Az MVM Zrt. és a Paksi Atomerőmű Zrt. az Országgyűlés 2009. március 30-án hozott támogató döntése alapján hozta létre a Lévai Projektet az atomerőmű bővítés előkészítésére. A projekt keretében elkészült a bővítés gyakorlati előkészítését célzó munka koncepciójának tervezete, amit pénteki paksi ülésén az igazgatóság is jóváhagyott.
A dokumentációban lefektetett alapelvek szerint két éven belül be kell fejezni a részletes vizsgálatokat és meghatározni a megépítendő blokktípust. A vizsgálnak sok egyéb mellett ki kell térnie a rendszerbe illeszthetőségre, a hálózatfejlesztési igényekre.
A szóba jöhető reaktortípus a már meglévőkkel egyezően nyomottvizes, gyártótól függően 1.000-1.600 megawatt teljesítményű. A kiválasztásnál figyelembe kell venni a hazai tapasztalatokat, hozzáértést is, emeli ki a koncepció, amely négy szóba jöhető reaktortípust fel is sorol: az orosz AES-2006, az amerikai AP-1000, a francia-német EPR, illetve a francia-német-japán ATMEA típust.
A koncepció szerint azonnal el kell indítani a telephely és környezetvédelmi engedélyezési folyamatokat, illetve mielőbb harmonizálni kell az engedélyezés hátterét biztosító szabályozást, a hatóságok feladatköreit.
A koncepció úgy foglal állást, hogy a tendert két éven belül ki kell írni, a szállítási időket pedig az optimális üzembe lépési időponthoz kell illeszteni. A terv az, hogy az első új blokkot 2020-at követően, a másodikat 2025. után helyezik üzembe. Arra kell törekedni, hogy a hazai szállítók, vállalkozók minél nagyobb arányban vehessenek részt a létesítésben - rögzíti az anyag.
Tringer Ágoston, az MVM Zrt. kommunikációs igazgatója az MTI-nek elmondta, hogy a finanszírozást illetően a legfontosabb alapelv, hogy az állami, azaz MVM többségi tulajdon megmaradjon a projekt teljes ideje alatt, illetve annak végeztével.
Az igazgatóság döntése nyomán létre kívánnak hozni egy projekt társaságot a leendő kisebbségi társtulajdonosok bevonásával. A beruházást a társaság tulajdonosai cégfinanszírozás keretében valósítják meg. Annak érdekében, hogy az MVM Zrt. fenntartsa finanszírozó képességét, a társaság nyereségét a legnagyobb mértékben vissza kell forgatni. A koncepció szerint a létesítés költsége megawattonként két-háromezer euró.
A bővítéshez szükséges szakember gárda biztosítására külön célprogramot kívánnak indítani. Ennek keretében fejleszteni kívánják a speciális képzettségeket biztosító szakoktatást és egyetemi képzést.
Ukránok renoválják a paksi blokkot
Biztos spórolás egyszerűen - zöld tippek
Közös nyilatkozattal zárult az energiacsúcs
Bajnai gáz-szövetségre lépne a visegrádiakkal
MTI