008. első negyedévére fejeződnek be. Ugyanakkor a budapesti kínálatból még hiányzik egy jelentős konferenciaközpont, melynek hiányában a lehetségesnél jóval kevesebb nemzetközi kongresszust tarthat Magyarország.
2007-ben két jelentős új projekt indult el: a Home Center Holding a VII. kerületben kezdte meg a négycsillagos Hotel Orient építését. Az összesen több mint 30 ezer négyzetméteres épület Rákóczi úti szárnyában 97 hotelszoba és 97 apartman kap helyet. 2007 második negyedévében pedig a Blaha Lujza téren kezdődött meg a multifunkciós Europeum Hotel és Üzletközpont építése, melynek egyik szárnyában négycsillagos szálloda épül. A szállodafejlesztések mellett olyan megaprojektek is helyet kapnak, mint az M0 híd mellett készülő Aquaworld és Ramada Plaza, - a CIB Bank és a Hypo Alpe-Adria szindikált finanszírozásában -, amely Közép-Európa legnagyobb élményfürdője lesz.
Balaton: trendforduló
Az elmúlt időszak statisztikái ebben a régióban is azt mutatják, hogy a szálláshelytípusok közül a magasabb minőségű, négy-ötcsillagos hotelek működtek a legnagyobb kihasználtsággal. A vendégéjszakák számában a legnagyobb növekedést a balatoni üdülőkörzet könyvelheti el, ahol idén elsősorban a belföldi kereslet emelkedése eredményezte ezt a kedvező eredményt. A régió vonzerejének visszaesése megállni látszik, egyre több új hazai és külföldi fejlesztő jelenik meg a térségben. Több jelentősebb projekt is kivitelezés vagy tervezés alatt áll, ami azt mutatja, hogy a befektetők újra fantáziát látnak a Balaton ingatlanpiacában, elkezdődött a régió teljes turisztikai rehabilitációja.
Az új ingatlantermékek és -szolgáltatások - igazodva a fogyasztói igényekhez -, a magasabb minőség felé tolják el a kínálatot, a szobakapacitás a szállodákon belül a négycsillagos, illetve a wellness-házakban gyarapodott jelentősen. „A Balatonnak megvoltak a maga hiányosságai” – teszi hozzá Kiss Zoltán – „az időjárás kiszámíthatatlansága, ezzel párhuzamosan a beltéri programlehetőségek hiánya, illetve a stratégia és fantázia nélküli fejlesztések mind hozzájárultak a régió népszerűtlenségéhez. Ma épülő yacht- és wellness klubokat, új kikötőket és kitűnő fekvésű szállodákat látunk.” Kitűnő példa ezekre a CIB közreműködésével épült és idén megnyitott BL Yacht Club Balatonlellén vagy a Hypo Alpe-Adria Leasing finanszírozta Echo Residence ötcsillagos apartmanszállója Tihanyban.
Talán a fentieknek is köszönhető, hogy 2007 első félévében a Balaton-üdülőkörzet kiemelkedően teljesített a hazai turistákat tekintve: a szállodákban 9%-kal emelkedett a vendégéjszakák száma, ezen belül a négycsillagos egységekben 34%-os volt a növekedés, de a panziókban és a kempingekben is jelentős bővülést mértek.
Gyógyüdülők
A fejlődés harmadik pillérét a nagy hagyományokkal rendelkező gyógy- és termálközpontok jelentik. A nemzetközi viszonylatban Magyarország egyik legnagyobb vonzerejét képező gyógyforrásokat érdemes kihasználnia a szállodaiparnak is. Itt szezonális szünet nélkül, egész évben magas a kihasználtság.
A külföldi és belföldi vendégek számára éppúgy vonzó üdülőhelyeken is a számos szolgáltatást és funkciót (konferencia, wellness) biztosító négy- és ötcsillagos hotelek iránt a legintenzívebb a kereslet. A legtöbb turisztikai fejlesztés (pl. termálfürdők) azonban csak szálláskapacitás fejlesztésével együtt tud rentábilisan működni.
Félig tele, vagy félig üres? Ahogy vesszük
A Balaton lazán kiütötte Horvátországot
Moszkva elriasztja a turistákat
10 négyzetméteren aludhat a fapados hotelben
MTI