Immár biztossá vált, hogy az augusztusi jó hír – mindössze 566 felszámolás egy hónap alatt – csak rövid életű pozitív kilengés volt a cégstatisztikában, hiszen a szeptemberi 1409 után októberben is 1305 céggel szemben indult felszámolási eljárás. Ezzel az első 10 hónapban bejelentett felszámolások száma 12 318-ra emelkedett, ami 31 százalékos növekedés a megelőző év azonos időszakához képest.
„Az évnek ebben a szakaszában már tavaly is éreztette hatását a válság, ezért a felszámolások növekedési üteme lassul. Nem jó jel azonban, hogy ismét az év első felére jellemző igen magas havi adatokat látunk – véli Csorbai Hajnalka, az Opten stratégiai igazgatója. "A válság még nem ért véget, és még optimista becslések szerint is 2010 második-harmadik negyedévéig számolnunk kell vele.” A felszámolások száma október közepén lépte át a tavalyi, akkor negatív rekordnak számító 11515-öt, és most már valószínűnek tűnik, hogy év végére megközelíti vagy meg is haladja a 15000-et.
„Továbbra is igaz, hogy emelkedik a felszámolás alá eső cégek megelőző évi árbevételének átlaga, vagyis egyre nagyobb cégek mennek tönkre, és egyre több állás szűnik meg” – véli az Opten igazgatója. Különösen igaz ez akkor, ha a végelszámolásokat is figyelembe vesszük. Ezekből idén már 10841-et kezdeményeztek a tulajdonosok, míg tavaly egész évben nem egészen 9700-at. A növekedés itt 34 százalékos, és a végelszámolások több mint 20 százaléka idővel átfordul felszámolásba. Az igazgató szerint ez a folyamat visszahat a gazdaság egészére, ami új jelenség. A korábbi években ugyanis a felszámolások ingadozása nem járt valódi gazdasági hatással, mert főként mikrovállalkozásokról volt szó, és – különösen a végelszámolásoknál – ezek egy része is inkább adózási megfontolásokból, semmint valós gazdasági események miatt szűnt meg vagy alakult újjá.
Újjáalakulásról egyébként mostanában nemigen beszélhetünk. A cégalapítási kedv február óta lassan, de biztosan csökken. Októberben 4500 új céget jegyeztek be, szemben a tavalyi 4900-zal, így az első tíz hónapban alapított új cégek száma 38 650-re csökkent a tavalyi 40 600-ról. „Történik ez annak ellenére, hogy a hatóságok mindent elkövetnek annak érdekében, hogy egyre olcsóbb és egyszerűbb legyen a cégalapítás. Pedig ennek éppen az ellenkezőjére lenne szükség egy olyan országban, ahol népességszámhoz viszonyítva körülbelül négyszer-ötször annyi társas vállalkozás van a piacon, mint a fejlett országokban” – figyelmeztet az Opten stratégiai igazgatója.
A válság 300 milliárdot kivesz a kereskedelemből
Elérhetetlen messzeségben a szebb jövő
Munkanélküliség: még ennél is van lejjebb
Csődhullám Magyarországon: vihar előtti orkán
Munkahelyi útilapu: a távozás aranyszabályai
Privátbankár